کلینیک رویا

ازدواج با افراد مبتلا به افسردگینوشته شده توسط در تاریخ خرداد 24, 1400

ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی

ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی


ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی می‌تواند زندگی مشترک را با چالش‌های عمیقی مواجه کند. به طور معمول، هرچقدر افسردگی فرد شدیدتر باشد رفتارهای روزمره او مانند عملکرد شغلی و خانوادگی نیز با آسیب بیشتری مواجه خواهد شد و در نتیجه زندگی برای سایر افراد خانواده نیز سخت‌تر می‌شود. این بیماری سن خاصی ندارد و میلیون ها نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند. افراد زیادی وجود دارند که در زندگی خود احساسات منفی مثل ناامیدی، غم، احساس گناه، ناتوانی، ترس، نگرانی، عصبانیت را تجربه کرده اند. اگر این علائم به مرور بیشتر شود فرد افسرده میشود و بدون شک برای درمان نیاز به کمک و همراهی خانواده و اطرافیان خود دارد.

امروزه بسیاری از افراد و خانواده‌ها ازدواج را درمانی برای افسردگی می‌دانند در حالی که اینطور نیست. مساله ازدواج به تنهایی بسیار پیچیده است و مشکلات خود را دارد که زوجین باید به آن‌ها بپردازند. در این میان افسردگی درمان نشده و نهفته یکی از طرفین می‌تواند مشکلات جدی را برای هر دو ایجاد کند. ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی ممکن است اما ازدواج نباید تنها با هدف درمان انجام گیرد. توصیه می‌شود که قبل ازدواج، برای درمان افسردگی خود اقدام نمایید تا ازدواج موفقی نیز داشته باشید.

آیا ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی منجر به طلاق می‌شود؟

برخی از افراد با این سوال مواجه می‌شوند که آیا ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی می‌تواند دوام ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که منجر به طلاق شود؟ متخصصان می‌گویند افسردگی به طور مستقیم منجر به طلاق نمی‌شود. اما اگر تلاشی برای بهبودی فرد صورت نگیرد، این اختلال به پیامدهای ثانویه‌ای می‌انجامد که آن‌ها می‌توانند جدایی نهایی را بوجود بیاورند. بهتر است راجع به افسردگی هرچقدر می‌توانید آگاهی کسب کنید.

ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی منجر و طلاق

فردی که افسرده است به مرور زمان اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد، نسبت به اطرافیان خود گوشه‌گیر می‌شود و تنهایی را به بودن در جمع ترجیح خواهد داد. اگر بگذارید افسردگی شدت پیدا کند مسلماً این علائم به زندگی مشترکتان آسیب خواهند زد و بین شما و همسرتان سردی و فاصله عاطفی ایجاد می‌کنند. این فاصله در بسیاری از موارد به جدایی قطعی و یا طلاق عاطفی منجر خواهد شد.

در حقیقت افسردگی از طریق تاثیر گذاری بر یک سری عوامل به صورت غیر مستقیم به زندگی مشترک آسیب می‌رساند. فرد افسرده ممکن است انگیزه‌ای برای کارهایی نظیر فعالیت شغلی نداشته باشد. بیکاری و مشکلات اقتصادی که در پی این بی‌انگیزگی ایجاد می‌شود کانون خانواده را با چالش‌های زیادی مواجه خواهد کرد. در نتیجه برای ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی باید پیش از این که تصمیم قطعی به ازدواج بگیرید، اطمینان حاصل کنید که افسردگی او تحت کنترل است و او تحت درمان قرار گرفته باشد. بهتر است با راهکارهای افزایش انگیزه در افراد افسرده آشنا شوید و هرچه زودتر آن‌ها را بکار گیرید.

نکاتی که باید قبل از ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی در نظر داشته باشید

قبل از ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی باید نکاتی را بدانید که به شرح زیر می‌باشند:

1- عملکرد روزانه فرد را بررسی کنید

عملکرد روزانه زندگی فرد نظیر عملکردهای شغلی، تحصیلی و خانوادگی اطلاعات خوبی درباره شدت بیماری فرد مورد نظر به شما خواهد داد. اگر او در چند وقت اخیر دچار مشکلات زیادی در حوزه‌های مختلف زندگی خود شده و نمی‌تواند کارهایش را به درستی انجام دهد، احتمالا افسردگی او شدت زیادی دارد و حتما نیازمند دریافت خدمات مشاوره روانشناسی است.

نکات قبل از ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی

2- ازدواج درمان افسردگی نیست!

برخی از زوجین فکر می‌کنند ازدواج می‌تواند همه مشکلات آن‌ها را حل کند. در واقع آن‌ها عشق را راه حلی برای تمامی مشکلات می‌دانند. درست است که دریافت حمایت اجتماعی مطلوب از جانب اطرافیان به خصوص از جانب همسر در بهبود شرایط فرد و مشکلات او تاثیر بسزایی دارد اما این در صورتی است که فرد قبل از آن درمان مورد نیاز خود را دریافت کرده باشد در غیر این صورت پس ازدواج و به مرور زمان، زندگی مشترک نیز به محلی برای تشدید اضطراب و افسردگی تبدیل خواهد شد. بهداشت روانی در ازدواج یکی از ملاک‌های اصلی انتخاب همسر بوده که نبود آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

3- مشکلات همراه با افسردگی را نیز در نظر بگیرید

در بسیاری از مواقع مشکل افسردگی تنها مشکل فرد نیست بلکه بیماران افسرده اکثرا از مشکلات دیگری نظیر اختلالات اضطرابی نیز رنج می‌برند. در صورتی که شما تصمیم به ازدواج با چنین فردی می‌گیرید، باید تمامی شرایط و مشکلات پیش رو را با دیدِ باز در نظر بگیرید تا بتوانید درست‌ تصمیم بگیرید. به دست آوردن شناخت کافی در مورد سایر مشکلات فرد مسیر آینده شما را با وضوح بیشتری ترسم خواهد کرد و به شما در انتخاب همسر مناسب کمک بسیاری می‌کند.

مشکلات همراه با افسردگی

4- اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

همه افراد قبل از ازدواج با مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج می‌توانند به انتخاب‌های بهتری دست یابند. در صورتی که شما قصد ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی را دارید، مراجعه به روانشناس اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات و چالش‌های پیش روی خود را در زندگی با فرد افسرده بیشتر بشناسید و با بررسی مهارت‌های زندگی و مهارت‌های سازگاری، بتوانید در تصمیم خود با قاطعیت بیشتری عمل کنید.

بیشتر مردم تصور می کنند ازدواج با افراد مبتلا به افسردگی کار بیهوده ای می باشد. این در حالی است که با توجه به نوع رفتار هر فرد بیماری، توجه خاص به آن رفتار را در پی دارد. اگر شما درگیر یک رابطه عاطفی بافردی که به افسردگی مبتلا است شده اید؛ باید اطلاعات زیادی در این مورد کسب کنید.

در زندگی ممکن است فرد افسرده ای که شما عاشق او هستید با شما رفتار مناسبی نداشته باشد؛ شما باید درک کنید که این رفتار برخواسته از عمق وجود فرد افسرده نمی باشد؛ بلکه بخاطر بیماری که با آن دست به گریبان است؛ رخ می دهد. البته این رفتار به این معنی نیست شخصی که عاشقش شده اید، تبدیل به فرد دیگری شده و بهبود او غیر ممکن است. شما باید بر روی نکته های مثبت تمرکز کرده و آنها را در زندگی خود پیاده کنید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روانمشاوره ازدواج و طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *