از مشکلات عاطفی ازدواج تا طلاق عاطفی زوجین

از مشکلات عاطفی ازدواج تا طلاق عاطفی زوجین

از مشکلات عاطفی ازدواج تا طلاق عاطفی زوجین


اگر تصمیم به ازدواج دارید فراموش نکنید که باید از هر نظر آمادگی لازم برای این امر را داشته باشید. برخی از افراد فکر می کنند تنها قوی بودن از نظر شرایط مالی و داشتن مدرک تحصیلی عالی، برای ازدواج کافی است. متاسفانه معیار امروز جامعه ما برای ازدواج، بحث مادی شده است. اغلب دختران وقتی مشاهده می کنند خواستگارشان از نظر مالی و تحصیلات بسیار عالی است، به دنبال موارد دیگر یعنی اخلاق، روابط اجتماعی، علاقمندی های روحی و… نمی روند. نتیجه چنین طرز انتخابی، به طور خوشبینانه طلاق عاطفی خواهد بود.

منظور از طلاق عاطفی چیست؟

وقتی از طلاق صحبت می کنیم، ذهنیت عمده مردم جامعه به جدایی زن و مرد سوق داده می شود که برای همیشه به زندگی مشترک خود خاتمه می دهند. اما آیا می دانید عمده جدایی های زن و مرد به دلیل طلاق عاطفی رخ می دهد؟ طلاق عاطفی به حالتی گفته می شود که زوجین اگر چه هنوز به زندگی مشترک خود ادامه داده و زیر یک سقف زندگی می کنند اما علاقه ای به یکدیگر نداشته و از نظر روحی و عاطفی، شکاف عمیقی بین آن ها ایجاد شده است.

در واقع در این حالت نمی توان گفت این دو نفر زندگی زناشویی دارند بلکه همانند همخونه هستند. زندگی زناشویی به عشق و محبت نیاز دارد تا هر دو طرف بتوانند با کمک هم امور زندگی را مدیریت نموده، سختی ها را تحمل کنند و نهایتا فرزندانی سالم و درست را به جامعه تحویل دهند. طلاق عاطفی در واقع خاتمه دادن به زندگی زناشویی است منتهی هنوز رسما جدایی در شناسنامه طرفین ثبت نشده است.

از مشکلات عاطفی ازدواج تا طلاق عاطفی زوجینعلائم هشدار دهنده طلاق عاطفی

زوجین عزیز دقت داشته باشند اگر علائم زیر را در رابطه خود مشاهده کردند، نشان دهنده درگیر شدن با طلاق عاطفی است:

– شور و هیجان و علاقه برای زندگی به مرور زمان کمرنگ می شود.

– هر کدام از طرفین مدام اشتباهات طرف مقابل را به رخ او کشیده و حتی یک مسئله کوچک را به یک فاجعه بزرگ تبدیل می کنند.

– زمانی که برای یکدیگر می گذارند کم می شود به گونه ای که گویی تنها هم خانه یکدیگر هستند و برای آن ها اهمیتی ندارد زندگی چگونه می گذرد.

– به مرور زمان تفریح و گردش کم می شود و زوجین علاقه ای ندارند با هم برون بروند.

– مسئله زمانی بیشتر خطرناک می شود که سرد شدن زوجین، بر روی رابطه جنسی نیز تاثیر گذاشته و تمایلی ندارند با هم معاشقه داشته باشند.

– اگر صاحب فرزند باشند، زوجین علاقمند هستند وقت بیشتری با فرزند خود سپری کرده و حتی رابطه زناشویی خود را قربانی این مسئله می کنند.

از مشکلات عاطفی ازدواج تا طلاق عاطفی زوجین– از دیگر نشانه های طلاق عاطفی این است که زوجین اسرار زندگی زناشویی خود را برای خانواده های خود بیان می کنند.

– به جای اینکه وقت بیشتری برای با هم بودن صرف کنند، بیشتر به دنبال این هستند که با دوستان خود رفت و آمد کرده و تماشای تلویزیون را به صحبت با هم ترجیح می دهند.

– اعتماد خود را به یکدیگر از دست می دهند و این بی اعتمادی، سنگ بنای جدایی خواهد شد.

– نمی توانند با هم صحبت کنند چون از همان ابتدای کلام،چون ادبیات خوبی نداشته و یا طرز بیان خشن است، با هم دعوا می کنند.

– کینه یکدیگر را به دل گرفته و نمی توانند خطاهای طرف مقابل را فراموش کنند.

– هر کدام از زوجین برای خود مستقل عمل می کند برای مثال برای خرید کردن هر کدام به تنهایی یا با دوستان خود خرید می روند. حتی برای مسافرت ترجیح می دهند مجردی عمل کنند.

– به امور خانه رسیدگی نمی کنند و خانه از نظر نظافت، آشپزی و… دچار اختلال می شود.

– در چنین خانه ای جو سرد و بی روح وجود دارد. هیچ کدام از طرفین حوصله صحبت کردن با یکدیگر را ندارند.

نکته مهم

نکته حائز اهمیت این است که از زمانی که متوجه شدید مشکلات عاطفی بین شما و همسرتان به وجود آمده و این مشکلات هر روز شما را از یکدیگر جدا می کنند، باید سریعا با مشاور صحبت کنید. به هر حال در این زمینه به کمک یک متخصص نیاز دارید. کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با کمک متخصصین و مشاورین حرفه ای، مشاوره ازدواج را برای شما عزیزان ارائه می دهند. بخشی از خدمات مشاوره به امور بعد از ازدواج اختصاص داشته و زوجینی که به مشکل عاطفی برخورد کردهاند می توانند از کارشناسان ما کمک بگیرند تا با ارائه راهکارهایی، از طلاق عاطفی جلوگیری شود.

راهکارهایی برای پیشگیری از طلاق عاطفی

1- قبل از ازدواج باید به شناخت کافی از یکدیگر برسید برای مثال ازدواج دو فرد که یکی برون گرا و دیگری درون گرا است، اشتباه محض است. شک نکنید این ازدواج در ابتدای زندگی به طلاق عاطفی منتج خواهد شد.

2- اجازه ندهید زندگی یکسان و عادی شود. همیشه به دنبال هیجان و شادی باشید. به این معنا که عشق را در رابطه بین خود و همسرتان همیشه زنده و شبیه روزهای اول نگه دارید.

از مشکلات عاطفی ازدواج تا طلاق عاطفی زوجین3- فراموش نکنید اگر روزی همسرتان اشتباه کرد و ابراز ندامت نمود، در صورت امکان او را ببخشید و کینه به دل نگیرید چون ممکن است روزی شما اشتباه کنید.

4- از روزی که ازدواج می کنید، همدم و همراز شما همسرتان است تا جایی که امکان دارد اسرار زندگی را به خانواده ها نگویید و همچنین سعی کنید مشکلات زندگی را خودتان حل کنید چون دخالت خانواده ها ممکن است آن مسئله را بزرگ تر کند.

5- به نیازهای روحی و جسمی همسر خود توجه کنید. به علائق او احترام بگذارید و رابطه جنسی را همیشه در اولویت تامین نیازها قرار دهید.

6- در برخورد با همسر و فرزند، اعتدال را رعایت کنید و به هیچ عنوان نگذارید این وجود فرزند شما را از ابراز علاقه به همسر دوری کند. فرزندان عشق را از والدین خود یاد می گیرند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =