کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

آیا افرادی که با یکدیگر متفاوت هستند، جذب یکدیگر می‌شوند؟نوشته شده توسط در تاریخ مرداد 15, 1402

آیا افرادی که با یکدیگر متفاوت هستند، جذب یکدیگر می‌شوند؟

آیا افرادی که با یکدیگر متفاوت هستند، جذب یکدیگر می‌شوند؟


شباهت ها باعث ایجاد یک جفت قوی تر می شود، ما بارها و بارها آن را شنیده ایم. اما آیا روانشناسی واقعی پشت عبارت رایج « افرادی که به شدت با یکدیگر متفاوت هستند، جذب یکدیگر می‌شوند» در روابط وجود دارد؟ افسانه ای شکل گرفته است که می گوید مانند آهن ربا، ما به سمت مخالفان قطبی خود جذب می شویم. در فیلم‌های عاشقانه قدیمی که می‌دیدیم، شاید دختر خوب را جذب پسر بد می‌کردیم. یا ممکن است دوستی داشته باشیم، خجالتی و گوشه گیر، که جذب یک فرد صمیمی و خون گرم شود. به نظر می رسد منطقی است که آنها تقابل خوبی خواهند بود.

به عنوان مثال، اگر دانشجویی شبانه روز در اتاقش درس می‌خواند و از نظر تحصیلی در شرایط خوبی است، ممکن است آن فرد را با دانشجوی اجتماعی‌تر قرار دهیم که آخر هفته‌ها بیرون می‌رود و نمرات کمتری می‌گیرد. منطق روشن است. ما فکر می کنیم که نمرات خوب دانش آموز تأثیر مثبتی بر عادات مطالعه دیگری خواهد داشت و پروانه اجتماعی دانش آموز دیگر را برای اوقات خوشی از اتاقش بیرون می کشد. در نتیجه، ما به اشتباه نتیجه می گیریم که شخصیت های مکمل باعث ایجاد روابط بهتر، قوی تر و سالم تر می شوند. با این حال، شواهد علمی ثابت کرده است که این درست نیست.

این مقاله به این موضوع می‌پردازد که چرا افرادی که به شدت با یکدیگر متفاوت هستند، جذب یکدیگر می‌شوند، مزایا و معایب قرار ملاقات با طرف مقابلتان، و اینکه واقعاً چه چیزی باعث می‌شود که یک رابطه از مرحله اولیه جذابیت گذشته باشد.

چرا در ابتدا مخالف خود را جذب می کنیم؟

ممکن است در ابتدا موارد مخالف جذب شوند زیرا طرف مقابل جدید و هیجان انگیز به نظر می رسد. شاید موضوع مورد توجه شما یک اسنوبورد حرفه ای برنده مدال باشد و شما یک حسابدار باشید. یا شاید آن شخصی که وارد اتاق کنفرانس شده نشان دهنده چیزی ممنوع است. او ممکن است از طبقه، نژاد، یا پیشینه اقتصادی-اجتماعی دیگری باشد که برای مثال با شریکی که خانواده شما انتظار دارد با او باشید متفاوت است.

در اولین ملاقات، شیمی فیزیک ممکن است از نمودار خارج شود. این ممکن است دلیلی بر شهوت باشد. میل جنسی قوی به خودی خود می تواند سالم باشد. همچنین می تواند شعله های شور و اشتیاق را در یک رابطه بلندمدت شعله ور نگه دارد. اما شهوت بدون عواطف، صمیمیت و اشتراکات باعث ایجاد یک رابطه سالم طولانی مدت نمی شود. بر اساس مطالعات علمی که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرند، ماندن در کنار مخالفان ما نیز صدق نمی‌کند.

بعد از برخورد اولیه و تصمیم هر دوی شما برای قرار ملاقات، روش هایی که هر دو کاملاً مخالف یکدیگر هستید جذابیت شما دو نفر را به عنوان یک زوج افزایش می دهد. در مراحل ابتدایی، تفاوت ها ممکن است هنوز جذاب به نظر برسند. این به این دلیل است که هنوز ثابت نشده است که اختلافات مانعی در رابطه هستند. اگر شعله یا شریک فعلی شما مخالف شما باشد، راه دشوارتری را پیش رو خواهید داشت.

چرا در ابتدا مخالف خود را جذب می کنیم؟

در مورد زوج هایی که میل جنسی نامطلوب دارند چطور؟

در حالی که رضایت و تناوب جنسی به روابط عاشقانه سالم و بلندمدت کمک می کند، شرکای نیازهای جنسی متفاوت یا متضاد دارند. یافته‌های گذشته عدم تطابق را با نتایج ضعیف‌تر جنسی و روابط مرتبط می‌دانست با این حال، کسانی که احساس می کنند در مورد سازگاری جنسی با هم مخالف هستند، می توانند مطمئن باشند.

یک مطالعه جدید با نمونه گیری از 366 زوج نشان داد که میل بالاتر به جای میل منطبق از همه مهمتر است.1 ایده این است که زوج ها نباید همیشه در خلق و خوی یکسان باشند یا در مورد رابطه جنسی همسو باشند. و این اشکالی ندارد. اما ثابت شده است که افزایش و تداوم میل و تلاش از طریق تفاوت‌ها مهم‌تر از مطابقت با خواسته‌های همسرتان است. در نتیجه شرکت کنندگان در مطالعه از رضایت جنسی و رابطه ای بالاتری برخوردار بودند.

مزایا و معایب قرار ملاقات مخالف شما

بیایید نگاهی به برخی از مزایا و معایب قرار ملاقات با فردی که مخالف شماست بیاندازیم.

مزایا

 • ممکن است یاد بگیرید که سازش کنید
 • می توانید یاد بگیرید که چگونه صبورتر و همدل تر باشید
 • ممکن است فرصت بیشتری برای یادگیری چیزهای جدید وجود داشته باشد
 • و ممکن است هیجان شدیدتر باشد

معایب

 • اگر هیجان از بین برود، ممکن است طولانی مدت پایدار نباشد
 • پتانسیل بیشتر برای اختلاف نظر
 • نیاز به ارتباط بهتر و مکرر دارد
 • ممکن است متوجه شوید که هر دوی شما سبک زندگی و اهداف بسیار متفاوتی دارید

مزایا و معایب قرار ملاقات مخالف شما

جوانب مثبت قرار ملاقات با طرف متفاوت

مطمئناً، داشتن رابطه با کسی که مخالف شماست، فوایدی دارد. به عنوان مثال، افرادی که دارای تیپ شخصیتی A هستند، ممکن است با مراجعه به خانه برای شخصیت های تیپ B با ویژگی های آرام تر، آرام شوند و کمتر احساس فشار کنند. راه های دیگری که ممکن است برای مدتی از بودن با طرف مقابل خود بهره مند شوید عبارتند از:

 • این نقاط قوت شما مکمل نقاط ضعف شماست و بالعکس
 • با سازش راحت تر خواهید شد
 • چیزهای جدیدی به یکدیگر یاد خواهید داد
 • شما عضلات درک و همدلی خود را گسترش خواهید داد
 • اشتیاق را راحت تر زنده نگه می دارید
 • تعادل بیشتری پیدا خواهید کرد
 • سطح تحمل خود را افزایش خواهید داد
 • صبر بیشتری به دست خواهید آورد

معایب قرار ملاقات با مخالف شما

معایب متحد شدن اضداد به تحقیقات اولیه برمی گردد. در یک مطالعه، شرکت کنندگان ترسو و مهار شفاهی با شرکای انتقادی و قاطع همراه شدند. این مطالعه نشان داد که اگرچه ممکن است در ابتدا آنها جذب شده باشند، اما کیفیت رابطه با بلوغ رابطه در طول زمان کاهش یافته است. جفت ها ناپایدار شدند.

این مطالعه شامل مردان ترسو و بازدارنده ای بود که توسط زنان انتقادی قوی از خود بیگانه شده بودند. در حالی که در زمان مطالعه، بی میلی جامعه به احترام به زنان قاطع ممکن است مطرح شده باشد (مطالعه در سال 2003 منتشر شد)، مطالعات بیشتری که توسط موسسه گاتمن انجام شد اشاره کرد که افزودن انتقاد و تحقیر به این ترکیب توسط هر جنسیتی می تواند مخرب باشد. با این وجود، مطالعه نشان داد که جفت‌های متضاد ناپایدار هستند.

معایب قرار ملاقات با مخالف شما

شباهت ها باعث ایجاد یک جفت قوی تر می شود

مایکل کوسینکی، استادیار رفتار سازمانی در دانشکده تحصیلات تکمیلی استنفورد، همکاری جهانی بین بیش از 100 دانشگاه را که ردپای دیجیتالی 8 میلیون نفر از فیس بوک را مطالعه می کنند، هماهنگ می کند. او یکی از نویسندگان مطالعه ای بود که در مجله Psychological Science منتشر شد. با تجزیه و تحلیل ردپای دیجیتالی که مردم در فیس بوک از خود به جا می گذارند – لایک های آنها و مطالبی که در مورد آنها پست کرده اند – شواهد نشان می دهد که پرندگان از یک پر در کنار هم جمع می شوند. بیشتر مردم با دیگرانی که شبیه آنها هستند به صورت آنلاین تعامل دارند.6 به عنوان انسان، ما تمایل داریم به سمت کسانی که بیشتر شبیه خودمان هستند جذب شویم.

شرکای دیگری که از جنبه های خاصی با شما مخالف هستند، مانند سلیقه آنها در موسیقی یا غذاهای مورد علاقه، مطمئناً می توانند رابطه را تقویت کنند. و در کوتاه مدت، متضادها می توانند در روابط کار کنند. فقط به خاطر داشته باشید که اگر شرکا در مورد بسیاری از جنبه های مهم یک رابطه همسو نباشند، ممکن است دوام نیاورد.

قبل از وارد شدن به یک رابطه، بررسی کنید که آیا ارزش‌های اصلی، نگرش‌ها، ویژگی‌های شخصیتی، علایق و اهداف شما همگام هستند یا خیر. بر اساس علم مستحکم، اگر با فردی مشابه درگیر باشید، روابط به احتمال زیاد شکوفا می شوند.

درمان اختلالات جنسیمشاوره ازدواج و طلاق

1 دیدگاه

 • من همیشه دلم می خواست با ادمی باشم متفاوت از خودم ، اینکه ادم جذب چه کسانی میشه دلایل مختلفی داره ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 7 =