کلینیک رویا

راهکارهایی که به مهار اختلال پانیک کمک می کندنوشته شده توسط در تاریخ دی 14, 1399

راهکارهایی که به مهار اختلال پانیک کمک می کند

راهکارهایی که به مهار اختلال پانیک کمک می کند


خلقت انسان به گونه ای است که همه حالات همانند ترس، شادی، غم، نگرانی و… در روح تعریف شده است. اگر ترس وجود نداشت ما نمی توانستیم شرایط خطرساز را تشخیص داده و از خود و دیگران محافظت کنیم. اما آیا می دانید اگر ترس در انسان زیاد شود منجر به اختلال خواهد شد؟ برای مثال گاها دیده شده است که در افراد علائم ترس وجود دارد در صورتی که دلیل برای ترس وجود ندارد. در این صورت فرد به اختلال وحشت زدگی یا اختلال پانیک دچار شده است.

اختلال وحشت زدگی یا اختلال پانیکعلائم اختلال پانیک

فردی که دچار اختلال پانیک شده است، نسبت به چیزی که وجود ندارد می ترسد. در صورتی که علائم زیر را در فردی مشاهده کردید، حتما با مشاور صحبت کنید چون ممکن است به اختلال وحشت زدگی دچار شده باشد:

– در اختلال پانیک، ترس به صورت آنی بروز می کند. در واقع این نوع ترس چون عاملی ندارد، خبر نمی کند و حتی در خواب ممکن است بروز کند.

– این احتمال وجود دارد که ترس همراه با حملات عصبی رخ بدهد. برای مثال کسی که دچار ترس می شود پرخاشگر نیز شده و شروع به داد و بیداد و شکستن وسایل خانه می کند.

– ترس ناشی از اختلال پانیک تنها در مواقع خاص بروز می نماید.

– واکنش هایی که به دنبال این نوع ترس آشکار می شوند ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت ادامه داشته باشد.

– جالب است بدانید چون ترس ناشی از اختلال پانیک به شدت فرد را درگیر می کند، انرژی او را کم کرده و منجر به خستگی می شود.

– افرادی که دچار این اختلال هستند همیشه فکر می کنند خطری آن ها را تهدید می کند.

– متاسفانه عمده ترس این دسته از افراد به دلیل مرگ است چون نمی دانند مرگ چه زمانی فرا می رسد.

– موقع ترس، ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس زیاد می شود به گونه ای که اطرافیان متوجه می شوند که او چگونه نفس نفس می زند.

– دست ها لرزش پیدا کرده و بدن زیاد عرق می کند. حتی ممکن است این حالت رعشه در کل بدن نیز دیده شود.

– از دیگر علائم این نوع اختلال می توان به حالت تهوع، گرگرفتگی، احساس تنگی نفس و خفگی، درد در شکم، سردرد، سر شدن عضلات و…. اشاره نمود.

علائم اختلال پانیکروش هایی برای مهار اختلال‌پانیک

در این قسمت از مقاله چند روش را معرفی می کنیم که کمک می کند ترس ناشی از اختلال پانیک را مهار کنیم. البته لازم نیست همه موارد اجرا شود بلکه به سراغ مواردی بروید که قبلا تجربه داشته و می دانید اثربخش تر است:

1- نفس عمیق بکشید. در این صورت مغز آرام شده و اجازه نمی دهد بدن دچار حمله شدید شود. تنفس عمیق را با ریتم منظم انجام دهید.

2- تنها کسی که می تواند به شما کمک کند، خودتان هستید منوط بر اینکه طرز فکر مثبت داشته باشید. برای مثال وقتی این ترس به سراغتان می آید به این موضوع فکر کنید که هیچ خطری شما را تهدید نمی کند. خوب فکر کردن عمده مشکل را حل خواهد کرد.

3- تحقیقات نشان داده است گاهی ممکن است اختلال پانیک به دلیل دیدن یک صحنه مثل تماشای فیلم بروز کند. در این مواقع چشم های خود را بسته و تنفس عمیق را شروع کنید. دست از کار کشیده و چشمان خود را ببندید تا آرام شوید.

4- بر روی افکاری که به ذهن وارد می شود تمرکز داشته باشید. نباید اجازه دهید هر نوع فکری که ذهن شما خطور کند در این صورت مدیریت از دست شما خارج شده و افکار منفی و ترس به سادگی به وجود شما وارد خواهند شد. ساده ترین تمرین برای تمرکز، تمرکز بر روی دم و بازدم است.

5- به محض اینکه یک فکر منفی که ترس با خود به همراه دارد به ذهن شما وارد می شود، حواس خودتان را پرت کنید. برای این منظور جای خود را عوض کنید. اگر خوابیده اید، بنشینید. شروع به تماشای تلویزیون و یا صحبت را اطرافیان نمایید.

6- تمرین هایی که برای ریلکسیشن مناسب است را انجام دهید برای مثال مدیتیشن از جمله روش هایی است که با خود آرامش به همراه دارد.

7- باید به اموری فکر کنید که آرامش دارند. یکی از روش های موثر این است که به یک منظره خوشایند فکر کنید. مثلا فکر کردن به جنگل، خانه های روستایی، ساحل دریا با نسیم خنکی که می وزد و… حتی اگر خیالی هم باشند با خود آرامش به همراه دارند.

8- می توانید از رایحه های گل و گیاه استفاده کنید. به عنوان نمونه تحقیقات نشان داده است که اگر در زمان ترس و استرس کمی عصاره اسطوخودوس را بو کنیم، استرس کاهش یافته و ترس برطرف می شود.

9- برای خود یک جمله آرامبخش داشته باشید و هر روز که بیدار می شوید آن را برای خود تکرار کنید. حتی این جمله را بر روی کاغذ نوشته و به دیوار اتاق بزنید. برای مثال با خود بگویید “همه چیز درست می شود”. این باعث می شود حس خوب به وجودتان القا شده و نگران اموری که خارج از کنترل خودتان هست نباشید.

10- اما به هر حال اختلال پانیک همانند سایر اختلالات روانی ممکن است به مرحله ای برسد که نیاز به دارو درمان باشد. البته بعد از اینکه شما با متخصصین در این رابطه صحبت کردید ابتدا مشاورین و روانشناسان سعی می کنند با ارائه تمرین هایی، به شما کمک کنند ترس خود را کنترل نمایید اما اگر لازم بدانند باید دارو درمانی آغاز گردد، شما را به روانپزشک معرفی می کنند. دقت داشته باشید که درمان داوریی تنها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که شما طبق دستورالعمل رفتار کرده و سر خود مصرف داروها را کنار نگذارید.

برای درمان اختلالات روانشناختی به متخصصین ما در کلینیک مشاوره و روانشناسی رویا در اکباتان مراجعه کنید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *