جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

شیوه صحیح برخورد با فرزند ترنسنوشته شده توسط در تاریخ فروردین 9, 1400

شیوه صحیح برخورد با فرزند ترنس

شیوه صحیح برخورد با فرزند ترنس


فرزند ترنس به افرادی اطلاق می‌گردد که دارای اختلال در هویت شخصی و جنسی خود هستند. بدین منظور که شخصی که هویت جنسی مردانه ای دارد، ممکن است اندام جنسی زنانه ای داشته باشد یا بر عکس، به این ترتیب این افراد اقدام به تغییر جنسیت می‌نمایند چرا که علاقه شدید جنسی به جنس خود دارند، در غیر این صورت اقدام به خودکشی می‌نمایند. اصطلاح تراجنسی به تعبیری دیگر به افرادی اطلاق می‌گردد که اندام‌های جنسی فرد با جنسیتش در بدو تولد متفاوت می‌باشد. به همین منظور این قشر از افراد جامعه در راستای تغییر جنسیت و پیوستن به جرگه جنس مخالف اولیه خود، دست به هر اقدامی می‌زنند.

زمانی که به تفاوت جنسیت حقیقی فرزندتان و جنس نسبت داده شده به وی در بدو تولد پی می‌برید، احتمالا احساسات بسیاری نظیر گیجی، غافلگیری، نگرانی، آسودگی خاطر و … را تجربه می‌کنید. این کاملاً طبیعی است. در این مقاله روش‌هایی ذکر گردیده است که با به کارگیری آن‌ها می‌توانید بهترین پدر و مادر برای فرزند ترنس خود باشید.

راهکارهای موثر برخورد با فرزند ترنس

راهکارهای موثر برخورد با فرزند ترنس

1. با جنسیت فرزندتان نجنگید

اگر فرزند ترنس دارید و در این خصوص کاری از دست شما ساخته نیست، جنگیدن با هویت فرزندتان خسته کننده است و با این کار درد و رنج عظیمی را به وی تحمیل می‌کنید. بپذیرید که فرزندتان متفاوت است و اجازه بدهید آن‌گونه که راحت است زندگی کند.

– ترنس هایی که پذیرفته می‌شوند و می‌توانند آزادانه مطابق با جنسیت حقیقی خویش زندگی کنند در معرض ریسک بسیار پایین تر ابتلا به بیماری‌های روانی قرار دارند. شما نمی‌توانید سلامت فرزندتان را با تلاش فراوان در جهت تغییر یا انکار هویت وی حفظ کنید؛ او ترنس است. بهترین کاری که می‌توانید برای محافظت از فرزند ترنس خود انجام دهید این است که او را بپذیرید و دوست داشته باشید؛ بدین ترتیب نرخ ابتلا به بیماری‌های روانی در وی را بسیار کاهش می‌دهید.

2. آگاه باشید که فرزندتان همان شخصی است که قبل از آگاهی شما از این مشکل بوده است

فرزندتان همچنان عضوی از خانواده است ، به همان اندازه شما را دوست دارد، و شخصیت وی تغییری نکرده است.

– فرزندتان قبل از این که شما بدانید یک فرزند ترنس دارید، فرزند شما است و شما او را خیلی دوست دارید. تنها چیزی که تغییر کرده است این است که شما قبلا این موضوع را نمی‌دانستید و حال می‌دانید. فرزندتان تغییری نکرده است ، فقط حقیقت را با شما در میان گذاشته است.

– تبدیل درمانی امری بسیار خطرناک است و احتمال دارد منجر به خودکشی فرزند ترنس شما شود. یک کودک ترنسجندر زنده بهتر از یک کودک «نرمال» مرده است.

3. فرزندتان را در رویارویی با مشکلات پیش رو یاری دهید

فرزند ترنس هم از طرف بزرگسالان و هم از طرف همسن و سال‌های خویش با زورگویی مواجه می‌شوند. این مسئله هم برای فرزندتان و هم برای شما مشکل ساز خواهد شد. روش‌های مقابله با زورگویی را بیاموزید و فرزندتان را در مقابله با زورگویی یاری دهید.

– فرزندتان باید شجاعت و ابراز وجود را بیاموزد و بداند که اگر با بدرفتاری مواجه شد به یک بزرگسال ایمن پناه ببرد. بکارگیری ابزارهای کمک آموزشی نظیر کتاب ، فیلم و … در این زمینه مفید است.

– فرزندتان نباید به دلیل مواجه شدن با زورگویی سرزنش شود، و تقصیر او نیست که بزرگسالان نخواهند به او کمک کنند. همه بزرگسالان انسان‌هایی شجاع یا مهربان و یاری دهنده نیستند.

– برای آموزش شجاعت و ابراز وجود به فرزندتان و دریافت کمک هنگام مواجه شدن با زورگویی، از روش ایفای نقش بهره جویید. می‌توانید صورتک «افراد زورگو» درست کنید تا کودکتان بداند که زمانی صورتک را پوشیده اید و چیزی می‌گویید ، صرفا ایفای نقش برای آموزش وی است و صحنه واقعی نیست.

فرزند ترنس

4. در جستجوی مراکز و مراجع حامی باشید

در جستجوی گروه‌های حامی ویژه اشخاص ترنسجندر (از جمله گروه‌های حامی ویژه پدر و مادرهای اشخاص ترنسجندر) ، رسانه‌های حامی اشخاص ترنس ، و سازمان‌هایی که در یافتن خدمات بهداشتی و روش‌های مقابله با تبعیض علیه ترنس ها شما را راهنمایی می‌کنند باشید. شما مجبور نیستید به تنهایی با این مسائل مواجه شوید.

5. فرزندتان را بسیار تشویق و حمایت کنید

کودکان ترنسجندر درست همانند سایر کودکان نیازمند عشق و توجه فراوان هستند. روح او در جسمی اسیر شده است که خود واقعی اش را نمایش نمی‌دهد. با اجبار کردن او به پوشیدن لباس‌های مطابق جنسیت ظاهری و منع او از برخی رفتارهای وابسته به جنسیت نمی‌توانید این واقعیت را انکار کنید. با این کار، تنها او را به سمت فرار از خانه، بیماری‌های روانی و تنهایی سوق می‌دهید. همیشه از ضمیر و اسم مورد علاقه فرزندتان استفاده کنید. اگر خود را یک آقا می‌داند، او را با القاب دخترانه خطاب نکنید.

تحقیقات نشان می‌دهد ریسک ابتلا به افسردگی، داشتن افکار خودکشی و استرس در تراجنسیتی هایی که از حمایت خانواده برخوردار هستند و خانواده به سبک لباس پوشیدن و رفتارهای آن‌ها احترام می‌گذارند، کمتر است. حامی فرزند خود باشید. زمانی که می‌بینید کسی نسبت به فرزندتان رفتار نامناسبی دارد، به او هشدار دهید و از او بخواهید به هویت فرزندتان احترام بگذارد. نگران نظر و افکار وابستگان و آشنایان خود نباشید. فرزندتان و سلامت او از هر چیز دیگری مهم است.

برخورد با فرزند ترنس

6. ریسک ابتلا به بیماری‌های روانی را در نظر داشته باشید

اگر خانواده کودک ترنس را بپذیرند ، ریسک ابتلا به بیماری‌های روانی در وی بسیار کاهش می‌یابد. با این حال اگر فرزندتان در خارج از خانه با زورگویی یا تبعیض مواجه می‌شود ، احتمال دارد وی دچار اضطراب ، افسردگی ، یا سایر مشکلات شود.

– نشانه‌های اضطراب و افسردگی را بشناسید. اگر این علائم را در فرزندتان مشاهده نمودید ، وی را نزد پزشک ببرید و قبل از بدتر شدن وضعیت سریعا درمان را آغاز کنید.

7. به فرزندتان اجازه ابراز وجود بدهید !

آشکارسازی به عنوان ترنسجندر حتی در حد خانواده نیز اقدامی بسیار شجاعانه است. اجازه بدهید فرزندتان چیز هایی را داشته باشد که با داشتن آن‌ها احساس راحتی می‌کند؛ از جمله لباس‌های متفاوت ، مدل موی جدید ، یا داروهای متوقف کننده بلوغ – پس از این که بزرگتر شد. هر آنچه که موجب می‌شود فرزندتان با جسم خود احساس راحتی کند را انجام دهید.

فرزند ترنس خویش را درک نمایید و به نگرانی‌ها ، دلایل ، و خواسته‌های وی گوش سپارید. هرگز فرزندتان را از خود نرانید و وی را نادیده نگیرید.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − یک =