کلینیک رویا

آیا می دانید با فردی که خودکشی کرده است چگونه باید برخورد نمود؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 1, 1399

آیا می دانید با فردی که خودکشی کرده است چگونه باید برخورد نمود؟

آیا می دانید با فردی که خودکشی کرده است چگونه باید برخورد نمود؟


حتما شما تا به حال در اخبار و روزنامه ها ماجرای خودکشی برخی از افراد را شنیده و این فکر به ذهنتان خطور کرده است یک انسان به چه مرحله ای می رسد که دست به خودکشی می زند؟ اینکه ما خودمان به زندگی شخصی خود پایان دهیم، واقعا دردناک است اما این موضوع تلخ، حقیقت دارد. آمار نشان می دهد در چند سال اخیر، تعداد کسانی که خودکشی کرده اند، در کشور ما زیاد شده است. گروهی از افراد، خودکشی ناموفق دارند. در این صورت آیا می دانید با چنین فردی باید چگونه برخورد کرد تا مجددا دست به این اقدام نزند؟

مهمترین عوامل موثر در خودکشی

اگر چه این اتفاق بنا به دلایلی مختلف و بسته به شرایط روحی فرد رخ می دهد، اما به طور کلی چند عامل می تواند زمینه ساز خودکشی باشد:

1- تنهایی و بی توجهی از جانب عزیزان

2- احساس ناامیدی از آینده

3- حس بی ارزش و سربار بودن

4- ابتلا به اختلالات روانی همانند افسردگی، استرس و…

5- شکست خوردن در مهمترین امور زندگی

6- وجود خشم کنترل نشده در فرد

7- استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی

8- ابتلا به بیماری های جسمی صعب العلاج

9- شرایط مالی بسیار نامساعد

10- و….

مهمترین عوامل موثر در خودکشیعلائم هشدار دهنده خودکشی

همانگونه که متوجه شدید، وجود مشکلات در زندگی و اختلالات روحی، می تواند منجر به خودکشی شود. انسان ها آستانه تحمل متفاوتی دارند و برخی از افراد، بسیار ضعیف هستند در نتیجه ممکن است دست به خاتمه حیات بزنند. در صورتی که علائم زیر را در یکی از نزدیکان یا دوستان خود رویت کردید، بسیار مراقبت او باشید چون این نشانه ها، هشداری برای خودکشی هستند:

1- احساس افسردگی و خستگی شدید

2- حس بی ارزش بودن، احساس گناه، تنفر از خود

3- انتقاد زیاد از خود و خشونت علیه خود

4- نیاز به تنها و دور بودن از جمع

5- سابقه خانوادگی خودکشی

6- روی آوردن به استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی برای تسکین دردهای روحی

7- ناامیدی از ادامه زندگی

8- تجربه تلخ همانند مرگ یکی از عزیزان به ویژه پدر و مادر

علائم هشدار دهنده خودکشیچند توصیه برای برخورد با فرد خودکشی کرده

– به هیچ عنوان نباید چنین فردی را سرزنش کرد

این تصور در بین مردم وجود دارد که افراد با مشکلات مالی در زندگی و یا مسائل خانوادگی، دست به خودکشی می زنند. اما این باور غلط است. همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، ممکن است فرد به دلیل اختلال روحی و یا سابقه خانوادگی دست به چنین کاری بزند. به هر حال کسانی که خودکشی بی فرجامی دارند، بسیار مستعد این هستند که مجدا این عمل را تکرار کنند. اطرافیان دقت داشته باشند نباید آن ها را سرزنش کرد. این کار اوضاع را بدتر می کند. سرزنش کردن منجر می شود به فرد حس بی ارزش بودن القا شود. او احساس می کند باعث خجالت خانواده شده است در نتیجه با انگیزه قوی تر، اقدام به خودکشی مجدد می کند. به جای این کار، از مشاور کمک بگیرید. در ابتدا لازم است اطرافیان با مشاور صحبت داشته باشند تا بتوانند رفتار درست و مدبرانه نسبت به چنین فردی نشان دهند.

– تهدید به خودکشی، شوخی نیست

این نکته را به خاطر داشته باشید که اولین خودکشی، همیشه سخت است چون انسان از مرگ می ترسد و این موضوع زمانی ترسناک تر خواهد شد که قرار است خودش به زندگی خاتمه دهد. اما کسی که یکبار این راه را رفته، قطعا ترس اولیه ار نداشته و با جرات بیشتری می تواند مجددا دست به این عمل خطرناک بزند. لذا اگر تهدید به خودکشی کرد، این حرف او را جدی بگیرید. اما از سویی دیگر نیز نباید نقطه ضعف دست او بدهید که هر بار خواسته داشت، با تهدید کردن به خودکشی، حرف خود را پیش ببرد. برای مدیریت چنین شرایطی باید با متخصص صحبت داشته باشید. می توانید بر روی کمک متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید.

برخورد با فرد خودکشی کرده– بررسی کنید چرا فرد خودکشی کرده است؟

لازم است بدانید چه انگیزه ای منجر به خودکشی شده است تا زمانی که ریشه مشکل حل نشود، نمی توان خودکشی های بعدی را مانع شد. برخی از افراد این اشتباه را مرتکب می شوند که فرد را بازجویی می کنند. آیا شما از عواقب چنین کاری آگاه نیستید؟ به نظر شما این راه جواب می دهد؟ در اغلب موارد، نه تنها فرد اعتراف نکرده بلکه شرایط روحی بسیار بدتری را تجربه می کند چون دچار حمله از سوی اطرافیان خواهد شد. اما اینکه چگونه بتوانید دلیل این اتفاق را کشف کنید، نیاز به مهارت دارد. برای این منظور بهترین کار این است که علائم روحی فرد، شرایط زندگی او و تغییراتی که اخیرا در او رخ داده بود را به مشاور توضیح دهید. سپس براساس آنچه گزارش کرده اید، متخصص راهکارهایی را توصیه می کند که بدون هیچ مشکلی می توانید علت خودکشی را ریشه یابی کنید.

– فرد باید تحت مراقبت باشد

همانگونه که گفته شد، فرد که یکبار خودکشی نافرجام داشته است، ترسی از تجربه مجدد آن ندارد. لذا به هیچ عنوان نباید او را تنها بگذارید. به خصوص در روزهای اولیه که این اتفاق رخ داده است چون در این زمان، انگیزه خودکشی بسیار بالا است. از سویی دیگر نباید به گونه ای رفتار کرد که فرد گمان کند تحت کنترل قرار گرفته است. در رفتارهای خود به او بفهمانید که برای او ارزش قائل بوده و می خواهید مشکلاتش را حل کنید. سعی کنید اعتماد چنین شخصی را به خود جلب نمایید. در این صورت شروع به صحبت کرده و از طرفی با شما همراه خواهد شد.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *