کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست و چگونه درمان می شود؟نوشته شده توسط در تاریخ آبان 8, 1399

اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست و چگونه درمان می شود؟

اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست و چگونه درمان می شود؟


متخصصین معتقد هستند که برخی از افراد که به نوعی از بیماری های جسمی مبتلا می شوند، بعد از درمان باز هم علائم جسمی بیماری را در خود مشاهده می کنند. حتما تا به حال برای شما پیش آمده است که دکتر به شما می گوید، این علائم بیماری، ریشه عصبی دارد. در چنین مواردی گفته می شود که شما به اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک مبتلا شده اید. در این مقاله در مورد این اختلال روانی صحبت خواهیم کرد.

منظور از سایکوسوماتیک چیست؟

بیماری های روان تنی یا اختلال سایکوسوماتیک به گروهی از بیماری ها گفته می شود که نه تنها عوامل فیزیکی بلکه عوامل روحی همانند استرس، اضطراب و… در بروز این امراض نقش دارند. در این حالت، استرسی که فرد در مورد بیماری دارد، منجر به تشدید بیماری خواهد شد. البته لازم به ذکر است که اضطراب و فشار روانی به صورت تدریجی منجر به بیماری می شود. به این معنا که شما مدتی نگران بیماری هستید و در این مدت، بدن شما ضعیف تر شده و شرایط برای بیماری ها فراهم خواهد شد.

به طور کلی، بیماری های روان تنی، نوعی اختلال اضطراب است با این تفاوت علائم اضطراب، به صورت دردهای جسمانی خود را نشان می دهند. تحقیقات نشان می دهد که افراد در بازه سنی 40-20 سالگی، بیشتر از دیگران مستعد اختلال سایکوسوماتیک هستند. مهمترین بیماری های روان تنی عبارتند از بیماری های گوارشی، میگرن، مشکلات پوستی، بی خوابی، مشکلات قاعدگی، قند خون و…

انواع اختلال سایکوسوماتیک

افراد به انواع مختلفی از اختلال روان تنی دچار می شوند که هر کدام، علائم و شرایط خاص خود را دارند:

انواع اختلال سایکوسوماتیک1- اختلال تبدیلی

این نوع اختلال، به دلیل استرس زیاد بروز می کند. فردی که دچار استرس و اضطراب زیاد است، مشکلات جسمی زیادی را نیز تجربه خواهد کرد. مهمترین و رایج ترین اختلال روان تنی در این مورد، ترس از سخنرانی است. در این حالت فردی که استرس زیادی برای سخنرانی دارد، در صدای خود مشکلاتی مشاهده می کند که حتی ممکن است منجر به قطعی صدا شود.

2- اختلال هیپوکندریا

افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، هر درد کوچکی را به یک بیماری صعب العلاج نسبت می دهند. برای مثال کافی است یک سردرد جزئی داشته باشند در این صورت فکر می کنند به میگرن و یا تومور مغزی مبتلا شده و اضطراب می گیرند.

3- اختلال سایبرکندریا

اما نوع رایجی از اختلال روان تنی که متاسفانه از تلقین ایجاد می شود، اختلال سایبرکندریا است. در این صورت فرد از طریق مطالعه مطالب علمی در مورد بیماری ها، فکر می کند خودش نیز به این امراض دچار شده است. در واقع مطالعه به منظور افزایش اطلاعات، بازخورد منفی داشته است.

روش های درمانی بیماری های روان تنی

درمان اختلال سایکوسوماتیک سخت نیست اما آنچه که درمان را سخت می کند، تاخیر در این امر است. به محض اینکه علائم این ناهنجاری روانی را در خود و یا اطرافیان مشاهده کردید باید تحت نظر متخصص، درمان را شروع کنید. به خاطر داشته باشید که در این مورد از اختلال روانی، هرگونه تاخیر نه تنها باعث سخت تر شدن درمان شده بلکه دردهای جسمانی را نیز تشدید می کند:

1- مراجعه به مشاور

در ابتدا شما باید به یک مشاور مراجعه نمایید تا براساس سطح اختلال در شما، نحوه درمان را تشخیص دهد. ممکن است با چند جلسه مشاوره و یا مراجعه به روانشناس، بتوان این عارضه را درمان نمود. در غیر این صورت باید دارو درمانی شروع شود.

اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست و چگونه درمان می شود؟2- دارو درمانی

برای تجویز دارو باید به روانپزشک مراجعه کنید. نوع داروهای مصرفی، مدت زمان مصرف و مقدار مصرف در هر زمان، براساس میزان درگیری شما با اختلال، مشخص می شود.

3- رفتار درمانی

در این روش، متخصص به شما کمک می کند تا از طریق تغییرات رفتاری بتوانید استرس را مهار کنید. اگر همیشه افکار منفی با شما همراه باشد، به تدریج این افکار در وجودتان لانه کرده و استرس، همیشه با شما همراه خواهد شد. باید رفتار خود را تغییر داده و با نگاهی متفاوت، به زندگی ادامه دهید.

روش های کنترل اختلال روان تنی

1- مهارت کنترل استرس را یاد بگیرید.

شما باید در ابتدا بتوانید استرس درونی خود را کنترل کنید. همانگونه که متوجه شدید اختلال سایکوسوماتیک نوعی اختلال اضطراب است. داشتن استراحت کافی، تمرکز کردن بر روی افکار، تغییر در سبک زندگی و… از جمله مهارت هایی است که کمک می کند استرس شما کم شود.

2- از شرایط محیطی تنش زا دور شوید.

از هر گونه موضوعی که منجر به تشدید استرس در وجود شما می شود باید دوری کنید. در تماس بودن با افراد مضطرب، جنجال، افراد عصبی و… اختلال روان تنی را بدتر خواهد کرد.

اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست و چگونه درمان می شود؟درمان اختلال روان تنی در کلینیک رویا

همانگونه که متوجه شدید، اختلال روان تنی بسیار خطرناک است. ممکن است بیماری فرد درمان شده باشد اما هنوز هم از وجود علائم بیماری به پزشک خود گلایه می کند. در چنین شرایطی، مشکلات روحی باعث تضعیف بدن او خواهد شد. زندگی برای افراد مبتلا به اختلال سایکوسوماتیک واقعا سخت است. از یک سو خودشان اذیت شده و از سویی دیگر اطرافیان آن ها نمی توانند چنین شرایطی را تحمل کنند.

اگر می خواهید از این بیماری های جسمی راحت شوید، باید ریشه عصبی را برطرف نمایید. در واقع شما باید به مشاور، روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کنید تا با درمان اختلال روان تنی، سلامت جسمی خود را به دست بیاورید. برای این منظور می توانید بر روی کمک متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید. ما در چند جلسه درمانی شرایطی را فراهم خواهیم کرد تا بهبودی خود را به دست بیاورید.

درمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =