ازدواج سفید چیست و چه تاثیری بر روی طرفین دارد

ازدواج سفید چیست و چه تاثیری بر روی طرفین دارد

ازدواج سفید چیست و چه تاثیری بر روی طرفین دارد


اگر آداب و رسوم و آیین مذهبی در کل دنیا را بررسی کنید متوجه خواهید شد که فرهنگ ها در زمینه ازدواج کاملا تفاوت دارد. ازدواج مهمترین مرحله زندگی هر انسانی است که سخت گیری هایی که در برخی کشورها در این زمینه انجام می شود به این دلیل است که طرفین به دور از هر گونه مشکلی، زندگی مشترک خود را شروع کرده و در کنار هم خوشبخت شوند. اما آیا شما تا به حال در مورد ازدواج سفید چیزی شنیده اید؟ این موضوع مدت کوتاهی است که در ایران نیز مطرح شده و لازم است آگاهی کافی در مورد ان داشته باشید.

ازدواج سفید چیست؟

در ابتدا تعریفی در مورد این ازدواج داشته باشیم. در گذشته، ازدواج سفید نوعی ازدواج بود که به صورت قانونی انجام می رفت اما طرفین هیچ رابطه جنسی با هم نداشت. با توجه به اینکه رابطه بسیار پاک و معصومانه بود، به همین دلیل ازدواج سفید خوانده می شد. اما متاسفانه به تدریج تعهدات مذهبی کنار رفت و ازدواج سفید همانند ازدواج مطلق شد بی انکه از نظر قانونی، ثبت شده باشد. با اینکه معصومیت قبل در این نوع ازدواج سفید وجود ندارد، اما باز هم همچنان به این نام خوانده می شود.

ازدواج سفید چیست و چه تاثیری بر روی طرفین داردتبعات و پیامدهای منفی ازدواج سفید

اما در این قسمت از مقاله در مورد پیامدهای ازدواج سفید صحبت خواهیم کرد قطعا این اطلاعات به شما کمک می کند به صورت آگاهانه عمل کنید:

1- آرامش روانی طرفین از بین می رود

هدف از ازدواج این است که دختر و پسر بعد از اینکه زندگی مشترک خود را شروع کنند، به آرامش برسند اما در ازدواج سفید نه تنها آرامش بیشتر نشده بلکه حتی همان آسودگی روانی که از قبل داشتید نیز به تدریج از بین خواهد رفت. علت آن، احساس به خطر افتادن امنیت روانی است. این مسئله بیشتر برای خانم ها به وجود می آید در واقع دختران بیشتر آسیب می بینند.

فکر اینکه هر لحظه بعد از برقراری رابطه جنسی، باردار شود و فرزند به دنیا آمده، پدر ندارد، واقعا شرایط روحی زنان را تضعیف خواهد کرد. در واقع عدم تعهد طرفین به دلیل اینکه ازدواج قانونی نشده است، منجر به از بین رفتن آرامش روانی خواهد شد.

ازدواج سفید چیست و چه تاثیری بر روی طرفین دارد2- شرافت و عزت نفس طرفین نیز از بین می رود

ازدواج به معنی تعهد و مسئولیت پذیری است. اما در ازدواج سفید چنین مفاهیمی تعریف نشده است و به عنوان ازدواج غیر قانونی شناخته می شود. از کجا می دانید شریک شما فردا تصمیم نگیرد با فرد دیگری وارد رابطه ازدواج سفید شود؟ در واقع شرافت انسانی با این نوع ازدواج از بین رفته و در اغلب موارد دیده شده است طرفین بعد از چند بار برقراری رابطه جنسی، بی انکه از هم اجازه بگیرند، از هم جدا می شوند و با فرد دیگری وارد رابطه می شوند و این به معنی از بین رفتن عزت نفس و کمال انسانی است.

3- در ازدواج سفید عشقی وجود نخواهد داشت

دلیل دیگری که منجر به از بین رفتن آرامش روانی بعد از ازدواج سفید می شود این است که در این رابطه، عشقی وجود ندارد. طرفین تنها از روی نیاز جنسی و کنجکاوی، با هم وارد رابطه جنسی می شوند و در مدت کوتاهی، دوست دارند این رابطه را با کسی دیگر تجربه کنند. این کار لطمه بدی به احساسات آدم زده و به مرور زمان، قلب ها از احساسات خالی شده و دل ها سخت می شود.

ازدواج سفید چیست و چه تاثیری بر روی طرفین دارد4- اساس خانواده فروپاشیده می شود

هدف از ازدواج این است که خانواده ای تشکیل شده و فرزندان سالم و صالح در آن تربیت شوند. نتیجه ازدواج، تربیت فرزندانی است که قرار است برای جامعه مفید باشند. اما چنین شرایطی در ازدواج‌ سفید محقق نشده و نهاد خانواده از هم پاشیده می شود.

تصور کنید که در این نوع ازدواج خانم باردار شود. اگر اقدام به ازدواج دائم نشود، خانم باید به تنهایی این فرزند را بزرگ کند. هم شرایط برای او سخت شده و هم اینکه این فرزند نمیت واند در محیطی سالم رشد کند. در واقع از ازدواج سفید نمی توان انتظارداشت فرزندان پاک وارد جامعه شوند که مفید فایده بوده و می توانند زندگی سالمی داشته باشند. فرزندی که نتیجه این ازدواج است، محبت پدر یا مادر را نداشته و در نتیجه از نظر روانی، تحت شرایط خوبی نخواهد بود.

مشاوره ازدواج سفید در کلینیک رویا

به هیچ عنوان نباید ازدواج را سرسری شمرد کافی است سری به دادگاه های خانواده بزنید تا متوجه شوید آمار افرادی که در همان چند سال ابتدایی زندگی خود درخواست طلاق دارند، در حال افزایش است. تنها دلیل این مشکل، عدم آشنایی کافی قبل از ازدواج است. اما وقتی در مورد آشنایی صحبت می کنیم، به این معنا است که باید با حفظ محدودیت ها، با یکدیگر رفت و آمد کنید تا هم خودتان و هم خانواده ها با هم آشنا شوید.

برخی از افراد به سراغ ازدواج‌ سفید می روند. ما اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، ازدواج سفید تبعات سنگینی دارد و به همین دلیل است که توصیه می کنیم قبل از اینکه تصمیم خود را برای این نوع ازدواج قطعی کنید، ابتدا با مشاور صحبت نمایید. ازدواج سفید زمانی خوب است که به ازدواج مطلق ختم شود. اما خود طرفین به دلیل اینکه درگیر احساسات می شوند ممکن است نتوانند به درستی همه جوانب را در نظر بگیرند. لذا مشاور و روانشناس بهترین همراهانی خواهند بود که کمک می کنند بهتر بتوانید تصمیم گیری در مورد ازدواج سفید را قطعی کنید.

کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) نیز با تیمی از متخصصین در کنار شما خواهد بود. به شما اطمینان می دهیم با برگزاری جلساتی، کمک کنیم تصمیم درست را اتخاذ کنید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + دوازده =