کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت داردنوشته شده توسط در تاریخ آبان 19, 1399

گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت دارد

گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت دارد


شاید در میان اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان کسی را بشناسید که در زمان صحبت کردن، مشکل داشته و نمی تواند به درستی کلمات را ادا کند. چنین افرادی به اختلال گفتاری مبتلا شده و باید گفتار درمانی انجام دهند. این مشکل که عمدتا در میان کودکان رخ می دهد، باید هرچه سریع تر درمان شود چرا که هر چه زمان بگذرد، این اختلال حادتر می شود. در ادامه مقاله گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت دارد، با ما همراه باشید

منظور از گفتار چیست؟

زبان، مهمترین و اصلی ترین راه ارتباطی با جهان اطراف است. فردی که لال است را در نظر بگیرید. به سختی مت واند منظور خود را به اطرافیان انتقال دهد. در واقع آنچه باعث می شود شما بتوانید احساس خود را بیان کرده، از افکار و عواطف درونی خود صحبت نموده و در امیان جمع بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید، زبان است. لذا کسی که در تکلم مشکل دارد، در ارتباطات خود نیز دچار مشکل خواهد شد به حدی که زندگی خانوادگی و کاری او تحت تاثیر می گیرد.

گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت دارددر چه مواردی باید گفتار درمانی انجام داد؟

برخی از افراد گمان می کنند تنها کسانی که در ادای کلمات مشکل دارند، باید گفتار درمانی را انجام دهند. اما به طور کلی متخصصین معتقد هستند کسانی که علائم زیر را دارند، حتما باید برای درمان در اولین فرصت، اقدام نمایند:

1- فرد قادر نخواهد بود ارتباط کلامی و غیر کلامی با اطرافیان خود برقرار کند.

2- زمانی که می خواهد درخواست خود را بیان کند، مدام در حال یافتن یک کلمه مناسب بوده و به همین دلیل صحبت کردن برای او سخت و زمان بر خواهد بود به حدی که چندین بار یک کلمه را تکرار می کند.

از نشانه های دیگر گفتار درمانی

1- نشانه های دیگری که ثابت می کنند شما به اختلال گفتاری دچار شده و به گفتار درمانی نیاز دارید، تکرار کلمات و فکر کردن زیاد برای یافتن کلمات مناسب، عدم توانایی در جمله سازی، ، مکث کردن طولانی مدت بین صحبت و… است. در نتیجه توجه به اینکه نمی تواند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنند خجالتی و منزوی خواهد شد.

2- مورد دیگری که گفتار درمانی را لازم می داند، در مورد کودکانی است که دیر صحبت کردن را شروع می کنند زیرا این نشان می دهد که زبان و حافظه او به اندازه کافی رشد نکرده است. دقت داشته باشید که که گاها فرزند شما در ادای کلمات و جمله بندی به خوبی عمل می کنند ولی سرعت او کند است. در این زمان نیز باید گفتار درمانی انجام شود اما این بدان معنا نیست که کودک شما به اختلال گفتاری مبتلا شده است. بلکه گفتار درمانی تنها یک راهکار برای تقویت مهارت سخن گفتن است.

3- افرادی که مبتلا ابتلا به بیماری های خاص همانند اوتیسم، فلج مغزی و اختلالات شنوایی هستند در صورتی که دچار اختلال گفتاری شوند نیز باید گفتار درمانی انجام دهند.

4- اگر کسی را سراغ دارید که بلع غذا مشکل دارد، در صورتی که بر روی گفتار او تاثیر بگذارد، باید گفتار درمانی انجام دهد اما تا زمانی که این مشکل جسمی حل نشود، گفتار درمانی تاثیری نخواهد داشت.

5- وقوع سانحه ای وحشتناک ممکن است تا حدی عمیق باشد که بر روی قدرت تکلم فرد تاثیر بگذارد. برای مثال بارها دیده ایم که افراد بعد از یک تصادف سنگین، مرگ عزیزان، دیدن صحنه ترسناک و… توانایی صحبت کردن را از دست می دهند. در این صورت این نوع اختلال گفتاری ناشی از شرایط محیط بوده و با چند جلسه گفتار درمانی درمان خواهد شد.

گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت داردچند نکته در مورد گفتار درمانی

1- اولین و مهمترین فاکتوری که متخصصین بر روی آن تمرکز می کنند، حجم صدای فرد است. فرد مبتلا به اختلال گفتاری، با صدای بسیار ضعیف و یا صدای بسیار بلند، صحبت کرده و غالبا حجم صدای او به گونه ای است که نمی توان به درستی متوجه شد او چه می گوید.

2- در مرحله بعد، متخصص به سراغ مسائل گرامری خواهد رفت. البته مشروط بر اینکه فرد مبتلا به اختلال، در مرحله قبل توانسته باشد تن صدای مناسب را به دست بیاورد، آموزش جمله بندی، سریع تر شروع خواهد شد. نشانه بارز فردی که به اختلال گفتاری مبتلا شده، عدم توانایی در چیدمان کلمات در کنار همدیگر است. در طی درمان، این مشکل با تمرین حل می شود.

3- اطرافیان فرد مبتلا به اختلال گفتاری دقت کنند که درمان زمان بر بوده و نیاز به صبوری دارد. از سویی دیگر چنین فردی خیلی زود خسته شده و از ادامه درمان خودداری می کند. شما نباید به گونه ای عمل کنید که او عصبی شود و قید همه چیز را بزند بلکه باید او را همراهی کنید. به او روحیه داده و امیدوارش کنید که مشکل هر چه زودتر حل خواهد شد به گونه ای که خیلی زود همانند دیگران می توانند به وضوح صحبت کند بدون اینکه مشکلی داشت هباشد.

گفتار درمانی برای چه افرادی ضرورت داردگفتار درمانی در کلینیک رویا

همانگونه که ذکر شد، عدم توانایی در درست صحبت کردن باعث می شود ما از جامعه و حتی از دوستان و خانواده خود دور شویم. وقتی نتوانیم به خوبی صحبت کنیم و در چهره اطرافیان مشاهده کنیم که چه اندازه باید صبر کنند تا ما صحبت خود را تمام کنیم، چنین شرایطی واقعا عذاب آور بوده و ترجیح می دهیم تنها شویم. اختلال گفتاری تمامی امور زندگی را تحت شعاع قرار می دهد و در نتیجه باید سریعا درمان را شروع کنیم.

در این زمینه نیز می توانید از متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) کمک بگیرید. مشاورین و روانشناسان ما سعی می کنند براساس متدهای علمی پیشرفته، بسته به میزان حاد بودن اختلال در فرد، دلیل رخ دادن آن و شرایط روحی او، بهترین روش درمانی را در پیش بگیرند. البته قطعا در این بین به همکاری اطرافیان نیز خواهد شد چون تمرین در خانه، اصلی ترین مرحله درمان است.

 

شاید مطالب زیر برایتان جال باشد:

بیش فعالی در کودکان ، علائم و راهکار

گفتاردرمانی و اوتیسم

نوروفیدبک چیست؟

گفتار درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هجده =