کلینیک رویا

اضطراب شناور آزاد چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ تیر 9, 1402

اضطراب شناور آزاد چیست؟

اضطراب شناور آزاد چیست؟


اضطراب شناور آزاد یک احساس کلی از ناراحتی است که به یک موضوع خاص یا موقعیت خاصی وابسته نیست. این اصطلاح اغلب برای توصیف احساس ناراحتی، عصبی بودن، نگرانی و اضطراب استفاده می شود که ظاهراً بدون دلیل ظاهر می شوند. اغلب با اختلال اضطراب فراگیر رخ می دهد، اما ممکن است با انواع دیگر شرایط اضطرابی نیز وجود داشته باشد.

توجه به این نکته مهم است که اضطراب شناور آزاد یک اختلال روانی متمایز شناخته شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5) نیست. در عوض، این اصطلاحی است که برای توصیف احساسات غیراختصاصی اضطرابی استفاده می‌شود که گاهی اوقات افراد گاهی اوقات و همچنین با شرایطی مانند اختلال اضطراب فراگیر تجربه می‌کنند.

علائم اضطراب شناور آزاد

اضطراب شناور آزاد با احساسات زیر مشخص می شود:

 • اضطراب
 • نگرانی
 • درد و ناراحتی
 • وحشت
 • ترس
 • پریشان
 • بدبینی
 • عصبی بودن
 • وحشت
 • ناراحتی
 • بی قراری
 • فشار
 • نگران بودن

توجه به این نکته مهم است که این احساسات ممکن است بیایند و بروند و منشأ آشکاری نداشته باشند. اضطراب شناور آزاد بیشتر با اختلال اضطراب فراگیر (GAD) همراه است. GAD با اضطراب مداوم و بیش از حد در مورد طیف گسترده ای از چیزها مشخص می شود.

سایر علائم رایج GAD عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز
 • خستگی
 • نگرانی های مفرط و مکرر در مورد چیزهای روزمره
 • تحریک پذیری
 • تنش عضلانی
 • بی قراری
 • اختلالات خواب

علائم اضطراب شناور آزاد

تشخیص اضطراب شناور آزاد

اگر اضطراب شناور آزاد را تجربه می کنید، پزشک ممکن است با انجام یک معاینه فیزیکی و انجام تست های آزمایشگاهی برای کمک به رد هر گونه شرایط پزشکی که ممکن است در علائم شما نقش داشته باشد، شروع کند. دیابت، پرکاری تیروئید، آسم، درد مزمن و اختلالات مصرف مواد تنها چند نمونه از شرایطی هستند که ممکن است در ایجاد اضطراب نقش داشته باشند.

در مرحله بعد، پزشک در مورد علائمی که تجربه می کنید، از جمله ماهیت علائم و همچنین فراوانی، مدت و شدت آنها سؤالاتی می پرسد. بر اساس سابقه پزشکی و علائم، پزشک ممکن است شما را با یک اختلال اضطرابی مانند اختلال اضطراب فراگیر، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی یا یک فوبی خاص تشخیص دهد.

علل اضطراب شناور آزاد

علل دقیق اضطراب شناور آزاد که در اختلال اضطراب فراگیر رخ می دهد مشخص نیست. با این حال، تصور می شود که تعدادی از عوامل مختلف در ایجاد این وضعیت نقش دارند، از جمله:

شیمی مغز: افرادی که اضطراب را تجربه می کنند ممکن است تفاوت هایی در ساختار مغز یا سیستم های خود داشته باشند که به تجربه اضطراب شناور آزاد کمک می کند. سیستم های انتقال دهنده عصبی مرتبط با سروتونین و همچنین ساختاری به نام آمیگدال هر دو به احساس اضطراب کمک می کنند.

ژنتیک: افرادی که دارای اختلال اضطراب فراگیر هستند، احتمال بیشتری دارد که اعضای خانواده نزدیک با اضطراب یا سایر اختلالات روانی داشته باشند.

تجارب: تجربیات منفی یا آسیب زا نیز می توانند در ایجاد احساس اضطراب، ترس و نگرانی در افراد نقش داشته باشند.

تربیت: کودکانی که با والدین یا مراقبانی که پاسخ‌های اضطرابی را مدل‌سازی کرده‌اند، بزرگ شده‌اند، ممکن است بعداً در بزرگسالی سطوح بالایی از اضطراب را تجربه کنند.

تقریباً 2.7٪ از بزرگسالان در ایالات متحده در سال گذشته اختلال اضطراب فراگیر را تجربه کردند. این وضعیت همچنین در زنان دو برابر مردان شایع تر است

تأثیر اضطراب شناور آزاد

اضطراب شناور آزاد می تواند تأثیرات مختلفی بر زندگی فرد داشته باشد. همه این نگرانی‌ها می‌تواند سطح استرس فرد را افزایش دهد، که می‌تواند تأثیر جدی بر سلامت کلی داشته باشد. ممکن است خواب آرام شبانه را دشوارتر کند، که می تواند احساس خستگی و خستگی در روز را در افراد ایجاد کند.

از آنجایی که افراد مبتلا به اضطراب شناور آزاد زمان زیادی را درگیر این احساسات عمومی ناراحتی و نگرانی می‌کنند، لذت بردن از زندگی‌شان دشوارتر است و سطوح پایین‌تری از رضایت و شادی کلی از زندگی را تجربه می‌کنند. احساس اضطراب همچنین می تواند به مشکلات دیگری از جمله افسردگی، سردرد، کناره گیری اجتماعی، سوء مصرف مواد، مشکلات روابط و حتی افکار خودکشی کمک کند.

تأثیر اضطراب شناور آزاد

درمان اضطراب شناور آزاد

خوشبختانه درمان هایی برای اضطراب وجود دارد که می تواند بسیار موثر باشد. اگر علائم شما با توانایی شما برای عملکرد طبیعی تداخل دارد و باعث ناراحتی قابل توجهی می شود، با پزشک خود صحبت کنید. برخی از درمان هایی که ممکن است پزشک شما توصیه کند در زیر ذکر شده است.

روان درمانی

یکی از رویکردهای شناخته شده به عنوان درمان شناختی-رفتاری (CBT) در حال استفاده است. یکی از موثرترین درمان ها برای اختلال اضطراب فراگیر است. CBT بر کمک به افراد برای شناسایی الگوهای افکار منفی خودکار که به احساس اضطراب کمک می کند تمرکز دارد. هنگامی که آنها یاد بگیرند که این افکار را تشخیص دهند، افراد می توانند برای جایگزینی آن الگوها با الگوهای مفیدتر تلاش کنند.

داروها

همچنین ممکن است پزشک داروهایی تجویز کند تا به شما در مدیریت احساس اضطراب کمک کند.

مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، نوعی داروی ضد افسردگی، گاهی برای تسکین اضطراب تجویز می‌شوند.

یک داروی ضد اضطراب به نام BuSpar (بوسپیرون) نیز ممکن است تجویز شود.

گاهی اوقات ممکن است بنزودیازپین ها به صورت کوتاه مدت برای تسکین احساس اضطراب حاد استفاده شوند.

در حالی که اضطراب شناور آزاد می تواند نشانه ای از یک وضعیت سلامت روان مانند اختلال اضطراب فراگیر باشد، همچنین می تواند چیزی باشد که افراد هر از گاهی بدون داشتن یک اختلال اضطراب واقعی تجربه می کنند. چه اضطراب شما پایدارتر باشد و چه بیاید و برود، کارهایی وجود دارد که می توانید برای مقابله بهتر با این احساسات انجام دهید.

درمان اضطراب شناور آزاد

برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

از مکانیسم‌های مقابله‌ای ناسالم اجتناب کنید: روی آوردن به الکل یا سایر مواد ممکن است در کوتاه‌مدت کمک کند، اما اغلب در درازمدت مشکلات بدتری ایجاد می‌کند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید: برخی تحقیقات نشان می دهد که تغذیه ممکن است در اضطراب نقش داشته باشد، بنابراین خوردن یک رژیم غذایی سالم ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

ورزش: مطالعات نشان داده اند که فعالیت بدنی می تواند برای کاهش علائم اضطراب مهم باشد. تحقیقات نشان می دهد که ورزش می تواند راهی موثر برای رهایی از تنش و کاهش احساس نگرانی و اضطراب باشد

تکنیک‌های آرام‌سازی را تمرین کنید: یافتن راه‌هایی برای کاهش سطح اضطراب می‌تواند مقابله با نگرانی و استرس را آسان‌تر کند. استراتژی هایی مانند مدیتیشن، تمرکز حواس، تنفس عمیق و تجسم ممکن است به دور کردن ذهن شما از نگرانی ها و کاهش سطح کلی استرس شما کمک کند.

نشانه ی اختلال اضطرابی

اضطراب شناور آزاد می تواند ناراحت کننده باشد و ممکن است نشانه ای از یک اختلال اضطرابی باشد. اگر احساس ناراحتی و نگرانی دارید که به نظر می رسد دلیل خاصی ندارد، با پزشک خود یا یک متخصص سلامت روان صحبت کنید.

اضطراب اغلب با گذشت زمان بدتر می شود و در نهایت ممکن است به رفتارهای اجتنابی منجر شود که می تواند در زندگی و توانایی عملکرد شما اختلال ایجاد کند. درمان‌های مؤثری در دسترس هستند، از جمله گزینه‌های درمانی آنلاین که ممکن است به شما امکان دهد یاد بگیرید چگونه با استفاده از برنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و سایر ابزارهای آنلاین، اضطراب خود را مدیریت کنید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *