با افسردگی بعد از تعطیلات چگونه مقابله کنیم؟

با افسردگی بعد از تعطیلات، چگونه مقابله کنیم؟

با افسردگی بعد از تعطیلات، چگونه مقابله کنیم؟


افسردگی بعد از تعطیلات از جمله اختلالات روحی است که بعد از یک تعطیلات طولانی رخ می دهد. فرض کنیم که شما تمام ایام عید را به سفر و خوشگذرانی مشغول بوده اید و اکنون روز چهاردهم فروردین فرا رسیده است. باید به سر کار و یا محل تحصیل بروید. او افسردگی بعد از تعطیلات، بعد از تعطیلات تابستانه است. بچه هایی که تمام تابستان فقط مشغول تفریح و شادی بوده و یا افرادی که چندین بار سفر رفته اند، با فرارسیدن پاییز و تمام شدن تعطیلات، دچار افسردگی می شوند. آیا می دانید چگونه باید با این حالت روحی برخورد کرد؟

دلیل ابتلا به افسردگی بعد از تعطیلات

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا بعد از هر تعطیلات، ناراحت و یا حتی افسرده می شوید؟ شما در تمام طول سفر، از استرس های شغلی و درسی خود دور می شوید. حتی از محلی که تکراری شده و با ورود به آن، یاد خستگی ها و ناراحتی های زندگی می افتید نیز دور خواهید شد. رفتن به محیطی جدید که پر از شادابی و انرژی برای شما است، واقعا روحیه انسان را تازه می کند.

شما تمام طول سفر، به فکر استراحت و گردش هستید و اصلا به مشکلات زندگی فکر نمی کنید. اکنون سفر و یا تعطیلات به پایان رسیده و باید برگردید. در همان مسیر بازگشت، این فکر به ذهنتان می رسد که باز باید وارد زندگی شده و با همان مسائل شغلی و درسی روبرو شوید. از هیمن زمان، افسردگی بعد از تعطیلات شروع می گردد.

دلیل ابتلا به افسردگی بعد از تعطیلات

راهکارهای پیشگیری از افسردگی بعد از تعطیلات

عزیزان توجه داشت هباشید که افسردگی در هر نوعی می تواند زندگی خود فرد و دیگران را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. لذا توصیه می کنیم برای جلوگیری از ابتلا به افسردگی بعد از تعطیلات، حتما راهکارهای زیر را با جدیت اجرا کنید:

1- به تدریج به شرایط عادی برگردید

به جای اینکه روز بعد از تعطیلات، خود را وارد حجم زیادی از کار کنید، در روزهای نخستین، از کارهای سبک شروع کرده و حتی امرو عقب افتاده را انجام دهید. به شما توصیه می کنیم قبل از سفر، کمی کارها را بیشتر از برنامه جلو ببرید تا بعد از تعطیلات، نیاز به فشرده کار کردن نباشد.

2- به طور کامل از کارها جدا نشوید

اشتباهی که اغلب مرتکب می شوند این است که در طول سفر، به طور کامل کار و امور درسی را کنار می گذارند. جدایی مطلق از بعد اصلی زندگی در طول تعطیلات، اشتباه است و همین مسئله باعث ابتلا به افسردگی بعد از تعطیلات خواهد شد. توصیه ما این است که در حین سفر و تفریح هم سعی کنید با دنیای کایر و درسی خود در ارتباط باشید.

پیشگیری از افسردگی بعد از تعطیلات

3- از خاطرات تعطیلات صحبت کنید

مرور خاطرات خوش تعطیلات باعث می شود روح انسان خود را در آن شرایط فرض کند. لذا از نظر روانی، تاثیر مثبت دارد. تمامی خاطرات خوش سفر را تا چند روز برای دوستان خود تعریف کنید.

4- تا چند روز، به خود بیشتر اهمیت دهید

به شما پیشنهاد می کنیم تا یک هفته اول، به خودتان بیشتر توجه کنید. به خرید، رستوران، کافی شاپ و… بروید. در سطح شهر گردش کنید و اوقات بیشتری را با کسانی که دوست دارید سپری کنید.

5- برای پیشگیری از افسردگی بعد از تعطیلات به دنبال اهدافتان بروید

بعد از تعطیلات، مجددا اهدافی که به دلیل آن ها زندگی کرده و کار می کنید، مرور کنید. به خاطر آوردن اهداف، به شما انرژی می دهد تا با انگیزه قبلی به زندگی ادامه دهید.

درمان افسردگی بعد از تعطیلات

1- ورزش کردن

عزیزان بهترین راهکاری برای رهایی از افسردگی بعد از تعطیلات این است مه روزانه ورزش کنید. به خوبی می دانید که ورزش کردن، سطح انرژی را بالا برده و به انسان شادابی می دهد به خصوص اگر صبح زود قبل از رفتن به کار، ورزش کنید. هر گونه تمرین های ورزشی و حتی رقص، هورمون هایی که شادی آور هستند را درا نسان ترشح کرده و حال شما بهتر می شود.

درمان افسردگی بعد از تعطیلات

2- تکنیک فعالسازی رفتاری

اجرای این تکنیک به این صورت است که در اولین روز بعد از تعطیلات، یک برنامه برای خود تنظیم کرده و اکنون در پایان روز بررسی کنید آیا تمامی امور انجام شده و زمان اضافی داشته اید یا خیر. سپس این برنامه را ادامه دهید به گونه ای که هر روز فعالیت های بیشتری از دست داده و زمان پرتی کمتر شود.

3- داشتن خواب منظم

کسانی که اختلال خواب داشته و یا در طول شبانه روز، برنامه خواب منظم ندارند، بسیار مستعد ابتلا به افسردگی هستند. برنامه خواب مشخصی برای خود تعریف کنید به این معنا که سر ساعت مشخصی خوابیده و در زمان معین بیدار شوید. داشتن خواب کافی، سطح انرژی بدن را بالا می برد.

4- داشتن برنامه برای تعطیلات بعدی

بعد از پایان تعطیلات به خود بگویید قرار نیست زندگی به پایان برسد بلکه من فرصت های بیشتری برای رفتن به سفر و تفریح دارم. لذا بررسی کنید تعطیلات بعدی چه زمانی بوده و برای آن زمان برنامه ریزی کنید. همین کار به شما انگیزه می دهد تا با انرژی، به کار بپردازید.

داشتن برنامه برای تعطیلات بعدی

5- یافتن دلیل مشکلات از درمان افسردگی بعد از تعطیلات

همانگونه که متوجه شدید علت افسردگی بعد از تعطیلات این است که فرد بعد از بازگشت مجددا به مشکلات زندگی فکر می کند. لذا شما باید به بررسی این مشکلات بپردازید. در واقع اگر عامل افسردگی رفع گردد، شما بعد از تعطیلات دچار ناراحتی نمی شوید.

6- یادگیری مهارت های ذهنی از درمان افسردگی بعد از تعطیلات

شما نباید در افکار خود غرق شوید. این یک دام است که باعث می شود به اعماق چاه افسردگی کشیده شوید. شما باید در هر موقعیتی که هستید، تمامی تمرکز خود را بر روی ان محیط و موقعیت گذاشته و به هیچ عنوان به سختی ها و مشکلات فکر نکنید. در واقع باید یاد بگیرید که از شرایط فعلی با تمام سختی هایی که دارد، لذت ببرید نه اینکه حسرت روزهای از دست رفته ر بخورید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 18 =