کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

علائم حمله پانیکنوشته شده توسط در تاریخ آبان 27, 1400

علائم حمله پانیک

علائم حمله پانیک


حمله پانیک دوره‌ای از ترس، ناراحتی و اضطراب حاد است که معمولاً در عرض چند دقیقه به اوج خود می‌رسد اما می‌تواند بیشتر طول بکشد. طیف گسترده ای از علائم ناراحت کننده مرتبط با حملات پانیک وجود دارد، از جمله ضربان قلب سریع، حالت تهوع، و حتی درد قفسه سینه که می تواند شبیه حمله قلبی باشد. تجربه یک حمله پانیک می تواند بسیار ترسناک باشد، حتی اگر قبلاً آن را داشته اید. در حالی که مطمئناً داشتن حملات پانیک طبیعی نیست، باید بدانید که در صورت داشتن آن تنها نیستید. تخمین زده می شود که هر سال حدود 11 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دچار حمله پانیک می شوند. آشنایی با علائم حملات پانیک می تواند به شما در درک بهتر این تجربه و ایجاد استراتژی هایی برای مقابله با آنها کمک کند.

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک را می توان به عنوان یک شروع ناگهانی ترس شدید توصیف کرد. حملات پانیک یک علامت اصلی در اختلال پانیک است که یک وضعیت سلامت روان قابل تشخیص است، اما به خودی خود تشخیصی را ایجاد نمی کند. برای اینکه یک قسمت به عنوان حمله پانیک طبقه بندی شود، فرد باید در عرض چند دقیقه به اوج علائم خود برسد. آنها همچنین باید حداقل چهار مورد از علائم زیر را تجربه کنند. علائم حمله پانیک شامل لرز یا گرگرفتگی، تعریق، لرزش یا لرزش، بی حسی و گزگز، سرگیجه، حالت تهوع، تپش قلب و تهویه بیش از حد است.

حمله پانیک چیست؟

لرزیدن یا لرزش از علائم حمله پانیک

لرزش از علائم اولیه بسیاری از اختلالات اضطرابی و همچنین علائمی هستند که می توانند در طول حمله پانیک رخ دهند. ممکن است ابتدا احساس کنید که دست‌ها و انگشتان‌تان شروع به لرزیدن می‌کنند و نگه داشتن اشیای کوچک مانند خودکار، ظروف یا تلفن برایتان مشکل است. سپس این لرزش می تواند به لرزش کامل بدن برسد و ایستادن را دشوار کند. اعتقاد بر این است که لرزشی که در حین حمله پانیک رخ می دهد، واکنش بیش از حد سیستم عصبی سمپاتیک، بخشی از پاسخ جنگ یا گریز است. همانطور که عضلات شما برای “پرواز کردن” منقبض می شوند یا از موقعیت تحریک کننده فرار می کنند، دچار انقباض و لرزش خواهید شد.

بی حسی و گزگز

پارستزی که بیشتر به عنوان بی حسی و گزگز شناخته می شود، می تواند در طول حمله پانیک نیز رخ دهد. این مورد یکی دیگر از علائمی است که به لطف محاسبه اشتباه پاسخ تکاملی جنگ یا گریز است. در طی این پاسخ، خون به سمت اندام های مهم مانند قلب، ریه ها و اندام های مرکزی می رود. این امر می‌تواند باعث شود که قسمت‌های «کم‌تر مهم» بدن، به‌ویژه اندام‌های بدن، دچار کمبود خون و متعاقباً احساس سوزن سوزن شدن شوند. همچنین ممکن است تغییرات متابولیک دیگری به عنوان بخشی از حملات پانیک رخ دهد که به این علائم کمک می کند.

لرز یا گرگرفتگی

بسیاری از مردم همچنین گزارش می‌دهند که در طول حمله پانیک، احساسات گرمایی، از جمله لرز یا گرگرفتگی را تجربه کرده‌اند. مکانیسم‌های فیزیولوژیکی پشت آن کاملاً شناخته شده نیست، اگرچه یک نظریه این است که این نیز نتیجه واکنش جنگ یا گریز است. اگرچه گرگرفتگی در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم یا DSM-5 به عنوان علائم حمله پانیک گنجانده شده است، تحقیقات نشان می دهد که گاهی اوقات وحشت می تواند در واقع پاسخی به گرگرفتگی باشد. این امر ممکن است برای افرادی که در دوران یائسگی هستند، زمانی که گرگرفتگی اغلب در نتیجه اختلالات هورمونی است، صادق باشد. تجربه یک گرگرفتگی ناگهانی ناراحت کننده و ترسناک است و در واقع ممکن است به خودی خود باعث حمله پانیک شود.

