کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ازدواج پس از تغییر جنسیتنوشته شده توسط در تاریخ خرداد 25, 1400

ازدواج پس از تغییر جنسیت

ازدواج پس از تغییر جنسیت


اگر برای شما هم سوالاتی مانند وضعیت ازدواج پس از تغییر جنسیت چگونه خواهد بود؟ آیا ازدواج هم چنان به حال خود باقی است، یا آن که آن دو، خود به خود از یکدیگر جدا می شوند، یا آن که برای جدایی از هم، لازم است عاملی مانند: طلاق و یا فسخ پدید آید؟ پیش آمده است، این مقاله می تواند به شما از منظر روانشناسی کمک نماید. افراد تی اس یا ترنسکشوال به افرادی اطلاق می‌گردد که دارای اختلال در هویت شخصی و جنسی خود هستند.

بدین منظور که شخصی که هویت جنسی مردانه ای دارد، ممکن است اندام جنسی زنانه ای داشته باشد یا بر عکس، به این ترتیب این افراد اقدام به تغییر جنسیت می‌نمایند چرا که علاقه شدید جنسی به جنس خود دارند، در غیر این صورت اقدام به خودکشی می‌نمایند. اصطلاح تراجنسی به تعبیری دیگر به افرادی اطلاق می‌گردد که اندام‌های جنسی فرد با جنسیتش در بدو تولد متفاوت می‌باشد. به همین منظور این قشر از افراد جامعه در راستای تغییر جنسیت و پیوستن به جرگه جنس مخالف اولیه خود، دست به هر اقدامی می‌زنند.

زمانی که به تفاوت جنسیت حقیقی فرزندتان و جنس نسبت داده شده به وی در بدو تولد پی می‌برید، احتمالا احساسات بسیاری نظیر گیجی، غافلگیری، نگرانی، آسودگی خاطر و … را تجربه می‌کنید. این کاملاً طبیعی است. اگر برای ازدواج پس از تغییر جنسیت می خواهید اقدام نمایید، الزامی است قبل از تشکیل زندگی با مشاوره پیش از ازدواج به آگاهی کاملی برسید.

ترنس

ترنس کیست و شرایط ازدواج پس از تغییر جنسیت

ازدواج پس از تغییر جنسیت آن قدر ها هم که در جامعه علیه اش جو سازی شده است، بد نیست. ترنس ام تو اف و یا اف تو ام می‌تواند مثل همه افراد دیگر عاشق شود و رابطه عاطفی را تجربه کند. این افراد به علت این که مدت زیادی در جنس شما زندگی کرده‌اند بهتر از هر کس دیگری دنیایتان را می‌شناسند و سعی می‌کنند آرامش را بیشتری را برایتان رقم بزنند. دختری که بعد از تغییر جنسیت ازدواج می‌کند خیلی خوب شما را درک می‌کند و پسری که بعد از تغییرجنسیت ازدواج می‌کند می‌تواند از هر زنی لطافت و محبت بیشتری داشته باشد.

ترنس در معنای لغوی به معنای عبور می‌باشد. ترنسکشوالها از جنسیت اصلی خود عبور کردند و به جنسیت مخالف خود تمایل دارند. امروزه دیگر این مسئله را اختلال جنسی نمی‌دانند و ترنس‌ها به عنوان بیمار تلقی نمی‌شوند. متخصصان این رشته نام اختلال را حذف کردند و در دسته ملال جنسیتی جای دادند. افراد ترنس از نظر ظاهری هیچ گونه تفاوتی با هم جنس‌های خود ندارند اما از لحاظ روحی و روانی از دیدگاه جنس مخالف به دنیا نگاه می‌کنند. به طور کلی جسم و روح این افراد با هم تطابق ندارد.

نشانه‌های ملال جنسیتی عموما از زمان کودکی در سن سه، چهار سالگی خودش را نشان می‌دهد. برای مثال پسرانی که تنها به بازی‌های دخترانه تمایل دارند. برخی از خانواده‌ها این علامت‌ها را نادیده می‌گیرند تا زمانی که فرد در سن نوجوانی متوجه تفاوت خود با همسالانش می‌شود. در اغلب کشورهای دنیا عمل تغییر جنسیت انجام می‌شود. در کشور ما نیز این عمل مجاز است. تغییر جنسیت به دو نوع اف تو ام (زن به مرد) و ام تو اف (مرد به زن) انجام می‌شود.

