کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

طلاق ، سلامت روانی و جسمی را تحت فشار قرار می دهدنوشته شده توسط در تاریخ مهر 29, 1402

طلاق، سلامت روانی و جسمی را تحت فشار قرار می دهد

طلاق، سلامت روانی و جسمی را تحت فشار قرار می دهد


افراد به دلایل مختلفی طلاق می گیرند، از استرس مالی و ارتباط نادرست گرفته تا خیانت و درگیری عمومی. طلاق‌هایی که در تعارض زیاد بودند، بدون توجه به عوامل دیگر، پیامدهای سلامت روان ضعیف را پیش‌بینی می‌کردند.

راه‌های زیادی برای کنار آمدن با طلاق وجود دارد، مانند صحبت کردن با یک درمانگر و «قراریابی» خودتان. تجربه طلاق بدون توجه به دلایل جدایی می تواند تأثیرات قابل توجهی بر سلامت روحی و جسمی طلاق داشته باشد. یک مطالعه در سال 2020 که در Frontiers in Psychology منتشر شد، نشان داد که مستقل از عوامل دیگر، طلاق‌های همراه با تعارض ممکن است منجر به بدتر شدن سلامت روان پس از طلاق شود.

برای بسیاری، طلاق یکی از استرس زاترین تجربیات زندگی است که تحمل می کنند. هیلی نیدیچ، روان‌درمانگر اهل فلوریدا و متخصص در خلق و خوی پری ناتال و اضطراب می‌گوید حملات پانیک، افسردگی و مشکل در خواب (که همگی تأثیرات عمیقی بر سلامتی دارند) از شایع‌ترین مشکلات سلامت روانی هستند که در این جمعیت گزارش شده‌اند.

چرا مردم طلاق می گیرند؟

جیمی برونشتاین، مددکار اجتماعی بالینی دارای مجوز و درمانگر روابط، می‌گوید که معتقد است دلیل اصلی طلاق افراد این است که «آنها از ازدواج خود راضی نیستند». با این حال، دلایل خاص بسیاری می تواند وجود داشته باشد، مانند:

  • استرس مالی
  • خیانت
  • درگیری عمومی
  • ارتباط ضعیف
  • در جهات مختلف رشد می کند
  • آزار خانگی

در حالی که آنها از زوجی به زوج دیگر متفاوت هستند، برخی از زوج ها قبل از طلاق‌شان دوره جدایی را می گذرانند که می تواند اثرات مثبت و منفی داشته باشد.

آدریانا کاسترو، یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز دارای یک مطب خصوصی در روچستر، نیویورک، برای زوج هایی که فکر می کنند طلاق بگیرند یا مسائل را حل کنند، می گوید که دوره جدایی می تواند به زوج ها کمک کند تا «به چیزهایی که دوست دارند یا لذت می برند پی ببرند. در مورد یکدیگر، مقداری از تنش یا استرس حاد در رابطه را کاهش دهید، [و] فضایی را در اختیار زوجین قرار دهید تا بتوانند … درگیری خود را به روشی سازنده تر و معنادارتر حل کنند.»

چرا مردم طلاق می گیرند؟

 

تصمیم گیری برای پایان دادن به ازدواج

اثرات طلاق با گذشت زمان کاهش می‌یابد، بنابراین مطالعاتی که بر روی افرادی که دوره جدایی را پشت سر گذاشته‌اند تمرکز می‌کنند، می‌توانند اثرات واقعی و فوری‌تر طلاق را دست کم بگیرند. هنگام کنترل متغیرهای جمعیت شناختی و ویژگی های طلاق، مطالعات نشان داد که سطوح بالاتر تعارض طلاق، سلامت روانی بدتری را در بین جنسیت پیش بینی می کند و سلامت روان به طور قابل توجهی بدتر از جمعیت پس زمینه است.

برای مردان، جوان تر بودن و درآمد بالاتر سلامت جسمانی بهتری را پیش بینی می کند. سلامت روانی بهتر با تعداد فرزندان بیشتر، وضعیت شریک جدید، طلاق های قبلی بیشتر، شروع طلاق شرکت کنندگان و سطوح پایین تر درگیری طلاق همراه بود. درآمد بالاتر، وضعیت شریک جدید و سطوح پایین‌تر تضاد طلاق، همگی سلامت جسمی و روانی بهتری را برای زنان پیش‌بینی می‌کنند. داشتن طلاق های قبلی کمتر نیز با سلامت جسمانی بهتر همراه بود. شروع طلاق شرکت کنندگان با سلامت روانی بهتر همراه بود.

کاسترو می‌گوید: «عوامل عاطفی مانند چند طلاق قبلی، وضعیت شریک جدید [و] تعارض کم برای سلامت جسمانی بهتر به دلیل فشار، اضطراب و تنش کمتر منطقی است – [سلامتی] جسمی و عاطفی بسیار به هم مرتبط هستند.»

آثار طلاق

صرف نظر از اینکه چه کسی طلاق را خواسته یا دلایل آن، طلاق می تواند هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی مضر باشد.

کاسترو می‌گوید: «طلاق یک انتقال بزرگ است، [و] با تغییرات بزرگ، تغییری در سبک زندگی رخ می‌دهد. «تحول، حتی در سالم‌ترین طلاق‌ها، برای انسان‌ها بسیار چالش‌برانگیز است. منطقی است که در این دوره پس از طلاق ممکن است علائم افسردگی [و] اضطراب وجود داشته باشد.

سطوح بالای استرس و اضطراب قطعا می تواند منجر به سطح بالاتری از علائم فیزیکی و علائم مرتبط با سلامتی شود که می تواند بر زندگی روزمره و عملکرد روزانه تأثیر بگذارد. او همچنین خاطرنشان می‌کند که وقتی سطوح بالاتری از تعارض وجود دارد، مانند مسائل مربوط به حضانت کودک، استرس بالاتری وجود دارد و بنابراین احتمال آسیب دائمی هم به شریک زندگی و هم به فرزندان وجود دارد. مطالعه نشان می دهد که بزرگسالان دارای والدین مطلقه ممکن است کمتر از “هورمون عشق” داشته باشند

راه های مقابله با اثرات طلاق

هر کس اثرات طلاق را متفاوت تجربه می کند، اما ارائه حمایت بلافاصله پس از طلاق برای کسانی که سطوح بالاتری از تعارض را تجربه می کنند می تواند به کاهش اثرات بالقوه منفی درازمدت سلامتی کمک کند. در اینجا چند نکته مورد تایید متخصصان برای نحوه کنار آمدن با طلاق اخیر آورده شده است.

راه های مقابله با اثرات طلاق

درخواست پشتیبانی

شرم آور نیست که بپذیرید به کمک نیاز دارید تا احساساتی که طلاق شما ایجاد کرده است را حل کنید. در مورد آنچه در حال رخ دادن است به یک دوست نزدیک خود بگویید، یا به دنبال درمانگری باشید که در کمک به افراد در کنار آمدن پس از طلاق تخصص دارد و با او احساسات شما را حل کند. همچنین گروه‌های حمایتی طلاق زیادی وجود دارد که می‌توانید به آنها ملحق شوید تا با افرادی که تجربه مشابه شما را تجربه می‌کنند ملاقات کنید.

احساسات خود را احساس کنید

واکنش درونی ما اغلب این است که میل به گریه کردن را سرکوب کنیم یا با کار یا فعالیت‌های دیگر حواس خود را از احساساتمان دور کنیم. برونشتاین می گوید، با این حال، حفظ این احساسات سالم نیست. “احساسات شما پیام هایی هستند درباره آنچه واقعاً از نظر عاطفی با شما می گذرد … [آنها] حقیقت شما هستند، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا هر آنچه را که دارید بدون قضاوت احساس کنید.”

به خود اجازه غصه خوردن بدهید

حتی اگر بخواهی، طلاق از نظر خودش ضرر است. در یک نقطه، فکر کردید که بقیه عمر خود را با شخصی که دیگر به او متعهد نیستید بگذرانید. احساس غمگینی، عصبانیت، ناامیدی، شوک، شکست یا هر احساس دیگری که تجربه می کنید قابل درک است.

برونشتاین می‌گوید: “هیچ زمان مشخصی برای غمگین کردن رابطه وجود ندارد.” “هر کس متفاوت است، بنابراین با خود مهربان باشید و سفر خود را به سمت بهبودی طی کنید، هر طور که احساس می‌کنید بهترین راه برای شماست.”

به خود اجازه غصه خوردن بدهید

به خودتان اجازه دهید که احساس آرامش کنید

احساس کردن نیز اشکالی ندارداحساس آرامش از اینکه ازدواج شما رسما به پایان رسیده است، شاید انگار وزنی از روی سینه شما برداشته شده است و بالاخره می توانید نفس بکشید. آن احساس را جشن بگیرید. شرم آور نیست که خوشحال باشید که ازدواج شما به پایان رسیده است. اگر این برای شما صدق نمی کند، اشکالی ندارد! همه افراد پس از طلاق تجربه متفاوتی دارند. احساسات شما متعلق به خودتان است و هیچ راه درستی برای مدیریت این تغییر زندگی وجود ندارد.

با خودت قرار بگذارید

کاسترو به مشتریان طلاق گرفته خود توصیه می کند که وقت خود را با خود و مراقبت از خود صرف کنند. خودتان را به یک فیلم ببرید، یک شام خوب برای خود بپزید، به پیاده روی بروید یا با یک کتاب خوب در آغوش بگیرید. او می‌گوید: «کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال می‌کند و قبل از اینکه دوباره وارد رابطه شوید، بیشتر با خودتان ارتباط برقرار کنید. طلاق حتی در بهترین شرایط ممکن است باعث سردرگمی شود، بنابراین یافتن مجدد کیستی، علایق و سرگرمی‌های شما می‌تواند تفاوت را ایجاد کند.

مشاوره ازدواج و طلاقمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هشت =