تعریق از علائم حمله پانیک

عرق کردن یکی از تظاهرات فیزیکی حملات پانیک است. کف دست های لطیف، همراه با تعریق در زیر بغل، پشت یا شقیقه ها، علائم مکرر حملات پانیک و بسیاری از اختلالات اضطرابی هستند. گاهی اوقات تشخیص حمله پانیک در فرد دیگر دشوار است، زیرا بسیاری از این علائم در داخل تجربه می شوند. با این حال، اگر کودک، نوجوان یا بزرگسال دیگری را دیدید که بیش از حد عرق می‌کند، چه روی پیشانی یا از روی پیراهنش، در حالی که هیچ دلیل فیزیکی یا محیطی واضحی وجود ندارد، یک توضیح می‌تواند حمله پانیک باشد.

حالت تهوع

حالت تهوع یکی دیگر از علائم رایج حملات پانیک است. در موارد نادر، حالت تهوع ممکن است منجر به استفراغ شود، اگرچه این حالت کمتر رایج است. این احساس تهوع ممکن است ناشی از احساس “پروانه در معده شما” باشد که اغلب توسط افرادی که اضطراب را تجربه می کنند توصیف می شود. این در واقع به لطف پاسخ جنگ یا گریز است، زمانی که بدن آدرنالین بیش از حد تولید می کند، که می تواند باعث ناراحتی معده شما شود.

تپش قلب

تپش قلب و تاکی کاردی، یا ضربان قلب غیرطبیعی، علائم اضافی حمله پانیک هستند. ۳ احساس تپش قلب یا احساس نبض بالا غیرعادی، می‌تواند تجربه ترسناکی باشد که می‌تواند حمله پانیک شما را تشدید کند. مانند تقریباً تمام علائم حمله پانیک، ضربان قلب بالا یا نامنظم با پاسخ جنگ یا گریز مرتبط است. از آنجایی که بدن شما خون را به اندام های مهم و گروه های عضلانی بزرگ پمپاژ می کند تا به مبارزه (یا فرار کردن) کمک کند، قلب شما اضافه کار خواهد کرد.

تنگی نفس یا هیپرونتیلاسیون

DSM-5 تنگی نفس، یا احساس خفگی یا خفه شدن را به عنوان علائم حمله پانیک فهرست می کند. نفس های عمیق و دیافراگمی می تواند به بدن شما کمک کند و تنفس شما را دوباره تنظیم کند. یک مزیت این است که تنفس عمیق همچنین می تواند سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال کند، واکنش جنگ یا گریز بدن را آرام کند و احساس اضطراب را کاهش دهد.

سرگیجه از علائم حمله پانیک

سرگیجه یکی از علائم رایج حملات پانیک است که باید از آن آگاه باشید. 3 در برخی موارد، این می تواند ثانویه به نفس های کوتاه و کم عمق باشد (که بر شیمی خون شما تأثیر می گذارد). اگر شروع به تجربه سرگیجه ناگهانی و شدید کردید، پیدا کردن یک مکان امن برای نشستن بسیار مهم است. حمله پانیک به خودی خود خطرناک نیست، اما زمین خوردن یا آسیب ثانویه به سرگیجه ممکن است. اگر از کودکی مراقبت می کنید که به دلیل حمله پانیک احساس سبکی سر یا سرگیجه دارد، از او بخواهید بنشیند و سرش را بین پاها قرار دهد. اگر احساس ضعف می کنند، دراز کشیدن و بالا بردن پاهایشان می تواند به تنظیم فشار خون و کاهش احساس غش کمک کند. اگر این علائم را تجربه کنند، همین مراحل می تواند به افراد در هر سنی کمک کند.

علائم حمله پانیک

حمله پانیک چه احساسی دارد؟

حمله پانیک می تواند یک تجربه وحشتناک باشد. در این لحظه، بسیاری از مردم احساس شکست و ناتوانی کامل در کنترل خود می کنند. مردم اغلب برای توصیف حملات پانیک از کلماتی مانند “له کردن”، “کوبیدن”، “احساس ابدیت”، “از دست دادن ذهنم” و “نمی توانم هوای کافی دریافت کنم” استفاده می کنند. حتی اگر یک حمله پانیک در مجموع فقط چند دقیقه طول بکشد، می تواند اثری پایدار داشته باشد. بسیاری از مردم به قدری از حملات پانیک می ترسند که روال خود را تغییر می دهند یا مکان هایی را که می روند یا افرادی را که می بینند محدود می کنند تا از حمله دیگری جلوگیری کنند. علائم دیگری برای حمله پانیک وجود دارد که می تواند در چهار علامت ضروری برای طبقه بندی یک دوره به عنوان حمله پانیک به حساب بیاید. این علائم عبارتند از:

ترس از دست دادن کنترل

فردی که دچار حمله پانیک می شود ممکن است از از دست دادن کنترل یا “دیوانه شدن” بترسد. حمله پانیک به عنوان یک دوره مجزا و محدود به زمان از هراس تعریف می شود، و درست است که در این مدت ممکن است کنترل بدن خود را از دست بدهید و احساسات. به یاد داشته باشید که بیشتر حملات پانیک فقط چند دقیقه طول می کشد و زمانی که از آن خارج شدید، دوباره کنترل خود را به دست خواهید گرفت.

یک مطالعه مبتنی بر نظرسنجی در سال 2012 نشان داد که محل اولین حمله پانیک یک فرد می‌تواند بر رشد بعدی آگورافوبیا یا ترس از ترک خانه یا قرار گرفتن در مکان‌های عمومی تأثیر بگذارد. نتایج نشان داد افرادی که اولین حمله پانیک آنها در ملاء عام رخ داده است، به احتمال زیاد به آگورافوبیا مبتلا می شوند، که احتمالاً به دلیل ترس از تجربه مجدد این تجربه در جمع است.

غیرواقعی شدن یا مسخ شخصیت

غیرواقعی‌شدن و مسخ شخصیت علائم اضافی و نادر حملات پانیک هستند. زمانی که شخصی غیرواقعی‌سازی را تجربه می‌کند، احساس غیرواقعی بودن یا قطع ارتباط با واقعیت در اطرافش را دارد. مسخ شخصیت را می توان به این صورت توصیف کرد که فرد از خود جدا شده است، یا اینکه گویی رفتارهای خود را مشاهده می کنید اما با آنها همذات پنداری نمی کنید. هنگامی که در یک حمله پانیک هستید، ممکن است با احساس ناگهانی احساس اینکه در بالای بدن خود شناور هستید یا مشاهده می کنید که وحشت زده شده اید، غیرواقعی شدن یا مسخ شخصیت را تجربه کنید.

درد یا ناراحتی قفسه سینه

درد قفسه سینه یکی از ناراحت کننده ترین علائم حملات پانیک است. حملات پانیک اغلب با حملات قلبی به دلیل علائم درد قفسه سینه اشتباه گرفته می شود. یک مطالعه قدیمی نشان داد که تقریباً 25٪ از بیمارانی که با علائم درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می کنند، در نهایت به اختلال هراس تشخیص داده می شوند.

ترس از مردن

در حال حاضر، یک حمله پانیک می‌تواند آنقدر وحشتناک و همه‌گیر باشد که ممکن است ترس از مردن را تجربه کنید. ۳ احساس ناتوانی در کنترل بدن و همراه با علائمی مانند تپش قلب، درد قفسه سینه و تهویه هوا، چیز ترسناکی است. ، تعجب آور نیست که برخی از افراد در حالی که در وخامت حمله پانیک هستند برای جان خود می ترسند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که اولین حمله پانیک خود را در خانه تجربه می‌کنند، به احتمال زیاد ترس از مرگ را در طول حمله خود تجربه می‌کنند. بدانید که اگر در این موقعیت قرار دارید، حمله پانیک به خودی خود نمی تواند شما را بکشد. علاوه بر این، بیشتر مردم به محرک‌های غیرخطرناکی واکنش نشان می‌دهند که فقط به دلیل واکنش جنگ یا گریز خطرناک تلقی می‌شوند.

حمله پانیک چه احساسی دارد؟

چه زمانی باید به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کرد؟

اگر یک حمله پانیک را تجربه کرده اید، و به خصوص اگر از یک حمله پانیک دیگر می ترسید یا رفتار خود را برای جلوگیری از آن تغییر می دهید، می تواند ارزش صحبت با یک روانشناس یا روانپزشک را داشته باشد. آنها ممکن است شما را برای تشخیص به روانپزشک یا برای درمان به روان درمانگر ارجاع دهند. حملات پانیک نشانه ای از انواع اختلالات اضطرابی مانند اختلال هراس، اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات مرتبط با فوبیا، اختلال اضطراب اجتماعی و غیره است. تشخیص صحیح بسیار مهم است تا بتوانید موثرترین درمان را برای خود جستجو کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما گزینه های درمانی شما را با شما در میان می گذارد و به رد سایر شرایط کمک می کند.

داشتن یک حمله پانیک، چه مورد انتظار یا غیرمنتظره، می تواند بسیار ترسناک باشد. کمک و درمان برای حملات پانیک و اختلال پانیک وجود دارد. در لحظه، به یاد داشته باشید که نفس عمیق بکشید و سعی کنید به خود بگویید که در امان هستید. اگر حملات پانیک مداوم یا منظم را تجربه می کنید، درمان می تواند شامل روان درمانی، مانند رفتار درمانی شناختی، و داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب باشد.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =