کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

افسردگی فصلی چیست و چه علائمی دارد؟نوشته شده توسط در تاریخ آبان 24, 1399

افسردگی فصلی چیست و چه علائمی دارد؟

افسردگی فصلی چیست و چه علائمی دارد؟


شاید برای شما نیز پیش امده است که در برخی ماه های سال، سرحال نیستید بدون اینکه دلیلی برای این حالت روحی وجود داشته باشد. هر چقدر فکر می کنید نمی توانید متوجه شوید چرا بی انرژی می شوید. در این صورت شما به افسردگی فصلی مبتلا شده اید. در این مقاله در مورد این نوع افسردگی و علائم آن صحبت خواهیم کرد.

افسردگی فصلی چیست؟

اختلال افسردگی عاطفی، از گذشته وجود داشته ولی در سال های خیر است که تحت عنوان یا نام معرفی شده است. متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند علت اصلی این مشکل، ریشه در تغییرات فصل دارد. اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که تنها در برخی ماه های سال دچار چنین مشکلی می شوید. تحقیقات نشان می دهد که این نوع اختلال در زنان در نوجوانان بیشتر است.

چرا افسردگی فصلی رخ می دهد؟

متاسفانه هنوز به طور دقیق مشخص نیست که این نوع اختلال روانی به چه دلیل رخ می دهد اما اعتقاد بر این است که شب های بلند در زمستان و کمبود نور در خورشید، به شدت در این نوع افسردگی نقش دارد. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که نور چه تاثیری بر افسردگی فصلی دارد؟ وقتی میزان تابش و شدت نور تغییر کند، ساعات بیولوژیک بدن نیز تغییر خواهد کرد در نتیجه تنظیمات هورمونی بهم ریخته و همین اتفاق زمینه ساز افسردگی خواهد شد. در این میان افرادی که سابقه ارثی در خانواده خود دارند، بیشتر از دیگران مستعد افسردگی فصلی هستند. دقت داشته باشید که افسردگی فصلی اگر حاد شود، منجر به خودکشی خواهد شد.

علائم افسردگی فصلی

با توجه به اینکه علائم این اختلال متناسب با نوع فصل متفاوت است، لذا علائم را تفکیک خواهیم کرد:

علائم افسردگی فصلی در زمستان

1- فرد در طول روز احساس خستگی شدید دارد.

2- نمی تواند بر روی امور کاری و درسی خود تمرکز کند.

3- احساس ناامیدی داشته و از لحظه های خود لذت نمی برد.

4- بی حال است و احساس ضعف در وجود او ریشه می دهد.

افسردگی فصلی چیست و چه علائمی دارد؟

5- علاقه ای به حضور در جمع نداشته و ترجیح می دهد تنها باشد.

6- تمایلات جنسی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

7- فرد افسرده به شدت از نظر احساسی تحریک پذیر شده و خیلی زود عصبی و بداخلاق شده و زود گریه می افتد.

8- وزن او به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.

9- همیشه ناراحت است و غمگین به نظر می رسد.

علائم افسردگی فصلی در تابستان

1- چنین فردی در خوابیدن مشکل دارد و غالبا این مشکل به صورت بی خوابی خود را نشان می دهد.

2- اشتهای او کم شده و در نتیجه با کاهش وزن همراه خواهد بود.

3- تبدیل به فردی بی قرار و مضطرب خواهد شد. به حدی که همیشه دلشوره دارد.

افسردگی فصلی چیست و چه علائمی دارد؟چگونه افسردگی فصلی را درمان کنیم:

اولین اقدامی که لازم است انجام شود، مراجعه به متخصص است تا درمان تحت نظر او پیش برود. پزشک شما از روش های درمانی زیر استفاده خواهد کرد:

1- از جعبه نور استفاده شود.

با توجه به اینکه کمبود نور مهمترین عامل در ابتلا به افسردگی فصلی در زمستان است، باید شبیه سازی نور در خانه انجام شود. افرادی که به اختلال افسردگی فصلی دچار شده اند باید در طول روز، حدود ۳۰ دقیقه در مقابل آن بنشینند، تا ریتم طبیعی شبانه روزی برای بدن برقرار شده و ملاتونین دقیقا به اندازه و در مزان مناسب، ترشح شود. در چنین شرایطی ریتم طبیعی بدن را کنترل می شود.

2- از شبیه ساز طلوع خورشید استفاده نمایید.

به جای اینکه در خانه از صدای زنگ برای بیدار شدن استفاده کنید، شبیه ساز نور خورشید را در خانه قرار دهید. همزمان با طلوع خورشید، شروع به تابش کرده و به تدریج همانند نور طبیعی شدت نور را در خانه زیاد می کند.

3- رایحه درمانی انجام شود.

در برخی از افراد، رایحه درمانی کمک می کند روند درمان افسردگی فصلی، بهتر پیش برود. این رایحه بر روی قسمتی از مغز که کنترل کننده خلق و خو و ساعت بیولوژیک بدن است، تاثیر گذاشته و همچنین خواب و اشتها را نیز تنظیم می کند. برای مثال، اسانس درخت صنوبر بسیار در این زمینه موثر است.

افسردگی فصلی چیست و چه علائمی دارد؟4- دارو درمانی انجام دهید.

در ابتدا باید با مشاور و روانشناس صحبت کنید. شرایط افسردگی در وجود شما تشخیص داده شده و سپس بسته به آن، تعیین می کنند آیا به مصرف دارو نیاز دارید یا خیر. برخی افراد حتما باید در کنار متدهایی که گفته شد، حتما داروهای ضد افسردگی نیز مصرف نمایند در غیر این صورت اصلا درمان موفقیت امیز نخواهد بود.

درمان افسردگی فصلی تحت نظر کلینیک رویا

البته متخصصین بر این اعتقاد هستند که افسردگی فصلی زیاد حاد نیست و تنها در چند ماه این اتفاق رخ می دهد اما همانگونه که گفته شد، کسانی که سابقه اختلالات روانی دیگر و سابقه افسردگی ارثی دارند، ممکن است دچار افسردگی فصلی حاد شوند. به همین دلیل است که باید سریعا درمان شروع شود. به خصوص اینکه فرد افسرده، زندگی اطرافیان خود را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. برای این منظور باید به متخصص ماهر مراجعه کنید تا با تشخیص درست، بتواند درمان را متناسب با شرایط شما شروع کرده و پیش ببرد.

روانشناسان و مشاورین ما در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) در خدمت شما هستند تا هر چه زودتر از این اختلال روانی راحت شوید. البته نتیجه نهایی بسته به میزان همکاری خود شما با متخصص دارد. تا زمانی که دوره درمان به طور کامل طی نشود، نباید انتظار داشته باشید افسردگی رفع شود به خصوص اینکه اگر درمان در میانه راه رها گردد، شرایط بدتر از قبل خواهد شد. تعداد جلسات درمانی بسته به این دارد که افسردگی تا چه اندازه در وجود شما ریشه داده و خودتان چطور با متخصص همکاری می کنید.

 

بیشتر بخوانید:

روانکاوی اعتیاد و درمان آن را روش رفتار درمانی شناختی

ازدواج سفید چیست و چه تاثیری بر روی طرفین دارد

گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت دارد

 

 

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 1 =