کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

نحوه تمام کردن یک رابطه عاطفی نامناسبنوشته شده توسط در تاریخ آذر 29, 1399

نحوه تمام کردن یک رابطه عاطفی نامناسب

نحوه تمام کردن یک رابطه عاطفی نامناسب


زمانی که رابطه ای بین دو نفر شروع می شود، در اولین برخوردها باید تشخیص داد آیا این رابطه سالم است یا خیر؟ این مسئله به ویژه بین دو جنس مخالف اهمیت بیشتری پیدا می کند چون رابطه وارد فاز عاطفی شده و در صورتی که شکست بخورد، هر دو طرف به خصوص دخترها صدمه خواهند دید. در این مقاله به بررسی رابطه عاطفی ناسالم و نحوه تمام کردن آن خواهیم پرداخت. در صورتی که به تازگی با یک دختر یا پسر وارد رابطه شده اید این مقاله را مطالعه کنید.

نشانه های رابطه عاطفی مسموم و نامناسب

اولین چیزی که لازم است بدانیم، نحوه تشخیص رابطه سالم از رابطه ناسالم است. آیا می دانید چگونه می توانید تشخیص دهید با طرف مقابل خود وارد رابطه مسموم شده اید؟ باید دقت کنید آیا در رابطه خود این نشانه های زیر را مشاهده می کنید یا خیر:

– احساس امنیت وجود ندارد

به این معنا که یکی از طرفین به وفاداری طرف دیگر شک داشته و هر لحظه می ترسد او را رها کند. در چنین شرایطی شک می کنید که آیا این رابطه آینده دار هست یا خیر.

نحوه تمام کردن یک رابطه عاطفی نامناسب– ارتباط ادامه دار نیست

دقت کنید که در ابتدای رابطه احساسات آتشین وجود داشته اما کافی است مدت کوتاهی از هم بی خبر بوده و یا اینکه کمتر همدیگر را ببینید در این صورت این عشق آتشین، از بین می رود.

– احترام در رابطه وجود ندارد

رابطه ای لذت بخش است که در آن طرفین مورد احترام و قدردانی قرار گیرند. وقتی می بینید در نتیجه عشق و احترامی که نثار طرف مقابل می کنید، چیزی جز کم توجهی و حتی بی احترامی دریافت نمی کنید، این نشان می دهد این رابطه غلط است.

– رابطه عاطفی بر مبنای اعتماد نیست

آیا می توانید به طرف مقابل خود اعتماد کنید؟ در برخی از رابطه ها طرفین گوشی موبایل خود را قفل کرده و یا همیشه با خود می برند تا طرف مقابل نتواند به آن دسترسی داشته باشد. آیا از نظر شما این کار بی اعتمادی نیست؟ این تنها یک مثال ساده از نبود اعتماد در رابطه است.

– این رابطه عاطفی با انرژی منفی جلو می رود

به هر حال در طول زندگی مشکلاتی وجود دارد که باعث می شود انسان غمگین و غصه دار شود. در وقاع هیچ رابطه ای همیشه با خوشحالی همراه نیست بلکه باید توان تحمل مشکلات را داشت. باید تلاش کنید در کنار تمام سختی ها، انرژی مثبت وجود داشته باشد. اگر یکی از طرفین مدام انرژی منفی داده و آیه یاس بخواند، آرامش را از بین خواهد برد.

– سو استفاده جنسی دیده می شود

در صورتی که در رابطه خود مشاهده می کنید قرار است رابطه جنسی تحمیل شود، دلیلی ندارد این شرایط را تحمل کنید. رابطه ای که در آن سوء استفاده جنسی وجود داشته باشد همان بهتر که هر چه زودتر به پایان برسد.

– این رابطه عاطفی منجر به رشد نمی شود.

رابطه ای سالم است که منجر به رشد شخصیتی و رفتاری طرفین شود اگر غیر از این رخ داده و برعکس شما را تبدیل به یک فرد حقیر و کم ارزش نمود، شک نکنید که این رابطه سمی است.

نحوه تمام کردن یک رابطه عاطفی نامناسبلزوم پایان روابط نامناسب

از زمانی که متوجه شدید در یک رابطه عاطفی ناسالم و مسموم قرار گرفته اید لازم است هر چه زودتر این رابطه را به پایان برسانید. دلیل لزوم پایان دادن به این روابط را در ادامه بیان خواهیم کرد:

1- حرمت ها و خط قرمزها نادیده گرفته می شود.

2- هر چه این رابطه بیشتر ادامه پیدا کند، جدا شدن سخت تر شده و از طرفی شما برای شروع یک رابطه جدید نیز با مشکل برخورد خواهید کرد چون صدمات گذشته با شما همراه خواهد بود.

3- رنج های ناشی از این رابطه، از لذت آن بیشتر بوده و هر چه زمان می گذرد آرامش شما کمتر می شود.

4- باورهای طرفین زیر پا گذاشته شده و حتی ممکن است این رابطه ناسالم منجر به از دست رفتن اعتقادات درست شود. در چنین شرایطی ممکن است شما را به انسانی جدید تبدیل کند که شخصیت منفی دارید.

5- آنچه که مسلم است روابط مسموم و نادرست عواقب روانی سنگین و گاها ماندگار را به دنبال خواهند داشت.

6- غالبا روابط نادرست با اختلافات زیاد همراه است که با گذر زمان این تفاوت ها بیشتر از قبل خود را نشان می دهند.

7- آیا می دانید رابطه عاطفی ناسالم ممکن است منجر به اعتیاد طرفین شود؟

8- آیا می دانید برخی از تخلفات مالی از طریق همین روابط مسموم و ناسالم صورت می گیرد؟

9- بارها دیده ایم که اینگونه روابط مسموم باعث باج گیری عاطفی نیز می شود. یعنی یک فرد خلافکار با شما وارد رابطه احساسی شده و بعد از اینکه از شما سو استفاده مالی کرد، از شما جدا می شود.

نحوه تمام کردن یک رابطه عاطفی نامناسبتمام کردن رابطه عاطفی نامناسب تحت نظر کلینیک رویا

تصور کنیم که شما بعد از مدتی طولانی که با فرد مورد علاقه خود در رابطه ای عاشقانه ای بوده اید، متوجه شده اید این رابطه نادرست است و اکنون باید جدا شوید. این جدایی لطمه بزرگی از نظر روحی به شما وارد خواهد کرد به همین دلیل است که حتما باید تحت نظر مشاور و روانشناس به این رابطه خاتمه دهید.

در کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) خدمات مشاوره طلاق و مشاوره ازدواج تحت نظر متخصصین حرفه ای و توانمند انجام می گیرد. نگران نباشید درست است که این آسیب روحی واقعا عمیق و سخت است و حتی در شروع یک رابطه درست برای شما دردسر ساز خواهد شد، اما ما همراه شما خواهیم بود تا بتوانید سلامت روحی و روانی خود را به دست آورده و به زندگی عادی خود ادامه دهید.

مشاوره ازدواج و طلاقمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یک =