جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تجاوز جنسی و اثرات بعدی آننوشته شده توسط در تاریخ تیر 22, 1399

تجاوز

به جرات می تواند گفت یکی از بدترین و تلخ ترین اتفاق که برای مردان و یا زنان در هر سنی می تواند رخ بدهد، تجاوز جنسی است. متاسفانه در کل دنیا این رخداد زننده بروز می کند و در این میان، فرد آسیب دیده دچار مشکلاتی می شود که ممکن است هیچگاه نتواند به شرایط عادی زندگی برگردد. بار روانی این حادثه به اندازه ای سنگین است که حتی برای خانواده فرد قربانی نیز منجر به بروز اختلالات روانی خواهد شد.

منظور از تجاوز جنسی چیست؟

تجاوز و یا تعرض جنسی به معنی این است که شما با کسی وارد رابطه جنسی شوید در حالی که فرد مقابل اصلا راضی به این امر نیست. این نوع رفتار، تنها مختص رابطه بین زن و مرد نمی شود بلکه هم جنس بازی نیز نوعی تجاوز به حساب می آید. متاسفانه چنین رخدادی در کل دنیا وجود دارد و در این رابطه، حتما قرابت از نوع آلت تناسلی انجام نمی گیرد. بلکه هر نوع نارضایتی جنسی را باید تجاوز جنسی بدانیم. انواع مختلف تجاوز جنسی عبارتند از:

 • تجاوز از طریق فرد آشنا
 • تجاوز زناشویی به این معنا که یکی از زوجین راضی به برقراری رابطه نیست.
 • تجاوز دست جمعی به یک فرد
 • تجاوز به محارم
 • تجاوز در زندان
 • تجاوز جنگی
 • سوءاستفاده جنسی از کودکانتجاوز

دلایل تمایل به تجاوز جنسی

روانپزشکان معتقد هستند که تجاوز جنسی نوعی اختلال روحی روانی است که فرد را به سمت این عمل شنیع میل می دهد و در نتیجه باید سریعا تحت درمان قرار گیرد. اما لازم است بدانید که چه عواملی در بروز این نوع ناهنجاری روحی نقش دارد و چه عواملی زمینه ساز چنین شخصیت هایی می گردد:

 • مشکلات شخصیتی

متاسفانه مهمترین عامل در ابتلای فرد به میل برای تجاوز جنسی، اختلالات شخصیتی است که انواع مختلفی داشته و اختلال شخصیت ضد اجتماعی، به شدت زمینه ساز این نوع ناهنجاری خواهد بود.

 • عدم توانایی در کنترل غریزه جنسی

یکی از دلایلی که توصیه می شود افراد در سن مناسب ازدواج کرده و در این امر درنگ نکنند این است که اگر تمایلات جنسی زیاد باشد اما راه درست برای ارضا وجود نداشته باشد، ممکن است فرد برای پاسخ به نیاز روحی خود به سراغ تجاوز جنسی برود.

 • داشتن تجربه تلخ در دوران کودکی

یکی از انواع تجاوز جنسی این است که یک کودک مورد آسیب قرار گیرد. این کودک بغض و کینه این اتفاق تلخ را در ذهن و دل خود داشته و زمانی که بزرگ می شود تصمیمی می گیرد از بقیه انتقال بگیرد چرا که می خواهد این حادثه که خود تجربه کرده را برای دیگران تلافی کند. به همین دلیل است که می گوییم وجود یک فرد متعرض در جامعه می تواند منتج به به وجود آمدن افراد متعرض دیگر شود.تجاوز

 • نبود قانون های درست در جامعه

این یک حقیقت تلخ است که در جامعه ما قوانین درست و قاطع برای برخورد با افرادی از این قبیل وجود ندارد و به همین دلیل چنین افرادی بدون هیچ ترس و دلهره ای دست به اقدامات پلید خود می زنند. باید در کشور فکری برای چنین حادثه های تلخ گردد وگرنه عواقب بسیار خطرناکی به دنبال خواهد داشت و نسل بعدی کشور، سلامت روح و روان خود را از دست می دهد.

عواقب و پیامدهای تجاوز جنسی برای فرد قربانی

تلخی ماجرای تجاوز جنسی، برای فرد قربانی و خانواده او خواهد بود. تفاوتی نمی کند مرد یا زن، کودک یا نوجوان و… به هر حال این دسته از افراد در زندگی آینده خود و به خصوص در زندگی زناشویی دچار مشکل خواهند شد:

 • متاسفانه فرد قربانی تا سال ها این رخداد را فراموش نمی کند.

جالب است بدانید که فرد قربانی، در اغلب موارد خود را در این اتفاق مقصر دانسته و فکر می کند گناهکار است که چنین تجربه ای داشته است. به همین دلیل احساس حقارت در طول عمر با او همراه بوده و نمی تواند برای خود ارزش قائل شود. یکی از بارزترین و رایج ترین پیامدهای تجاوز جنسی برای قربانی، استرس و اضطرابی است که در هر لحظه حتی در شب با او همراه خواهد بود.

 • جایگاه مناسبی در جامعه ندارد.

دلیل اینکه فرد قربانی در اغلب موارد ترجیح می دهد حادثه رخ داده را از دیگران مخفی کند این است که در جامعه، تصور بدی نسبت به فرد قربانی داشته و او را کنار می زنند. حتی مردم جوامع مختلف فرد آسیب دیده را نیز مقصر می دانند. این رنج واقعا قابل تحمل نخواهد بود.تجاوز

 • به انواع اختلالات روانی مبتلا می شود.

تحقیقات نشان داده است که فرد قربانی در تجاوز جنسی، به شدت مستعد ابتلا به انواع ناهنجاری های روحی و روانی شامل اضطراب، اختلال در خواب، افسردگی، خود آزاری و… خواهد بود به حدی که حتی دیده شده است فرد آسیب دیده تصمیم به خودکشی خواهد داشت چرا که تحمل این فشار روانی برای او سخت بوده و تصمیم می گیرد به حیات خود پایان دهد. برای درمان چنین مشکلاتی باید زمان طولانی صرف شود و نیاز به حوصله خود فرد و خانواده او است.

درمان مشکلات تجاوز جنسی در کلینیک رویا

فردی که میل زیادی به تجاوز جنسی دارد باید در اولین فرصت تحت درمان یک تیم متخصص از مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان قرار گیرد چرا که هر لحظه که می گذرد، ممکن است افراد زیادی را مورد تجاوز و آسیب قرار دهند. وجود این افراد باعث می شود سرنوشت کسانی که قربانی می شوند، به بدترین شکل ممکن تغییر کند.

لذا برای درمان حتما به سراغ کلینیک های روانپزشکی بروید. در این زمینه شما می توانید بر روی کمک متخصصین ما در کلینیک روانپزشکی در شهرک راه آهن و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید. ما تمام تلاش خود را خواهیم داشت تا سلامتی خود را به دست بیاورید. این مسئله را به خاطر داشته باشید که اگر درمان در میانه راه رها شود، این نوع اختلال بسیار بدتر و خطرناک تر از حالت اولیه اوج می گیرد لذا تا زمانی که متخصص صلاح می داند، مسیر درمانی را ادامه دهید.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاوی

4 دیدگاه ها

 • دختر خواهر من 13 سالش هست و یه مدتی میشه که تو خودش رفته و حالت افسردگی پیدا کرده. من از طرز رفتارش ترس هاش و کایوس هایی که میبینه فهمیدم که احتمالا مشکل بزرگی براش پیش اومده و چون خودم در کودکی تجربه آزار جنسی داشتم میترسم که برای اون هم اتفاق افتاده باشه. باید چیکار کنم و چه رفتاری باهاش داشته باشم؟

  • سلام و روز بخیر
   سعی کنید به ارامی و با نرمش با کودک خود صحبت کنید و علت را جویا شوید. به او اطمینان خاطر دهید که در امنیت هست و از او محافظت می شود و نباید از چیزی بترسد. حتما به مشاور و روانشناس کودک متخصص مراجعه کنید تا با مشاوره و جلسات روانکاوی علت اصلی بررسی و برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پنج =