جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

علائم و ویژگی‌های افراد ترانسنوشته شده توسط در تاریخ فروردین 7, 1400

علائم و ویژگی‌های افراد ترانس

علائم و ویژگی‌های افراد ترانس


افراد ترانس به شدت احساس می‌کنند جنسیت آن‌ها با زیست شناسی آن‌ها مطابقت ندارد. به عنوان مثال، شخصی که دارای آلت تناسلی مردانه و سایر صفات جسمی مردانه است ممکن است در عوض احساس کند که در واقع یک زن است. آن شخص تمایل شدیدی به داشتن اندامی زنانه و پذیرفته شدن توسط دیگران به عنوان یک زن خواهد داشت. یا کسی با خصوصیات جسمی یک زن احساس می‌کند هویت واقعی او مردانه است.

احساس اینکه بدن جنسیت واقعی شما را منعکس نمی‌کند، می‌تواند باعث پریشانی شدید، اضطراب و افسردگی شود. “دیسفوریا” احساس نارضایتی، اضطراب و بی قراری است. در افراد ترانس، ناراحتی از بدن زن و مرد می‌تواند به حدی باشد که می‌تواند زندگی عادی شما را به عنوان مثال در مدرسه یا محل کار یا در طی فعالیت‌های اجتماعی مختل کند. وضعیت افراد ترانس قبلا “اختلال هویت جنسیتی” نامیده می‌شد. اما عدم تناسب بین بدن و حس درونی جنسیت یک بیماری روانی نیست. در عوض، آنچه باید مورد توجه قرار گیرد ، استرس ، اضطراب و افسردگی است که همراه آن است.

این شرایط همچنین “ترانس جنسیت” نامیده شده است. اما این اصطلاح منسوخ شده است. برخی آن را توهین آمیز می‌دانند. اکنون “تراجنسیتی” اغلب برای توصیف کسی استفاده می‌شود که احساس می‌کند بدن و جنسیت آن‌ها با هم مطابقت ندارد، استفاده می‌شود.

عدم مطابقت جنسیتی (GNC) در افراد ترانس اصطلاح گسترده تری است که می‌تواند شامل افراد مبتلا به دیسفوریا جنسیتی باشد. اما همچنین می‌تواند افرادی که احساس می‌کنند نه مرد هستند و نه فقط زن هستند را توصیف کند. به طور غیررسمی، افرادی که با هر دو جنسیت یا با هیچ یک از دو جنسیت همذات پنداری نمی‌کنند ممکن است خود را “جنس بند (genderqueer)” بنامند.

بی نظمی جنسیتی همجنس بازی نیست. حس درونی شما از جنسیت همان گرایش جنسی شما نیست.

افراد ترانس

علائم و تشخیص افراد ترانس

برای تشخیص افراد ترانس، فرد باید علائمی داشته باشد که حداقل 6 ماه ادامه داشته باشد.

در کودکان ، این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مداوم گفتن اینکه آن‌ها واقعاً یک دختر هستند حتی اگر صفات جسمی یک پسر را داشته باشند یا اگر یک ویژگی پسر را داشته باشند واقعاً یک دختر هستند

دوستانی که رابطه جنسی با آن‌ها برقرار است را به شدت ترجیح می‌دهیم

رد کردن لباس‌ها، اسباب بازی‌ها و بازی‌های معمول برای دختران و پسران

امتناع از ادرار کردن در حالت – ایستاده یا نشسته – که به طور معمول پسران یا دختران دیگر انجام می دهند

گفتن اینکه آن‌ها می‌خواهند از اندام تناسلی خود خلاص شوند و دستگاه تناسلی جنسیت واقعی خود را داشته باشند

با اعتقاد به اینکه حتی اگر صفات جسمی یک دختر را داشته باشند ، با ویژگی‌های مردانه بزرگ می‌شوند. یا اعتقاد دارند که اگر ویژگی‌های جسمی پسری داشته باشند، وقتی بزرگ می‌شوند هنوز زن هستند

داشتن ناراحتی شدید در مورد تغییرات بدنی که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد

در نوجوانان و بزرگسالان ، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اطمینان از اینکه جنسیت واقعی آن‌ها با بدن آن‌ها مطابقت ندارد.

از دستگاه تناسلی خود بیزار هستند. آن‌ها ممکن است از دوش گرفتن، تعویض لباس یا رابطه جنسی جلوگیری کنند تا از دیدن یا لمس اندام تناسلی خود جلوگیری کنند.

تمایل شدید به خلاص شدن از اندام تناسلی و سایر صفات جنسی آن‌ها.

کودکان یا بزرگسالان ممکن است مانند جنسیتی که معتقدند هستند لباس بپوشند و در غیر این صورت خود را نشان دهند.

علائم و تشخیص افراد ترانس

افراد ترانس تشخیص داده نشده یا درمان نشده

تشخیص و درمان مهم است. در افراد ترانس میزان بالاتری از شرایط و بیماری‌های روانی وجود دارد. برخی تخمین‌ها می‌گویند که 71٪ از افراد مبتلا به دیسفوریا جنسیتی در طول زندگی خود یک مشکل روانی دارند که شامل اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی، اسکیزوفرنی، افسردگی، سو مصرف مواد، اختلالات خوردن و اقدام به خودکشی است.

درمان افراد ترانس

هدف تغییر در احساس فرد در مورد جنسیت خود نیست. در عوض، هدف مقابله با پریشانی ناشی از این احساسات است. گفتگو با روانشناس یا روانپزشک بخشی از هر روند درمانی در افراد ترانس می‌باشد. درمان “گفتگویی” یکی از راه‌های رسیدگی به مشکلات روانی است که این شرایط می‌تواند ایجاد کند. فراتر از گفتاردرمانی، بسیاری از افراد ترانس ترجیح می دهند حداقل برخی قدم‌ها را بردارند تا ظاهر فیزیکی خود را با احساس خود درونی مطابقت دهند. آن‌ها ممکن است نحوه لباس پوشیدن یا نام خود را تغییر دهند. همچنین ممکن است برای تغییر شکل ظاهری خود دارو یا جراحی انجام دهند. درمان‌ها عبارتند از:

مسدود کننده‌های بلوغ. ممکن است فرد جوانی در اوایل بلوغ مبتلا به دیسفوریا جنسی بخواهد از او هورمون‌های جنسی (تستوسترون یا استروژن) تجویز شده استفاده کند که تغییرات جسمی را سرکوب می‌کند. قبل از تصمیم گیری، فرد جوان باید با یک متخصص اطفال و گاهی اوقات با یک روانپزشک درباره جوانب مثبت و منفی مصرف این هورمون‌ها، به ویژه در سنین جوانی صحبت کند.

هورمون‌ها نوجوانان یا بزرگسالان ممکن است از هورمون‌های استروژن یا تستوسترون استفاده کنند تا صفاتی از جنسیت را که با آن شناسایی می‌شوند، ایجاد کنند.

عمل جراحی. برخی افراد ترجیح می دهند جراحی کامل تغییر جنسیت انجام دهند. این عمل قبلاً عمل تغییر جنسیت نامیده می‌شد. اما همه این کار را نمی‌کنند. افراد ممکن است برای اینکه مطابقت بیشتری با احساسات خود داشته باشند، انجام برخی اقدامات را انتخاب کنند.
افراد با درمانگران خود ، درمانی را که برای آن‌ها مناسب است، براساس آنچه می‌خواهند و از قبل به نظر می‌رسند، انتخاب می‌کنند.

درمان افراد ترانس

پس از انتقال، ممکن است فرد دیگر احساس بدی نداشته باشد. اما ممکن است فرد هنوز به درمان نیاز داشته باشد. دوستان، خانواده، همکاران، کارفرمایان بالقوه و گروه‌های مذهبی گاهی اوقات ممکن است در هنگام تغییر جنسیت فردی درک درستی داشته باشند. این چالش‌ها و دیگر چالش‌های انتقال می‌تواند کمک حرفه ای را بخواهد.

برخی از جوانان و حتی بزرگسالان ممکن است در مورد جنسیت جسمی خود احساسات مختلفی داشته باشند. آن‌ها معمولاً مفید می‌دانند که قبل یا بعد از برداشتن گام‌هایی با یک مشاور صحبت کنند تا به همان چیزی تبدیل شوند که احساس می‌کنند واقعی هستند اگر بی نظمی جنسیتی در بلوغ ادامه یابد، مطالعات نشان می‌دهد که فرد جوان احتمالاً چنین احساسی را ادامه خواهد داد. برای افرادی که احساس طولانی تری دارند که بدن آن‌ها با حس درونی جنسیت آن‌ها مطابقت ندارد، این یک انتخاب نیست. این باری است که آن‌ها انتخاب نکرده اند و آن‌ها به حمایت حرفه ای و اجتماعی نیاز دارند.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سه =