کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم؟نوشته شده توسط در تاریخ دی 6, 1399

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم؟

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم؟


متاسفانه در سال های اخیر شاهد این هستیم که شمار افراد افسرده یا افراد مبتلا به افسردگی در حال افزایش است و این یک زنگ خطر برای جامعه است. قطعا آرامش روحی و روانی در چنین جامعه ای کمرنگ شده است که افراد دچار مشکلات روحی می شوند. با توجه به اینکه اغلب مردم افسردگی را با حالات ناراحتی اشتباه می گیرند، لذا در ابتدا تعریفی از این اختلال روحی داشته باشیم. افسردگی به حالتی گفته می شود که فرد در عمده ساعات روز دچار ناراحتی، غم و عصبانیت است و حتی ممکن است ساعت ها بدون اینکه دلیل مشخصی داشته باشد، گریه کند.

وقتی فردی دچار این مشکل می شود باید مشکل را با مشاور و روانشناس در میان بگذارید تا قبل از اینکه اختلال افسردگی در چنین فردی حاد شود، درمان انجام شود. اما در کنار درمان، نحوه رفتار اطرافیان با فرد افسرده بسیا در روند درمان تاثیر می گذارد به گونه ای که کوچکترین بد رفتاری می تواند تمام زحمات درمان را هدر بدهد. این مقاله مختص افرادی که در بین دوستان یا خانواده خود فرد افسرده دارند.

چند توصیه برای رفتار درست با فرد افسرده

دبورا سرانی یکی از مشهورترین روانشناسی است که نتایج تحقیقات او توانسته است موفقیت های زیادی در درمان اختلالات روانی به ارمغان بیاورد. به گفته وی ما باید در برخورد با فرد افسرده چند نکته را رعایت کنیم تا حال روحی او هر چه زودتر بهبود یابد:

1- برای او تسلی خاطر باشید

همانگونه که گفته شد فرد افسرده در طول روز عمدتا ناراحت بوده و ساعاتی را مشغول گریه کردن است. همین که شما در کنار او نشسته و با جملات محبت آمیز او را در آغوش بگیرید، می فهمد که تنها نیست و حامیانی دارد که در کنار او هستند. حتی اگر صحبت کردن برای شما سخت است، با رفتار خود به او محبت کنید. گردش رفتن، پختن غذای مورد علاقه او، گوش دادن به موسیقی های آرامبخش و… از جمله کارهایی است که به فرد افسرده امید می دهد.

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم؟2- به هیچ عنوان قضاوت نکنید

توجه داشته باشید هر جمله ای که بیان می کنید می تواند ضربه ای مهلک به روح و روان فرد افسرده باشد. حرف هایی که بوی قضاوت می دهد، او را به شدت آزار خواهد داد. در واقع نباید به گونه ای صحبت شود که فرد افسرده گمان کند به انتخاب خودش افسردگی را برگزیده است. مثلا وقتی می گویید تمام این مشکلات به دلیل طرز فکر اشتباه و منفی تو است، به او القا می کنید که خودت می خواهی افسرده باشید.

3- از جدی بودن دست بکشید

اشتباه دیگر که اطرافیان در برخورد با فرد افسرده مرتکب می شوند، جدی و خشک بودن است. بی احساس عمل نکنید چون فرد افسرده به شدت به محبت نیاز دارد. او را تهدید نکنید که اگر رفتارت را عوض نکنی تو را ترک می کنیم. افسردگی یک ناهنجاری روانی است که به درمان نیاز دارد. آیا با فردی که مشکل دارد باید جدی و خشن برخورد کرد؟

4- از کوچک جلوه دادن مشکل او خودداری کنید

فرد افسرده با شرایط روحی بسیار سختی مواجه است اکنون اگر شما بخواهید این مشکل را کوچک جلوه دهید و برای مثال به او بگویید تو بسیار حساس هستی و نباید اینگونه بود، در واقع او را با یک تضاد روبرو خواهید کرد. از یک سو این درد از درون روح او را می خورد و از طرفی از بیرون اطرافیان طوری برخورد می کنند که گویی مشکلی وجود ندارد.

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم؟5- نصیحت کردن را کنار بگذارید

به جرات می توان گفت بزرگترین اشتباه در برخورد با فرد افسرده این است که بخواهید او را نصیحت کنید. دست است که باید به او کمک کرده و راهنمایی های لازم را برای درمان ارائه کنید اما نباید مدام او را نصیحت کرد. به گونه ای رفتار کنید که بفهمد شما حامی او هستید و می خواهید به هر نحوی شده کمک کنید تا به سلامت روح خود برسد.

6- نباید فرد افسرده را با کسی دیگر مقایسه کرد

وقتی پای مقایسه کردن به میان می آید، شما در حال لطمه زدن به شخصیت و روح فرد افسرده هستید. چنین فردی نیاز به محبت دارد نه تحقیر. آیا با مقایسه کردن راه به جایی می برید؟ خیر بلکه بدتر حجم زیادی از افکار را به طرف فرد افسرده روانه خواهید کرد که مشکل او را دو چندان خواهد کرد.

7- اطلاعات خود در مورد افسردگی را بالا ببرید

از زمانی که متوجه می شوید دوست و یا یکی از اعضای خانواده به افسردگی مبتلا شده است باید دانش خود در مورد علائم این اختلال، دلایلی روز، روش های درمانی و نحوه برخورد بیشتر کنید. چون در واقع عمده درمان تحت کنترل اطرافیان است که محیط خانه را به گونه ای مدیریت نمایند که آرامش و آسایش وجود داشته باشد. از طرفی دیگر باید صبور باشید به هر حال این اختلال یک دوره درمان خاص خود را داشته و بسته به شدت ناهنجاری، میزان همکاری فرد با متخصص، تعهد نسبت به درمان و…طول دوره درمان متفاوت است و باید صبوری به خرج داد.

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم؟8- به هیچ عنوان از عبارت “غیر قابل تحمل” استفاده نکنید

فرد افسرده به اندازه کافی از شرایط روحی خود رنج می برد اکنون اگر متوجه شود وجود او زندگی را برای اطرافیان نیز سخت کرده است، عذاب وجدان گرفته و احساس گناه به سایر دردهای او اضافه خواهد شد. کافی است به او بگویید تو غیر قابل تحمل هستی در این صورت غم که در وجود او وجود دارد جان فرسا شده و او را به شدت اذیت می کند. شما باید به گونه ای رفتار کنید که او احساس گناه و سربار بودن نداشته باشد. عزیزان توجه داشته باشند هرچه فرد افسرده دیvتر درمان شود، تحمل اضاع برای خودتان نیز سخت تر می شود لذا همکاری کرده و از او حمایت کنید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روان

4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 8 =