اختلال اضطراب فراگیر و علائم آن

اضطراب فراگیر

اینکه انسان در مورد برخی از امور زندگی نگرانی داشته باشد طبیعی است چرا که همین اضطراب از آینده کار، انسان را هوشیار کرده و باعث می شود دقیق تر عمل کنیم. اما مشکل از زمانی شروع می شود که نگرانی به یک بیماری تبدیل شود. ما با افراد زیادی برخورد داشته ایم که به دلیل بال و پر دادن به نگرانی های یاد، به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا شده اند.

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

در ابتدا تعریفی در مورد این نوع اختلال داشته باشید تا مرکز بین اضطراب فراگیر و نگرانی های معمولی مشخص شود. اختلال اضطراب فراگیر زمانی ایجاد می شود که فرد برای دوره ای طولانی، با احساس ترس و نگرانی زندگی کند. در چنین شرایطی اضطراب در وی به حدی بالا می رود که نمی تواند به درستی فکر کرده و تصمیم  بگیرد.  نتیجه چنین مشکلی این است که با کوچکترین مشکل، به بدترین حالت دچار شده و به شدت نگران می شود. این نوع اضطراب قابل کنترل نیست و حتی ممکن است در موارد غیر منطقی نیز بروز کند به همین دلیل است که به عنوان اضطراب شناور نیز شناخته می شود.اضطراب فراگیر

علائم اختلال اضطراب فراگیر

شما چگونه می توانید تفاوت بین نگرانی معمولی با اضطراب فراگیر را تشخیص دهید؟ این نوع ناهنجاری روحی علائم خاص خود را دارد که در ادامه بیان می کنیم:

 • احساس دلواپسی همیشگی حتی برای امور کوچک و یا غیر منطقی
 • کم حوصله شدن، بی صبری و بی قراری
 • عدم توانایی در تمرکز کردن
 • زودرنج شدن
 • خستگی زود هنگام
 • بروز اختلال در خواب
 • چشم انتظار بودن برای شنیدن خبر بد
 • به وجود آمدن نگرانی از نگرانی های دیگر
 • عدم تحمل ابهام در امور به حدی که حتی کوچکترین ابهام، او را مشوش می کند.
 • مشکل در روابط اجتماعی

دلایل اختلال اضطراب فراگیر

هر نوع اختلال روانی که برای ما رخ می دهد، دلایل خاص خود را دارد و به عبارت دیگر، فاکتورهایی در ایجاد این مشکل نقش دارند. در مورد اختلال اضطراب فراگیر، چند دلیل مهم در بروز این اختلال نقش دارند:اضطراب فراگیر

 • عوامل ژنتیکی

اگر والدین به این نوع اختلال روانی مبتلا بوده و یا یکی از افراد خانواده های آن ها به این مشکل دچار باشند، احتمال ابتلای فرزندان نسل بعد به اختلال اضطراب فراگیر زیاد خواهد بود.

 • اتفاقات ناخوشایند در کودکی

دوران کودکی، برای یک عمر زندگی سرنوشت ساز است. نحوه تربیت والدین و اتفاقاتی که در این دوران رخ می دهد، می تواند او را به یک فرد موفق و یا ناموفق تبدیل کند. در صورتی شما در زمان کودکی خود اتفاقا ناگوار همانند تصادف سنگین، مرگ والدین و… را تجربه کرده باشید، همین عامل در بروز اختلال اضطراب فراگیر در آینده در شما تاثیر می گذارد.

 • نحوه تربیت فرزند

والدین عزیز توجه داشته باشند که بخش عمده ای از سلامت روح و روان فرزندان در دوران جوانی به بعد، وابسته به نحوه تربیت آن ها در زمان کودکی است.  به هیچ عنوان فرزندان خود را دچار ترس و استرس های بی مورد نکنید. بارها مشاهده کرده ایم که والدین در دوران مدرسه، فرزند خود را دچار استرس می کنند چرا که می خواهند به هر قیمت، بهترین نمره را کسب نمایند. به این مطلب توجه داشته باشید که به دست آوردن بهترین نمره اما با ترس، می تواند در آینده منجر به اختلال اضطراب فراگیر در بزرگسالی شود.

 • فرزند پروری معکوس

نوعی از فرزند پروری است که والدین فرزند خود را به عنوان سنگ صبور انتخاب نموده و تمامی درد دل های خود را برای او بیان می کنند. آیا شما می دانید که با این کار چه بلایی بر سر روح و روان فرزند خود می آورید؟ او با یک استرس روز افزون بزرگ می شود که هر چه سن او بیشتر می شود، به دلیل قدرت درک بالاتر، بهتر می تواند مسائل را درک نموده و این استرس در او حادتر می شود.

 • کنترل شدن توسط والدین

والدین باید امور زندگی فرزندان خود را از کودکی زیر نظر داشته باشند اما این بدان معنا نیست که همیشه در همه لحظات او را کنترل کنند به گونه ای که فرزند همیشه دچار نگرانی باشد از این که اگر خطایی مرتکب شود، عکس العمل والدین چه خواهد بود؟

 • عدم توجه به فرزندان

کودک از زمانی که به دنیا می آید، نیاز به محبت و توجه دارد. کم توجهی در این زمینه او را به یک فرد عقده ای تبدیل خواهد کرد که همیشه خود را با دستان خود مقایسه می کند. این کمبود عاطفه او را به اختلال اضطراب فراگیر در آینده دچار می کند.

 • هشدار دادن بیش از اندازه به کودک

کودک از زمانی که به دنیا می آید، با خطراتی در اطراف مواجه می شود. برای مثال خطر افتادن، خوردن حشره و… از جمله خطرهایی است که در محیط اطراف کودک وجود دارد. اما اگر بخواهید برای هر مورد ساده نیز به او هشدار بدهید، او با حجمی از استرس روبرو می شود و باعث می شود او به یک فرد ترسو تبدیل شود.

روش های درمان اختلال اضطراب فراگیر

 • مراجعه به مشاور و روانشناس

گاها سطح اختلال اضطراب فراگیر در فرد به حدی است که تنها با چند جلسه مشاوره با ، روانکاو یا روانشناس و مشاوره قابل درمان خواهد بود. به همین دلیل است که در ابتدا لازم است با این متخصصین صحبت کنید.اضطراب فراگیر

 • دارو درمانی

در صورتی که مشاور لازم بدانید در کنار جلسات مشاوره، روانپزشکی و دارو درمانی نیز آغاز شود، باید در اولین فرصت به روانپزشک مراجعه نمایید و درمان را با کمک دارو پیش ببرید.

درمان اختلال اضطراب فراگیر تحت نظر کلینیک رویا

هر کدام از اعضای خانواده و یا دوستان شما که به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا هستند باید هر چه سریع تر درمان تحت نظر تیم مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان باتجربه و توانمند را شروع کند چرا که این ناهنجاری، علاوه بر خود فرد، دیگران را نیز اذیت خواهد کرد. یکی از خدمات کلینیک روانشناسی در شهرک اندیشه و حدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) کمک به درمان شما عزیزان است که با این مشکل مواجه هستید. ما به شما کمک می کنیم در کوتاه ترین زمان، سلامت روح و روان خود را به دست بیاورید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 4 =