جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اعتماد به نفس و راه های تقویت آننوشته شده توسط در تاریخ آذر 27, 1399

اعتماد به نفس و راه های تقویت آن

اعتماد به نفس و راه های تقویت آن


داشتن اعتماد به نفس رکن بسیار مهم از شخصیت هر انسان را تشکیل می دهد. حتما شما تا به حال افرادی را در میان دوستان و آشنایان مشاهده کرده اید که حتی برای صحبت خودمانی در یک جمع آشنا، خجالت می کشند و حتی از گفتن نظرات خود خودداری می کنند تا نیازی به صحبت کردن نباشد. متخصصین روانشناسی معتقد هستند اینکه ما انسانی خجالتی، پر رو و یا با اعتماد به نفس باشیم به شدت به نوع تربیت ما در کودکی بستگی دارد. در واقع رفتار والدین با فرزندان تعیین می کند آن ها در کدام یکی از دسته های نامبرده قرار گیرند.

منظور از اعتماد به نفس چیست؟

در ابتدا تعریفی درست و علم از اعتماد به نفس داشته باشیم. در یک جمله کوتاه، اعتماد به نفس نوعی طرز فکر مثبت نسبت به استعدادها و توانمندی های خودمان است. در واقع باور ما نسبت به استعدادهایمان تعیین کننده میزان اعتماد به نفس است. لذا کسی که خود را دست کم می گیرد، تبدیل به فردی خجالت خواهد شد که فکر می کنند نسبت به بقیه بسیار حقیر است. برعکس این حالت نیز وجود دارد. برخی از افراد دچار باور کاذب می شوند به این معنا که توانمندی های خود را بیشتر از آنچه واقعیت دارد می بینند در نتیجه فکر می کنند نسبت به دیگران، از دانش و مهارت بیشتری برخوردار هستند.

راه های تقویت اعتماد به نفس

به هر حال ممکن است به هر دلیلی ما یک انسان بسیار خجالتی و منزوی تربیت شده باشیم که اعتماد به نفس کمی داشته و همین مسئله منجر به آزار ما می شود. در چنین شرایطی نمی توانید با کسی معاشرت کنیم نمی توانیم در جمع سخنرانی داشته باشیم. در محیط کار نیز به مشکل برخورد خواهیم کرد و… . اما جایی برای نگرانی نیست. چند راهکار به شما پیشنهاد می دهیم که کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید:

1- بر روی زبان بدن تسلط داشته باشید.

در واقع شما باید به خود انرژی مثبت بدهید. آیا می دانید طرز راه رفتن، طرز نشستن و حتی شیوه نگاه کردن شما به شدت بر روی قدرت شما در صحبت کردن و اداره امور تاثیر می گذارد؟ در واقع هر اندازه بتوانید اقتدار خود را حفظ کنید، توانسته اید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. صاف و شیک بنشینید. به هیچ عنوان شرتان پایین نباشد. تا جایی که امکان دارد همواره لبخند به لب داشته باشید. طرز نگاه کردن شما باید به گونه ای باشد که غرور و اقتدار شما را هویدا کند.

اعتماد به نفس و راه های تقویت آن2- شیک و درست لباس بپوشید

اکنون به سراغ نحوه پوشش بروید. برای هر مناسبتی باید لباس مخصوص به آن را بپوشید. تصور کنیم که شما قرار است در یک جلسه کاری بسیار مهم شرکت کنید. با یک تی شرت و شلوار جین در جلسه حاضر می شوید و با یک صحنه عجیب مواجه می شوید که شما را خجالت زده می کند. تمامی حضار با کت و شلوار و در واقع با پوشش رسمی در جلسه هستند. اینجاست که شما از طرز لباس پوشیدن خود خجالت کشیده و به این فکر می کنید که در ذهن دیگران حقیر به نظر می رسید. همین منجر می شود اعتماد به نفس خود را در آن لحظه از دست بدهید.

3- بسیار جذاب و البته جسورانه صحبت کنید

قدرت بیان نقش بسیار مهمی دارد. آیا تا به حال سخنرانی افرادی که مدام تپق می زنند و حتی نمی توانند به درستی صحبت کنند را دیده اید؟ آن ها از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند. لحن شما باید مودبانه، جسورانه و جذاب باشد. وقتی از شما سوالی پرسیده می شود و یا اینکه از شما می خواهند نظر خود را بیان کنید، بدون هیچ ترسی شروع به صحبت کنید.

اعتماد به نفس و راه های تقویت آن4- طرز فکر مثبت داشته باشید

انسان همیشه به آن چیزی دست پیدا می کند که به آن می اندیشد. اگر شما طرز فکر مثبت نسبت به خود داشته باشید، همین باعث می شود نقاط قوت وجود را بیشتر ببینید. ما با موارد زیاید در کلینیک رویا برخورد داشته باشیم که به دلیل فکر منفی، دچار مشکلات زیاد منجر ضعف در اعتماد به نفس شده اند.

5- عملکرد خوبی داشته باشید

در نهایت شما باید از نظر عملی نیز به خوبی رفتار کنید. در واقع مرد عمل باشید نه اینکه فقط حرف بزنید و شعار بدهید. برای مثال وقتی وارد جمعی می شوید که افراد تازه وارد در آن حضور دارند، به نحوی به ان ها نزدیک شوید و سر صحبت را با آن ها باز کنید. سعی کنید در محیط کاری خود، شرایط جدید را تجربه کنید و از قبول پروژه های جدید ترسی نداشته باشید.

اعتماد به نفس و راه های تقویت آنتقویت اعتماد به نفس تحت نظر کلینیک رویا

در صورتی که این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید که داشتن اعتمادبه‌نفس در واقع فاکتور اصلی برای موفقیت در هر زمینه ای است. برای مثال کسی که اعتماد به نفس ندارد نمی تواند توانایی های خود را به خوبی ببیند در نتیجه در کنکور نتیجه جالبی به دست نمی آورد. این تنها یک نمونه ساده از این ضعف است.

اما کافی است به مشاورین و روانشناسان حرفه ای مراجعه کنید تا با دوره های آموزشی به شما کمک کنند اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. در این زمینه می توانید بر روی کمک مشاورین کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید. ما سعی می کنیم بهترین متدها را برای رفع این مشکل به کار بریم بسته به اینکه دلیل ضعف ر در شما چیست. البته شما عزیزان نیز باید نهایت همکاری را با متخصصین ما داشته باشید تا این دوره نتیجه موثر داشته باشد.

درمان اختلالات روانشناختیسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 12 =