ترنس کیست و شرایط ازدواج پس از تغییر جنسیت

بارداری پس از تغییر جنسیت

ازدواج پس از تغییر جنسیت و ثمره آن و بارداری، دیگر مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود. از آنجایی که در عمل تغییر جنسیت عوامل بسیاری بر جسم یک فرد اثر می‌گذارد، قبل از باروری باید با متخصص مربوطه مشورت‌های کاملی انجام شود. از لحاظ قدرت شیردهی می‌توان گفت تمامی افراد در هر دو جنس می‌توانند به فرزند خود شیر بدهند. چرا که ساختار سینه زن و مرد یکسان است و تنها تغییرات هورمونی منجر به شیردهی می‌شود.

به طور کلی ترنس‌ها تحت تاثیر عمل جراحی، مدت زمان روند تغییر جنسیت، داروهای مصرفی، تزریق هورمون و… هستند. برخی از آن‌ها به راحتی می‌توانند بارداری را تجربه کنند اما باید با متخصص قبل از هرگونه تصمیم مشورت کنند. شرایطی که ترنس‌ها پیش از بارداری با آن روبرو هستند عبارت است از:

  • بارداری برای مردان با تخمدان و رحم ( افرادی که رحم و تخمدان دارند ولی ظاهری مردانه دارند می‌توانند بارداری را تجربه کنند)
  • بارداری با وجود تستوسترون (افرادی که تستوسترون مصرف می‌کنند باید برای بارداری حداقل 6 ماه قبل مصرف را قطع کنند)
  • بارداری بعد از تغییر جنسیت زنان ( زنانی که تغییر جنسیت به جسم مردانه می‌دهند تمایلی به بارداری ندارند و با تخیله رحم و تخمدان شرایطش را نخواهند داشت.)
  • بارداری بعد از تغییر جنسیت مردان ( مردانی که به جسم زنان تغییر جنسیت می‌دهند، با نبود رحم و تخمدان امکان باروری ندارند)

ازدواج پس از تغییر جنسیت از لحاظ شرعی

ملاک زن یا مرد بودن از نظر پزشکی و فقهی، آلت تناسلی است. این به معنی است که یک فرد تا زمانی که عمل تغییر جنسیت را انجام نداده است، نمی‌تواند از لحاظ فیزیکی با هم جنس خود رابطه داشته باشد. همچنین پسری که به جسم دخترانه تغییر جنسیت داده است، برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارد و این مسئله که قبلا دختر بوده است، تفاوتی در اصل قضیه ایجاد نمی‌کند. در کشور ما اگر فردی هر دو آلت تناسلی را داشته باشد، آن‌ها را هرمافرودیت یا خنثی می‌نامند. در مورد این افراد کتاب‌های فقهی مخصوصی نوشته شده است. اما به طور کلی مبنای تشخیص زن یا مرد بودن آلت تناسلی است تا گرایشات روحی.

ازدواج پس از تغییر جنسیت از لحاظ شرعی

ترنس‌ها دچار اختلال و انحراف جنسی نیستند. آن‌ها مانند هر انسان دیگری حق زندگی و حقوق شهروندی دارند. این افراد به صورت ذاتی و ناخواسته در گرایشات روحی مخالف جنسیت اصلی خود هستند. ترنس‌ها نباید با همجنسگراها دریک دسته قرار بگیرند. خانواده ترنس‌ها باید حمایت‌های عاطفی خود را از فرزندانشان داشته باشند.

این افراد به دلیل نبود آگاهی و شناخت، در جامعه بسیار مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. برخی از خانواده‌ها این شرایط را نمی‌پذیرند و سعی دارند تمایلات فرزندانشان را سرکوب کنند. در این شرایط مشاوره خانواده برای خانواده‌ها یک امر ضروری تلقی می‌شود. ازدواج پس از تغییر جنسیت هم چالش‌های بسیاری را به همراه خود دارد که باید با شناخت کامل در این مسیر قدم بردارید.

درمان اختلالات جنسیمشاوره ازدواج و طلاق

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =