کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

انواع مختلف احساسات و تأثیر آنها بر رفتار انساننوشته شده توسط در تاریخ دی 30, 1401

انواع مختلف احساسات و تأثیر آنها بر رفتار انسان

انواع مختلف احساسات و تأثیر آنها بر رفتار انسان


انواع مختلفی از احساسات وجود دارد که بر نحوه زندگی و تعامل ما با دیگران تأثیر می گذارد. گاهی ممکن است به نظر برسد که این احساسات بر ما حاکم است. انتخاب‌هایی که انجام می‌دهیم، اقداماتی که انجام می‌دهیم و برداشت‌هایی که داریم، همگی تحت تأثیر احساساتی هستند که در هر لحظه تجربه می‌کنیم. روانشناسان همچنین سعی کرده اند انواع مختلفی از احساسات را که افراد تجربه می کنند شناسایی کنند. چند نظریه مختلف برای دسته بندی و توضیح احساساتی که افراد احساس می کنند پدید آمده است.

چرخه احساس چیست؟

احساسات پایه

در طول دهه 1970، روانشناس، پل اکمن، شش احساس اساسی را شناسایی کرد که به عقیده او در تمام فرهنگ های بشری به طور جهانی تجربه شده است. احساساتی که او شناسایی کرد شادی، غم، انزجار، ترس، تعجب و خشم بود. او بعداً فهرست احساسات اساسی خود را به مواردی مانند غرور، شرم، خجالت و هیجان گسترش داد.

ترکیب احساسات

روانشناس رابرت پلاچیک “چرخ احساسات” را ارائه کرد که چیزی شبیه چرخ رنگ کار می کرد. احساسات را می توان برای ایجاد احساسات مختلف ترکیب کرد، درست مانند رنگ ها که می توانند برای ایجاد سایه های دیگر ترکیب شوند. بر اساس این نظریه، احساسات اساسی تر چیزی شبیه به بلوک های سازنده عمل می کنند. احساسات پیچیده تر، گاهی اوقات ترکیبی، ترکیبی از این احساسات اساسی تر است. به عنوان مثال، احساسات اولیه مانند شادی و اعتماد را می توان برای ایجاد عشق ترکیب کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان می دهد که احساسات اساسی بسیار بیشتر از آنچه قبلاً تصور می شد وجود دارد. در مطالعه منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، محققان 27 دسته مختلف از احساسات را شناسایی کردند. با این حال، به جای اینکه کاملاً متمایز باشد، محققان دریافتند که افراد این احساسات را در یک شیب تجربه می کنند. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از انواع اساسی احساسات بیاندازیم و تأثیر آنها بر رفتار انسان را بررسی کنیم.

چرخه احساس چیست؟

خوشبختی

از بین انواع مختلف احساسات، شادی بیشتر از همه برای آن تلاش می کند. شادی اغلب به عنوان یک حالت احساسی خوشایند تعریف می شود که با احساس رضایت، شادی، رضایت، رضایت و رفاه مشخص می شود. تحقیقات در مورد شادکامی از دهه 1960 در تعدادی از رشته ها، از جمله شاخه روانشناسی معروف به روانشناسی مثبت، به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

گاهی اوقات این نوع احساسات از طریق:

حالات چهره: مانند لبخند زدن

زبان بدن: مانند حالت آرام

لحن صدا: روشی شاد و خوشایند برای صحبت کردن

واقعیت‌های آنچه در واقع به شادی کمک می‌کند، اغلب بسیار پیچیده‌تر و به شدت فردی‌تر است. مردم مدت‌ها بر این باور بودند که شادی و سلامت به هم مرتبط هستند، و تحقیقات از این ایده حمایت می‌کند که شادی می‌تواند در سلامت جسمی و روانی نقش داشته باشد. شادی با پیامدهای مختلفی از جمله افزایش طول عمر و افزایش رضایت زناشویی مرتبط است. برعکس، ناراحتی با انواع پیامدهای سلامتی ضعیف مرتبط است. به عنوان مثال، استرس، اضطراب، افسردگی و تنهایی با مواردی مانند کاهش ایمنی، افزایش التهاب و کاهش امید به زندگی مرتبط است.

غمگینی

غم و اندوه نوع دیگری از احساسات است که اغلب به عنوان یک حالت عاطفی گذرا تعریف می شود که با احساس ناامیدی، اندوه، ناامیدی، بی علاقگی و خلق و خوی ضعیف مشخص می شود. مانند سایر احساسات، غم و اندوه نیز چیزی است که همه افراد هر از گاهی آن را تجربه می کنند. در برخی موارد، افراد ممکن است دوره های طولانی و شدید غمگینی را تجربه کنند که می تواند به افسردگی تبدیل شود.

ترس

ترس یک احساس قدرتمند است که می تواند نقش مهمی در بقا نیز داشته باشد. هنگامی که با نوعی خطر روبرو می شوید و ترس را تجربه می کنید، آنچه را که به عنوان پاسخ مبارزه یا فرار شناخته می شود، پشت سر می گذارید. ماهیچه های شما منقبض می شوند، ضربان قلب و تنفس شما افزایش می یابد، و ذهن شما هوشیارتر می شود و بدن شما را آماده می کند که یا از خطر فرار کند یا بایستد و بجنگد. این پاسخ به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که برای مقابله موثر با تهدیدات موجود در محیط خود آماده هستید.

بیان این نوع احساسات می تواند شامل موارد زیر باشد:

حالات چهره: مانند گشاد کردن چشم ها و عقب کشیدن چانه

زبان بدن: تلاش برای پنهان شدن یا فرار از تهدید

واکنش های فیزیولوژیکی: مانند تنفس سریع و ضربان قلب

از سوی دیگر، برخی افراد در واقع به دنبال موقعیت های ترسناک هستند. ورزش‌های شدید و سایر هیجان‌ها می‌توانند ترس‌آور باشند، اما به نظر می‌رسد برخی از افراد پیشرفت می‌کنند و حتی از چنین احساساتی لذت می‌برند. قرار گرفتن مکرر در معرض یک شی یا موقعیت ترس می تواند منجر به آشنایی و سازگاری شود که می تواند احساس ترس و اضطراب را کاهش دهد. این ایده پشت مواجهه درمانی است که در آن افراد به تدریج در معرض چیزهایی قرار می گیرند که آنها را به شیوه ای کنترل شده و ایمن می ترساند. در نهایت، احساس ترس شروع به کاهش می کند.

انواع احساس

انزجار

انزجار یکی دیگر از شش احساس اصلی اصلی توصیف شده توسط اکمن است. انزجار را می توان به روش های مختلفی نشان داد از جمله:

زبان بدن: روی برگرداندن از موضوع انزجار

واکنش‌های فیزیکی: مانند استفراغ یا عرق کردن

حالات چهره: مانند چین و چروک بینی و فر کردن لب بالایی

این حس انزجار می‌تواند از چیزهای مختلفی ناشی شود، از جمله طعم، بینایی یا بوی ناخوشایند. محققان بر این باورند که این احساس در واکنش به غذاهایی که ممکن است مضر یا کشنده باشند، تکامل یافته است. به عنوان مثال، وقتی افراد بوی بد یا طعم غذاهای بدی را می‌چشند، انزجار یک واکنش معمولی است. بهداشت نامناسب، عفونت، خون، پوسیدگی و مرگ نیز می توانند باعث ایجاد واکنش انزجار شوند. این ممکن است راه بدن برای جلوگیری از چیزهایی باشد که ممکن است ناقل بیماری های قابل انتقال باشند مردم همچنین می توانند با مشاهده رفتارهای ناپسند، غیراخلاقی یا شیطانی دیگران، دچار انزجار اخلاقی شوند.

خشم

خشم می تواند یک احساس بسیار قوی باشد که با احساس خصومت، آشفتگی، ناامیدی و خصومت نسبت به دیگران مشخص می شود. مانند ترس، خشم نیز می تواند نقشی در واکنش مبارزه یا فرار بدن شما داشته باشد. هنگامی که تهدیدی باعث ایجاد احساس خشم می شود، ممکن است تمایل داشته باشید که از خطر جلوگیری کنید و از خود محافظت کنید.

خشم اغلب از طریق:

حالات چهره: مانند اخم کردن یا خیره شدن

زبان بدن: مانند گرفتن موضع محکم یا دور زدن

لحن صدا: مانند زمخت صحبت کردن یا فریاد زدن

پاسخ های فیزیولوژیکی: مانند عرق کردن یا قرمز شدن

رفتارهای پرخاشگرانه: مانند ضربه زدن، لگد زدن یا پرتاب اشیا

در حالی که خشم اغلب به عنوان یک احساس منفی در نظر گرفته می شود، گاهی اوقات می تواند چیز خوبی باشد. این می تواند در کمک به روشن شدن نیازهای شما در یک رابطه سازنده باشد، و همچنین می تواند به شما انگیزه دهد که اقدام کنید و راه حل هایی برای چیزهایی که شما را آزار می دهد پیدا کنید. با این حال، خشم زمانی که بیش از حد باشد یا به شیوه‌هایی ناسالم، خطرناک یا مضر برای دیگران ابراز شود، می‌تواند به یک مشکل تبدیل شود. خشم کنترل نشده می تواند به سرعت به پرخاشگری، سوء استفاده یا خشونت تبدیل شود.

احساس تعجب و غافلگیری

غافلگیری یکی دیگر از شش نوع اصلی احساسات انسانی است که در ابتدا توسط اکمن توصیف شد. غافلگیری معمولاً کاملاً کوتاه است و با یک واکنش لرزان فیزیولوژیکی به دنبال چیزی غیرمنتظره مشخص می شود. این نوع احساسات می تواند مثبت، منفی یا خنثی باشد. برای مثال، یک غافلگیری ناخوشایند ممکن است شامل پریدن شخصی از پشت درخت و ترساندن شما در هنگام رفتن به سمت ماشین باشد. یک نمونه از یک سورپرایز دلپذیر این است که به خانه برسید و متوجه شوید که نزدیکترین دوستان شما برای جشن تولد شما جمع شده اند.

انواع دیگر احساسات

شش احساس اساسی توصیف شده توسط اکمن تنها بخشی از انواع مختلف احساساتی است که افراد قادر به تجربه آنها هستند. نظریه اکمن نشان می دهد که این احساسات اصلی در سراسر فرهنگ ها در سراسر جهان جهانی هستند. با این حال، سایر نظریه ها و تحقیقات جدید به بررسی انواع مختلف احساسات و نحوه طبقه بندی آنها ادامه می دهند. اکمن بعداً تعدادی از احساسات دیگر را به لیست خود اضافه کرد، اما پیشنهاد کرد که برخلاف شش احساس اصلی او، لزوماً نمی توان همه آنها را از طریق حالات چهره رمزگذاری کرد.

انواع دیگر احساسات

برخی از احساساتی که او بعداً شناسایی کرد عبارتند از:

  • تفریحی
  • تحقیر
  • قناعت
  • خجالت
  • هیجان
  • احساس گناه
  • افتخار در موفقیت
  • تسکین
  • رضایت
  • شرمنده

احساسات نقش مهمی در نحوه زندگی ما ایفا می کنند، از تأثیرگذاری بر نحوه تعامل ما با دیگران در زندگی روزمره تا تأثیرگذاری بر تصمیماتی که می گیریم. با درک برخی از انواع مختلف احساسات، می توانید درک عمیق تری از نحوه بیان این احساسات و تأثیر آنها بر رفتار خود به دست آورید.

با این حال، یادآوری این نکته مهم است که هیچ احساسی یک جزیره نیست. درعوض، بسیاری از احساساتی که تجربه می کنید ظریف و پیچیده هستند و با هم کار می کنند تا بافت غنی و متنوع زندگی عاطفی شما را ایجاد کنند.

سلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + یازده =