کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چگونه با فرزند نوجوان خود در سن بلوغ رفتار کنیمنوشته شده توسط در تاریخ آبان 14, 1399

چگونه با فرزند نوجوان خود در سن بلوغ رفتار کنیم

چگونه با فرزند نوجوان خود در سن بلوغ رفتار کنیم


دوره نوجوانی یکی از حساس ترین مراحل زندگی همه ما انسان ها است. این دوره، مرحله گذار از دوران کودکی به جوانی است که از این پس قرار است مسئولیت پذیر شده و آینده خود را رقم بزنیم. لذا به جرات می توان گفت نوجوانی، بسیار حساس است و والدین باید بدانند چگونه با فرزند نوجوان خود برخورد کنند تا باعث دوری او از خودشان نشود. در واقع والدین در این زمان، بر روی لبه تیغ راه می روند. کوچکترین اشتباه منجر به بدترین اتفاقات خواهد شد.

چند توصیه برای نحوه برخورد صحیح با نوجوان

والدینی که فرزند نوجوان دارند، این چند نکته را در ذهن خود داشته باشند تا بتوانند رفتار مناسبی با فرزند داشته و رابطه میان آن ها، دوستانه و صلح آمیز باشد:

1- لحن صحبت شما باید با آرامش و به دور از خشونت باشد

در صورتی که متوجه شده اید نوجوان شما دچار مشکلی شده است، به جای اینکه با لحن خشن و با حس بی تفاوتی از او بپرسید “چته؟” ، با آرامش و به گونه ای با او سخن بگویید که حس بد به او منتقل نشود. هر گونه عصبانیت، تحقیر شدن و یا بد تفاوتی باعث می شود نه تنها مشکل خود را به شما نگوید بلکه فرزند شما هر روز بیشتر از قبل از شما دور خواهد شد.

2- با صدای بلند با او صحبت نکنید

والدین فراموش نکنند که فرزندشان در دوره بلوغ، به شدت مغرور است. او دیگر بچه نیست که سر او داد زده و با صدای بلند با او صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که شاید داد زدن، ساده ترین راه به نظر برسد اما بدترین راهکار برای فهمیدن مشکل فرزند بوده و او را از شما دور می کند. به گونه ای رفتار کنید که از شما نترسیده و بتواند به شما اعتماد کند. تنها در این صورت است که با خیال آسوده تمام مشکلاتش را برای شما بیان کرده و به سراغ دوستان نمی رود.

با صدای بلند با او صحبت نکنید3- فرزند خود را به حال خود رها نکنید

والدین توجه داشته باشند که باید در پیگیر بودن اوضاع فرزند و رها کردن او، اعتماد داشته باشند. همان اندازه که پیگیری های سرسختانه خوب نیست، اگر او را به حال خودش رها کنید نیز در واقع گویی از آن سوی با افتاده اید. چرا که در این صورت فرزند شما گمان می کند شما نسبت به او بی تفاوت بوده و اهمیتی ندارد چه اتفاقی برای او می افتد. در نتیجه از شما فاصله می گیرد. به نوجوان خود به اندازه و در حد اعتدال، توجه کنید.

4- به هیچ عنوان آن ها مقایسه نکنید

بدترین رفتاری که والدین می توانند نسبت به نوجوان خود نشان دهند، مقایسه کردن آن ها با دوره نوجوانی خود و یا با دوستان او است. در واقع با این کار، بزرگترین لطمه را به او وارد خواهید کرد. این روش تربیتی و رفتاری خیلی وقت است که منسوخ شده است. این رفتار، نوعی تحقیر کردن است. والدینی که خودشان در شرایط سخت تبعیت کردن از والدین رشد کرده اند، به سختی می توانند استقلال طلبی نوجوان خود را تحمل کنند.

5- با نوجوان خود صحبت کنید

حتما برای شما نیز جالب و البته عجیب خواهد بود اگر بگوییم رابطه بین برخی والدین با نوجوانشان، بسیار رسمی است چویی مهمان به خانه آمده است. این یک اتفاق تلخ است. فرزند حس می کند خانه تنها محلی برای استراحت است و در این فضا غریبه است. روزانه به بهانه خوردن عصرانه، کمک کردن در پختن غذا و… با فرزند خود دور هم جمع شده و سر صحبت را باز کنید. به جای اینکه او را سوال جواب کنید، به صورت غیر مستقیم او را به حرف بیاورید. در این صورت هم صمیمیت میان شما بیشتر شده و هم اینکه از اوضاع فرزند خود با خبر خواهید شد.

چگونه با فرزند نوجوان خود در سن بلوغ رفتار کنیم6- به صورت غیر مستقیم، همیشه بر روی کارهای او نظارت داشته باشید

نوجوانی دوره بسیار حساسی است. از یک سو باید به شدت مراقب فرزند خود باشید تا مبادا از راه درست منحرف نشود و از سویی دیگر اگر او متوجه شود شما او را زیر نظر دارید، از شما متنفر خواهد شد. به صورت غیر مستقیم و بدون اینکه حس کنترل کردن را به فرزند خود منتقل کنید، او را زیر نظر داشته باشید.

7- احترام باید دو طرفه باشد

اگر می خواهید فرزند شما به شما احترام بگذارد، باید برای نظراتش ارزش قائل شده و به او احترام بگذارید. در امور مختلف، نظر او را جویا شده و به جای اینکه با هم دعوا کنید، با گفت و گو مشکلات را حل نمایید در این صورت رابطه پایدار و دوستانه خواهید داشت.

چگونه با فرزند نوجوان خود در سن بلوغ رفتار کنیممشاوره نوجوانان در کلینیک رویا

آنچه که مسلم است، در دوره نوجوانی فرزند شما از نظر روحی به شدت حساس و آسیب پذیر است. از یک سو غرور شکل گرفته در او باعث می شود به شدت استقلال طلب شده و از سویی دیگر همین استقلال ممکن است او را به شدت از خانواده دور کرده و به سمت دوست های ناباب بکشاند. بارها دیده ایم والدین از این موضوع گلایه می کنند که فرزندشان به جای اینکه پدر و مادر خود را امین بداند، کارهای خود را از آن ها پنهان کرده و به دوستان اعتماد می کند. چنین اتفاقی ناشی از اشتباه والدین در برخورد با نوجوان است. قطعا شما حرکت غلطی داشته اید که فرزند از شما دور شده است. بهتر است حتما از مشاور کمک بگیرید.

یکی از خدماتی که در کلینیک مشاوره غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) ارائه می شود، مشاوره نوجوانان است. ما جلساتی را برای صحبت با والدین و در صورت نیاز با نوجوان در نظر می گیریم و سعی می کنیم با راهنمایی های اصولی کمک کنیم رابطه بین والدین و نوجوان بهبود یافته و فرزند با آرامش بتواند از این دوران، با موفقیت عبور کند.

 

شاید مطالب زیر برایتان جالب باشد:

خودکشی و جلوگیری از آن

بلوغ دوره پرتنش نوجوانی

سلامت روانی کودکان در کرونا

روانشناسی کودک و نوجوانمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =