کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سه تئوری در مورد عشق و رابطه که باید بدانیدنوشته شده توسط در تاریخ آذر 24, 1399

سه تئوری در مورد عشق و رابطه که باید بدانید

سه تئوری در مورد عشق و رابطه که باید بدانید


در میان تمام احساساتی که انسان در طول دوران زندگی تجربه می کند، عشق و دوست داشتن به عنوان بهترین احساسات شناخته شده اند. از زمانی که پا به عرصه هستی می گذاریم، عشق مادر به خود را تجربه می کنیم و این نشان می دهد که انسان با عشق آفریده شده، با عشق زندگی می کند و با عشق می میرد. ازدواج که یکی از مراحل مهم زندگی است نیز باید با عشق و دوست داشتن همراه باشد در غیر این صورت منجر به شکست خواهد شد. شما نمی توانید سالیان طولانی در کنار کسی زندگی کنید که هیچ حسی نسبت به او ندارید چون به این تفاوتی، به تدریج منجر به از بین رفتن تعهدات خواهد شد. تئتنوری استرنبرگ یکی از بهترین تئوری ها در مورد عشق است که در این مقاله پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.

بررسی تئوری استرنبرگ در باب عشق و رابطه

به جرات می توان گفت یکی از سخت ترین تعاریف در دنیا، تعریف عشق است تاکنون فیلسوف هایی که در دنیا وجود دارند تعاریف زیادی در مورد عشق بیان کرده اند اما هنوز هم نتوانسته اند در مورد ماهیت عشق به یک نقطه نظر مشترک برسند. یکی از نظریه هایی که توانست توجه بسیار از فلاسفه ی دنیای را به خود جلب کند، تئوری استرنبرگ بود. وی عشق را به یک مثلث تشبیه نمود که سه ضلع تشکیل دهنده آن به شرح زیر است:

1- دوست داشتن همراه با میل معاشرت و کنار هم بودن

اولین ضلع مثلث عشق براساس این تئوری به صمیمیت در رابطه اختصاص دارد. در واقع استرنبرگ معتقد است خمیر مایه عشق، صمیمیت و لذت بردن از کنار هم بودن است که این حس شامل میل به آرامش و رفاه طرف مقابل، توجه کردن به او، اشتراک گذاشتن خوشحالی با او، اتکا کردن به طرف مقابل در زمان نیاز، قدرت درک متقابل، حمایت عاطفی از جانب دو طرف، مطرح کردن مسائل شخصی و ارزش قائل شدن برای طرف مقابل است. در واقع مسئله کنار هم بودن و صمیمیت شامل حس محبت، ابراز علاقه، مسئولیت پذیری، همدلی و غمخواری است که باعث می شود دو طرف نسبت به یکدیگر دلگرم شده و بیشتر از قبل علاقمند حضور یکدیگر در زندگی خود باشند.

سه تئوری در مورد عشق و رابطه که باید بدانید2- دوست داشتن همراه با شهوت

عشق و رابطه با تمایلات جنسی نیز همراه است. به این معنا که نمی توان تنها با گفتن دوستت دارم، عشق را زنده نگه داشت. بلکه عشق منجر به شور و اشتیاق برای برقراری رابطه جنسی با طرف مقابل خواهد شد. در این رابطه باید انگیزه هایی وجود داشته باشد تا شهوت برانگیخته شده و اشتغال ذهنی مثبت به وجود آید.

3- دوست داشتن همراه با تعهد

زمانی که رابطه ای را با کسی که دوست دارید شروع می کنید باید بپذیرید که نسبت به او مسئولیت داشته و هرگونه تصمیم شما بر آینده او نیز تاثیر خواهد گذاشت. این مولفه عشق، بعد شناختی دارد که شما باید بدانید چگونه رفتار کنید تا معشوق خود را حمایت و مراقبت کنید. این تعهد در واقع تعیین کننده آینده رابطه خواهد بود. عشق باید به گونه ای باشد که هر کدام از طرفین را متعهد کند به رابطه پایبند بوده و با شخصی دیگر وارد رابطه نشوند.

بررسی انواع عشق براساس تئوری استرنبرگ

همانگونه که متوجه شدیدی استرنبرگ معتقد است عشق از سه مولفه تشکیل شده است و زمانی می توان گفت یک رابطه واقعا عاشقانه است که هر سه مولفه وجود داشته باشد. بر این اساس انواع عشق عبارتند از:

1- عشق کامل

بهترین نوع رابطه که به ازدواج ختم می شود، حصول عشق کامل است که از سه مولفه عشق از دیدگاه استرنبرگ را داشته باشد. برای رسیدن به این درجه از عشق هر دو طرف باید تلاش کنند.

سه تئوری در مورد عشق و رابطه که باید بدانید2- عشق آتشین

گاهی اوقات دو نفر به دلیل اینکه درگیر هیجانات احساسی می شوند تصمیمی می گیرند با هم ازدواج کنند همانند آنچه در اغلب فیلم های عاشقانه شاهد هستیم. وقتی هیجان غالب شود، عقل و منطق کنار رفته و طرفین نمی توانند به درستی تصمیمی گیری کنند. مشکل زمانی شروع می شود که آتش عشق در آن ها فروکش کرده و اکنون با مشکلات زندگی مواجه شوند. به همین دلیل است که گفته می شود مشاوره ازدواج لازم است در این موارد انجام شود چون فرد سوم هم با احساس و ه مبا عقل خود شریاط را بررسی کرده و می تواند شما را راهنمایی کند.

3- عشق ابلهانه

نوعی از عشق که تنها بر پایه تعهد استوار بوده و بدون اینکه صمیمیتی وجود داشته باشد، در یک را به جنسی طولانی مدت قرار می گیرند. در واقع ارتباط عاطفی بسیار کمی بین آن ها وجود دارد.

4- عشق مصاحبتی

این عشق ناشی از ارتباط عاطفی به وجود آمده در طول زمان است که در آن مولفه های تعهد و صمیمیت بیشتر اهمیت داده می شود. در این حالت است که عادی شدن زندگی رخ داده و طرفین نسبت به هم شور و شوقی نداشته باشند. در این موارد یکی از راهکارهایی که متخصصین ما در کلینیک رویا توصیه می کنند، دامن زدن به آتش عشق است. هر از گاهی فعالیت هایی انجام دهد که عشق اولیه آن ها را یادآور شود.

5- عشق رمانتیک

در این نوع از عشق، تعهد کمرنگ و شهوت و صمیمیت بیشتر است. این حالت بیشتر در میان دوستی های جنس مخالف دیده می شود که دوست دارند با هم باشند اما تعهدی برای یک رابطه پایدار ندارند.

سه تئوری در مورد عشق و رابطه که باید بدانید6- عشق دوستانه

وقتی تنها صمیمیت وجود داشته و شهوت و تعهد جایی در رابطه نداشته باشد، عشق دوستانه شکل می گیرد همانند وقتی که دو دوست با هم زیر یک سقف زندگی می کنند.

7- عشق پوچ

وقتی فقط تعهد وجود دارد، زوجین بدون اشتیاق و صمیمیت با هم زندگی می کنند و این حالت واقعا دردناک است. متاسفانه امروزه افراد زیادی به دلیل همین عشق دچار طلاق عاطفی می شوند.

مشاوره ازدواج و طلاقمشاوره خانواده

1 دیدگاه

  • مطالب بسیار عالی و کاملا صحیح ب علت اموزش غلط مفاهیم اجتماعی دینی فرهنگی در تمام‌جوامع عشق های واقعی و کامل و‌پایدار ب ندرت دیده میشود
    انتخاب طرفین باید تمامی معیار های مد نظر گرفته شود اخلاقی فرهنگی خانوادگی مالی ظاهری ب دید ایده ال ۱۰۰٪ولی امتیاز هر کدام از این آیتم ها باید حد نرمال و‌قابل قبولی باشد
    بادید باز عدم پیروی از شهوت و هیجان عقل و عشق در کنار هم تصمیم نهایی گرفته شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =