کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

با انواع گرایش های جنسی آشنا شویمنوشته شده توسط در تاریخ دی 30, 1399

با انواع گرایش های جنسی آشنا شویم

با انواع گرایش های جنسی آشنا شویم


تمایلات جنسی از جمله مهمترین مواردی است که در وجود هر انسانی نهادینه شده و همین موضوع منجر به ازدواج خواهد شد. وقتی در مورد این موضوع صحبت می کنیم، این تصور پیش می آید که گرایش جنسی، تنها بین جنس مخالف وجود دارد اما این باور غلط است. حتما در مورد همجنس گرایی مطالبی شنیده اید. متاسفانه این حقیقت تلخ وجود دارد که در حال حاضر، مشکلات و مسائل جنسی در کشور زیاد شده و این نشان از مدیریت نادرست شرایط است. در کشور ما حقایق جنسی درست در وقتی که باید، مطرح نشده و کتمان آن در بین کودکان و نوجوانان، منجر به آسیب های جنسی شدید شده است. در این مقاله قصد داریم در مورد گرایش های جنسی صحبت نماییم.

دلیل تفاوت های جنسی بین افراد چیست؟

تفاوت های جنسی از جمله موضوعاتی است که لازم است به صورت تخصصی مورد بحث قرار گیرد. بحث جنسیت انسان با گرایشات جنسی فرق دارد. جنسیت، بخشی از آفرینش ما است اما این که ما به چه جنسیتی گرایش داشته باشیم، یک انتخاب شخصی از سمت خودمان است. در هر صورت متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند دلیل تفاوت بین افراد از نظر گرایش های جنسی، عبارتند از:

– ژنتیک در این زمینه تاثیرگذار است. تحقیقات نشان داده است ژنتیک و اپی ژنتیک، بر روی گرایشات جنسی افراد تاثیر دارد.

– والدین به نحوه تربیت کودکان خود توجه داشته باشند. این مسئله می تواند بر روی جهت گیری جنسی کودک تاثیر بگذارد.

– البته جنسیت بچه های یک خانواده نیز بسیار مهم است. برای مثال در خانواده ای که همه بچه ها پسر هستند، احتمال همجنس گرایی بیشتر خواهد بود.

– زمانی که جنین در رحم قرار دارد، برخی از هورمون ها جنسیت و جهت گیری جنسی را قبل از تولد مشخص خواهد کرد.

دلیل تفاوت های جنسی بین افراد چیست؟بررسی انواع گرایشات جنسی

هم اکنون در دنیا، انواع گرایشات جنسی وجود دارد که کافی است کمی آگاهی در مورد هر کدام داشته باشید تا به خوبی بتوانید سوگیری جنسی طرف مقابل را درک کنید. علائم و نشانه های هر کدام از گرایشات را با دقت مطالعه نمایید:

1- همجنس گرایی

شایع ترین نوع گرایشات جنسی که در عرف، پسندیده نیست، همجنسگرایی است. در چنین شرایطی، فرد تنها به افرادی که همجنس خود هستند علاقه داشته و با آن ها وارد رابطه می شود. عواملی که منجر به همجنس گرایی می گردد، مشکلات جنسی، اختلالت هورمونی و مشکلات روانی است. مواردی دیده شده است که علی رغم نداشتن مشکلات فیزیولوژیکی، به دلیل اختلالات روانی، همجنس گرا هستند. به طور کلی این دسته از افراد در زندگی مشترک دچار مشکل خواهند شد و به همین دلیل نمی توانند ازدواج کنند.

2- دگرجنس گرایی

نوعی از گرایشات جنسی که پسندیده است، دگرجنس گرایی است و به این معنا که فرد تنها به جنس مخالف گرایش نشان می دهد. این جهت گیری، بسیار ایده آل و طبیعی است که نهایتا منجر به ازدواج خواهد شد. در تمام دنیا به ویژه در کشور ما، دگرجنس گرایی رواج داشته و با عرف، سازگار است.

دگرجنس گرایی3- هر دو جنس گرایی

اما نوع دیگری از جهت گیری های جنسی، هر دو جنس گرایی است. برخلاف دو مورد قبلی، در این حالت فرد به جنس خاصی گرایش ندارد. یعنی در عین حال می تواند همجنس گرا و یا دگر جنس گرا باشد. این اختلال روانی که عمدتا در بازه زمانی 25-20 سال بروز می کند، به این معنا نیست که فرد تمایل دارد با هر کس که دیده و یا در نزدیکان خود قرار دارد، وارد رابطه شود. بلکه تنها یک تمایلات درونی در وجود او شکل می گیرد که بعد از 25 سالگی، فرد دگرجنس گرا خواهد شد. مشاورین معتقد هستند در این میان، دخترهایی که در رابطه با جنس مخالف دچار مشکل و آسیب شده اند، به احتمال زیاد به همجنس گرایی کشیده می شوند و در نتیجه در دوره ای، دوجنسگرا خواهند شد.

4- هر جنس گرایی

به جرات می توان گفت خطرناک ترین گرایشات جنسی، هر جنس گرایی است. در این حالت فرد به سمت هر کسی جذب می شود. برای او تفاوتی ندارد او کیست و تنها به فکر ارضای نیاز جنسی خود خواهد بود. در هر جنس گرایی، کیفیت رابطه و معاشقه اصلا اهمیت ندارد و فردی که دچار این اختلال روحی است، به رابطه جنسی شبیه یک کالایی نگاه می کند که قرار است برای چند ساعت، حال او را خوش کند. حتی زیبایی طرف مقابل را ملاک قرار نخواهد داد.

هر جنس گرایی5- هیچ جنس گرایی

حالت دیگر در گرایشات جنسی، هیچ جنس گرایی است به این معنا که اگر چه فرد می تواند روابط جنسی سالم را تجربه کند اما ذاتا، هیچ گرایش جنسی ندارد.

6- گرایش جنسی نسبت به خود

برخی از افراد، خود جنس گرا هستند به این معنا که تنها علاقمند هستند با خودشان وارد رابطه شده و خود را ارضا کنند. در واقع این دسته از افراد، خودارضایی را دوست دارند و بدون نیاز به فردی دیگر، تمایلات جنسی خود را پاسخ می دهند. البته نکته لازم به ذکر این است که اگر خودارضایی، بیش از اندازه انجام شود، گرایش خود جنسی شکل گرفته و از این پس فرد نمی تواند با جنس مخالف، وارد رابطه گردد.

7- تراجنسی

یکی از مشکلاتی که در برخی از افراد دیده شده و در سال های اخیر، فرهنگ سازی پیرامون آن انجام گرفته است، تعارض بین جنسیت فرد با تمایلات جنسی او است. ممکن است فرد اندام جنسی زنانه داشته باشد اما از نظر خلق و خو، مردانه عمل می کند. در واقع از مورفولوژی و فیزیولوژی دبن خود راضی نیست. به این دسته از افراد، ترانس گفته می شود. راهکار درمانی که برای آن ها وجود دارد، تغییر جنسیت است در غیر این صورت نمی توانند زندگی مشترک تشکیل داده و جنسیت فعلی برای آن ها ملال آور خواهد بود.

تراجنسی

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =