خودکشی و جلوگیری از آن

خودکشی

شاید شما نیز تا به حال با افرادی برخورد داشته اید که قصد خودکشی داشته و این سوال برای شما پش آمده است که چرا این دسته از افراد دست به خودکشی می زنند؟ شاید این کار از نظر شما احمقانه به نظر برسد اما لازم است بدانید که درگیری با برخی از مشکلات و اختلالات به حدی برای این افراد ساخت و خارج از توان تحمل آن ها است که دست به این کار می زنند تا از زندگی راحت شوند. در این مقاله شما را با عوامل موثر بر خودکشی و علائم افراد قبل از خودکشی آشنا خواهیم کرد.

دلایل خودکشی

اگر چه خودکشی در هر دوره سنی ممکن است رخ بدهد ولی جالب است بدانید که نوجوانان و بزرگسالان بیش از هر دوره سنی دیگر، بیشتر در معرض خطر خودکشی قرار دارند و عوامل مختلفی در این حادثه دخیل هستند:

 • ابتلا به اختلالات روانی

یکی از مهمترین عوامل موثر در خودکشی، ابتلا به برخی از اختلالات روانی همانند افسردگی، جنون آنی، دو قطبی و… است که زندگی فرد را به شدت تحت شعاع قرار می دهند. در این دسته از افراد بی حوصله، عصبی و پرخاشگر شده و میلی به ادامه زندگی ندارند در نتیجه تصمیم به خودکشی می گیرند.خودکشی

 • ضعف و ناتوانی در سازگاری با محیط

والدین عزیز به این مسئله توجه کنند که اگر فرزند خود را بسیار وابسته به خود تربیت کرده و آن ها نتوانند امور مربوط به خود را انجام دهند، وقتی بزرگ می شوند، نمی توانند خود را با شرایط اطراف خود وفق دهند در نتیجه زندگی در چنین شرایطی برای آن ها به شدت سخت خواهد شد.

 • ابتلا به بیماری های جسمی

ابتلا به برخی از بیماری ها مثل فلج، ام اس، ایدز و… نیز در تصمیم فرد به خودکشی بسیار نقش دارند به همین دلیل است که توصیه می کنیم کسانی که به بیماری های صعب العلاج و یا بیماری هایی که درمانی برای آن ها وجود ندارد مبتلا می شوند، حتما باید در طول دوران زندگی با یک مشاور و روانشناس در ارتباط باشند. چرا که این دسته از افراد باید از نظر روحی همیشه در سطح بالا قرار گیرند تا افکار منفی همانند خودکشی به سراغ آن ها نیاید.

 • ارتباط های ناسالم و آسیب پذیر

متاسفانه آمار نشان می دهد که در میان نوجوانان، دلیل اصلی خودکشی نداشتن ارتباط سالم با خانواده و یا ورود به ارتباط ناسالم شکننده است. نوجوانی به عنوان دوره پرتنش زندگی انسان شناخته شده است به گونه ای که همانند حرکت یک بند باز، بر روی بند تلقی می شود. کوچکترین اشتباه از جانب والدین و اطرافیان منجر به آسیب به نوجوان می شود. در این سن، افراد به شدت عصبی و عجول می شوند در نتیجه در یک لحظه ممکن است تصمیم به خودکشی بگیرد.

 • استفاده از مواد مخدر

بین استفاده از مواد مخدر و میل به خودکشی، ارتباط مستقیم وجود دارد. افتادن در دام مواد مخدر، به دلیل وابستگی هایی که در فرد به این مواد ایجاد می کند و در نتیجه زندگی او را نابود خواهد کرد، افتادن در دام خودکشی است. فرد معتاد به مرحله ای می رسد که حس می کند بودنش تماما ضرر بوده و باید هر چه زودتر بمیرد.خودکشی

علائم قبل از خودکشی

اما یکی از سوالاتی که اغلب افراد از ما مطرح می کنند این است که چگونه متوجه شویم کسی که در شرایط سخت روحی و یا بیماری جسمی قرار دارد، در صورت خود افکار مربوط به خودکشی را مرور می کند؟ کافی است چند مورد از علائم زیر را در رفتار او مشاهده کنید:

 • زمانی که با شما یا دیگران صحبت می کنند، مدام در مورد موضوعاتی چون بی فایده بودن زندگی، پوچی، مرگ، سیر شدن از ادامه زندگی و… حرف می زند.
 • ممکن است هر بار که شما را می بیند، از شما حلالیت بطلبد و این کار را تقریبا برای تمامی دوستان و آشنایان خود انجام می دهد.
 • به کسانی که دوستشان دارد یادگاری می دهد و از ان ها می خواهد این یادگاری را نزد خود امانت نگه دارند تا بعد از مرگ، از این طریق او را یاد کنند.
 • فردی که تمایل به خودکشی دارد، منزوی شده و دوست دارد همیشه تنها باشد.
 • از نظر خلقی نیز به شدت دارای نوسان است. گاها او را شاد و پر انرژی می بینید حال چند ساعت و یا حتی چند دقیقه بعد، به شدت عصبی می شود.
 • به دلیل اینکه از زندگی ناامید شده و هیچ انگیزه ای ندارد، به استفاده از مواد مخدر روی می آورد.
 • در شرایط زندگی او تغییرات چشمگیر مشاهده می شود. برای مثال اختلال در خواب، خوراک، درس و…
 • علاقه زیادی به کارهای پرخطر دارد که جان او را به خطر می اندازندخودکشی

جلوگیری از خودکشی

 • مراجعه به مشاور و روانشناس به منظور بررسی ریشه اصلی این تصمیم
 • مراقبت ویژه از فرد بدون اینکه او را کنترل کرده و یا محدود کنید.
 • کمک به فرد به منظور یادگیری توانایی های لازم جهت سازگار شدن با زندگی
 • کمک کردن برای تدوین اهداف و برنامه ریزی برای رسیدن به آن ها

درمان اختلالات موثر در خودکشی تحت نظر کلینیک رویا

متاسفانه حقیقت تلخ این است که آمار خودکشی در کشور ما در سال های اخیر زیاد شده و نمی توان این آمار را انکار کرد. تنها کاری که می توان انجام داد، مراقبت از افرادی است که میل به خودکشی داشته و یا در شرایطی از زندگی قرار دارند که هر بار ناامیدتر از قبل می شوند. در این مقاله شما با علائم افراد قبل از خودکشی آشنا شدید.

اطرافیان دقت کنند که به محض رویت برخی از این علائم، سریعا باید به مشاور و روانشناس مراجعه کرده و از آن ها درخواست کمک کنند. در صورت برخورد با چنین شرایطی، شما تنها کافی است متخصصین ما در کلینیک روانپزشکی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) را در جریان قرار دهید تا هر چه سریع تر فرد را به شرایط عادی زندگی برگردانده و از خودکشی جلوگیری نمایند. در واقع در این میان، شما ناجی فردی هستید که اشتیاق زیادی به خودکشی دارد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =