جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بازماندگان تجاوز جنسی و عواقب روحی آننوشته شده توسط در تاریخ آذر 20, 1399

بازماندگان تجاوز جنسی و عواقب روحی آن

بازماندگان تجاوز جنسی و عواقب روحی آن


یکی از اتفاقات تلخی که متاسفانه در سال های اخیر در جامعه زیاد شده است، تجاوز جنسی است. در این حالت فردی به صورت ناخواسته به صورت کلامی، بصری، جسمی و… مورد آزار قرار می گیرد. اگر اخبار را دنبال کنید متوجه خواهید شد که در کشور ما چنین اتفاقی حتی در میان اعضای یک خانواده نیز رخ می دهد. به جرات می توان گفت تجاوز جنسی تلخ ترین رخداد زندگی هر انسانی است به خصوص اگر فردی در دوران کودکی چنین حادثه ای را تجربه کند. بعد از این اتفاق، آسیب های روحی ممکن است تا سال های گریبانگیر فرد آسیب دیده باشد. در این مقاله پیرامون همین موضوع صحبت خواهیم کرد.

بازماندگان تجاوز جنسی و عواقب روحی آنعواقب روحی ناشی از تجاوز جنسی

– اختلال اضطراب، استرس و ترس

اولین آسیب روحی که برای فرد آسیب دیده رخ می دهد، ترس و اضطراب است. او دیگر نمی تواند تنها بماند چرا که از تنها ماندن می ترسد. حتی در زمان خواب لازم است کسی کنار او بخوابد. این ترس باعث می شود برای رفتن به بیرون از خانه نیز جرات نداشته باشد. او از آدم های شهر فراری است.

– اختلال خواب

نوع دیگری از آسیب روحی ناشی از تجاوز مشکلاتی است که در زمان خواب رخ می دهد. کابوس های شبانه با او همراه خواهد بود و ممکن است این حالت ماه ها و سال ها طول بکشد. این کابوس به دلیل تکرار صحنه تجاوز در رویا رخ می دهد. به دلیل اینکه ذهن و روح فرد آسیب دیده هنوز درگیر تجاوز است این افکار حتی در رویا نیز با او همراه خواهند بود. فریاد زدن در شب، گریه کردن در خواب، خواب گردی و… از جمله علائم این اختلال است.

– افسردگی

تجاوز به حدی سخت و تلخ است که همه افراد دچار افسردگی خواهند شد. دیگران نسبت به کسی که مورد تجاوز قرار گرفته است طرز فکر خوبی نداشته و این فرد جایگاه خود را در میان اعضای خانواده، آشنایان و دوستان از دست می دهد. همین منجر به افسردگی خواهد شد. وقتی این فکر همواره با شما همراه باشد که دیگران با دیدی دیگر به شما نگاه می کنند، نمی توانید آینده و زندگی خوبی داشته باشید و… قطعا انگیزه ای باقی نخواهند ماند.

نتیجه این افسردگی می تواند به خودکشی ختم شود. توصیه می کنیم نزدیکان چنین فردی به هیچ وجه او را تنها نگذاشته و از طرفی نباید دلسوزی بی جا داشته باشید. این کار او را بیشتر عصبی خواهد کرد چون متوجه می شود بخاطر آسیب جنسی به او توجه داشته و احساس حقارت خواهد داشت.

بازماندگان تجاوز جنسی و عواقب روحی آن– بدبینی نسبت به جنس مخالف

و اما داستان اصلی زمانی شروع می شود که این فرد نسبت به جنس مخالف بدبین می شود. تجاوز عمدتا برای خانم ها رخ می دهد و همین اتفاق باعث می شود لطمه روحی به حدی شدید باشد که حتی از دیدن برادر و پدر خود متنفر باشد. اکنون تصور کنید این تنفر با ترس نیز همراه است. متاسفانه تحقیقات روانشناسی نشان می دهد عمدتا خانم ها نمی توانند تا مدت ها وجود یک مرد را در کنار خود تحمل کنند. حتی وقتی در خانه هستند نمی خواهند با پدر و برادر خود نیز تنها باشند. این بدبینی به دلیل آسیب روحی ناشی از تجاوز است.

چند توصیه برای زمانی که مورد تجاوز قرار گرفته اید:

– فردی که دچار تجاوز شده است در اولین قدم باید به دورترین نقطه ای که امکان دارد فرار کرده و با پلیس یا اورژانس تماس بگیرید. احساس گناه یا خجالت را کنار بگذارید. حتی اگر می توانید با اعضای خانواده یا دوست نزدیکی خود تماس گرفته و سریعا شرایط را توضیح دهید. فراموش نکنید که در حال حاضر تنها چیزی که اهمیت دارد، فرار از فرد تجاوز کننده است.

– به هیچ چیز دست نزنید. حتی در حالت مو، لباس و… تغییری ایجاد نکرده و بدن خود را نشویید. با همین حالت به پلیس یا اورژانس مراجعه نمایید.

– باید توسط پزشک معاینات لازم انجام گیرد. کلیه صدمات وارد شده به بدن بررسی شود. با توجه به اینکه احتمال بارداری وجود دارد لازم است این موضوع نیز چک شود.

– در ادامه بعد از پیگیری های قانونی و شکایت انجام گرفته، حتما با مشاور، روانشناس و روانپزشک صحبت کنید چون آسیب روحی ناشی از تجاوز به حدی سنگین است که تا سال های فرد را درگیر خواهد کرد.

بازماندگان تجاوز جنسی و عواقب روحی آنمشاوره بازماندگان تجاوز جنسی در کلینیک رویا

همانگونه که ذکر کردیم این اتفاق تلخ تعادل روحی و روانی فرد را بهم می ریزد. کسی که مورد تجاوز قرار گرفته است دچار اختلالات دیگر همانند استرس، ترس، افسردگی، اختلال خواب و… خواهد شد و آیا می دانید این ناهنجاری ها چه عواقب جسمی را به دنبال خواهد داشت؟ به این معنا که در کنار اختلال روحی باید منتظر بیماری جسمی نیز باشید. چون از یک سو شرایط روحی نامساعد باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و از سویی دیگر اشتاهی او کم می شود.

هر دو منجر به ضعف بدن خواهد شد. اما بالاخره شما نمی توانید تا آخر عمر با چنین شرایطی زندگی کرده و باید به زندگی ادامه دهید. موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که دست به خودکشی زده اند.به همین دلیل است که از خانواده فرد آسیب دیده می خواهیم بحث خجالت و شرم را کنار گذاشته و به مشاور مراجعه کنند. فرزند شما باید بداند هیچ گناهی نداشته و او پاسوز خوی حیوانی فردی دیگر شده است.

متخصصین ما در کلینیک روانپزشکی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) دوره های درمانی ویژه را برای درمان آسیب روحی ناشی از تجاوز در نظر گرفته اند. بسته به شرایط روحی فرد، زمان مراجعه به متخصص، میزان همکاری او با مشاور و… دوره درمان متفاوت است اما نهایتا به شما قول می دهیم شرایط روحی شما به یک ثبات رسیده و بعد از پذیرش واقعیت، بتوانید به زندگی ادامه دهید.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هشت =