کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چطور می توانیم در دام افسردگی نیافتیم؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 18, 1399

چطور می توانیم در دام افسردگی نیافتیم؟

چطور می توانیم در دام افسردگی نیافتیم؟


زندگی مجموعه ای از اتفاقات تلخ و شیرین است که همگی باعث می شود ما بتوانیم در مسیر درست قدم برداریم. در صورتی که رنجی وجود نداشته باشد، انسان پخته نخواهد شد. اما این پختگی در برابر رنج ها و مصیبت ها زمانی به دست می آید که بدانیم چگونه با آن ها برخورد کنیم و توانایی تحمل ناملایمتی ها را داشته باشیم در غیر این صورت هر مشکلی، ضربه ای عاطفی به روح انسان وارد خواهد که نتیجتا منجر به اختلالات روانی می شود.در ادامه مقاله چطور می توانیم در دام افسردگی نیافتیم؟ با ما همراه باشید.

از بدترین مشکلات روحی که ممکن است برای هر کدام از ما در طول زندگی رخ بدهد، افسردگی است. اغلب مردم فکر می کنند چون تا به حال تجربه ای از ناهنجاری ها روانی نداشته اند نیازی نیست در مورد آن ها مطلبی بدانند. در صورتی که اشتباه است. دانستن باعث می شود از روان خود بیشتر مراقبت کنید.

منظور از افسردگی چیست؟

جالب است بدانید که در میان مردم عامه افسردگی با سایر اختلالات روانی اشتباه گرفته یم شود. حتی دیده ایم که فردی وقتی کمی ناراحت است ادعا می کند افسرده شده است. این کاملا غلط است. بهتر است تعریف درستی از افسردگی داشته باشیم. افسردگی به نوعی اختلال روانی گفته می شود که فرد دچار عصبانیت، ناراحتی غم شده و ممکن است ساعت ها در طول روز بدون اینکه دلیل داشته باشد، گریه کند. کسی که به این ناهنجاری مبتلا می شود در زندگی به شدت به مشکل برخورد خواهد کرد.

چطور می توانیم در دام افسردگی نیافتیم؟مهمترین علائم در یک فرد افسرده عبارتند از:

1- روزانه احساس غم و ناراحتی دارد.

2- انرژی او افت کرده و با کمترین فعالیت احساس خستگی به او دست می دهد.

3- دچار اختلال خواب خواهد شد.

4- از زندگی ناامید است و هیچ انگیزه ای برای ادامه دادن زندگی ندارد به همین دلیل است که اگر افسردگی حاد شود، ممکن است منجر به

خودکشی شود.

چطور می توانیم در دام افسردگی نیافتیم؟5- اشتهای او تغییر کرده و دچار چاقی یا لاغری بیش از اندازه خواهد شد.

6- بسیار تحریک پذیر می شود به گونه ای با کوچکترین اتفاق عصبی شده و یا گریه می کند. در واقع آستانه تحمل او پایین می آید.

7- نوسانات خلقی دارد. برای مثال دقت کنید اکنون در حال خندیدن است ناگهان خنده تمام شده و ناراحت می شود.

8- اگر فرزند شما افسرده شود، علاقه ای به مدرسه رفتن ندارد و همین موضوع منجر به کاهش راندمان تحصیلی خواهد شد.

9- دانش آموز نمی تواند بر روی درس و فرد بزرگسال نمی تواند بر روی کار خود تمرکز کند.

10- بسیار منزوی شده و دوست دارد اغلب اوقات تنها باشد.

روش های جلوگیری از ابتلا به افسردگی

ما با مراقبت درست و اصولی از خود می توانیم تا حدودی سلامت روح و روان خود را تضمین کرده و از ابتلا به اختلال روانی همانند افسردگی در امان بمانیم. برای اینکه به دام افسردگی نیافتید کافی است این موارد را رعایت کنید:

1- به اندازه کافی بخوابید

اگر از جمله ارادی هستید که شب ها تا دیر وقت بیدار می مانید، این عادت نادرست را کنار بگذارید. آیا می دانید کمبود خواب شرایط را برای ابتلا به افسردگی فراهم می کند؟ حتی اگر در طول روز به اندازه کافی بخوابید باز هم جبران خواب شبانه نخواهد شد. در طول شب بدن استراحت کرده و ریکاوری می شود در نتیجه برای روز بد، از نظر روحی و جسمی سرحال خواهید بود.

2- به طور منظم ورزش کنید

ورزش کردن باعث تخلیه انرژی منفی از انسان شده و روحیه را شاد می کند. در واقع با ورزش کردن هم جسم سالم خواهید داشت و کمک می کند فعال تر شویم. متخصصین معتقد هستند ورزش کردن نه تنها در جلوگیری از ابتلا به افسردگی موثر بوده بلکه در میان افراد افسرده نیز روند درمان را تسریع می بخشد.

3- مراقبه و تمرکز ذهنی داشته باشید

یکی از دلایلی که افسردگی به وجود می آید، افکار منفی زیادی است که از جوانب مختلف ما را احاطه کرده اند. وقتی نتوانید بر روی اهداف و زندگی خود تمرکز کنید، ذهن آشفته شده و اختلال روحی بروز خواهد کرد. مراقبه و تمرکز ذهنی کمک می کند اجازه ورود افکار پریشان را به ذهن خود ندهید.

4- به اهداف و علاقمندی های خود فکر کنید

همانگونه که متوجه شدید فرد افسرده انگیزه ای برای ادامه زندگی نداشته و ناامید می شود. بنابراین اگر هر روز به اهداف و آرزوهای خود فکر کنید، دست از تلاش برنداشته و اجازه نمی دهید سختی های مسیر شما را از رسیدن به رویاهای قشنگتان باز دارد. حتی به شما توصیه می کنیم اهداف خود را بر روی یک کاغذ نوشته و به دیوار اتاق خواب یا اتاق کار خود بزنید. در این صورت هر روز در پیش روی شما خواهد بود.

چطور می توانیم در دام افسردگی نیافتیم؟درمان افسردگی در کلینیک رویا

هر نوع اختلال روحی که برای انسان رخ می دهد باید در اولین فرصت درمان شود در غیر این صورت ریشه دارد خواهد شد. پیشرفت ناهنجاری های روانی نه تنها درمان را سخت کرده بلکه زمینه را برای ابتلا به انواع دیگر اختلالات روحی فراهم خواهد کرد. افسردگی مهمترین مشکل روحی است که به دنبال این مشکلات دیگر نیز رخ داده و حتی منجر به بیماری های جسمی نیز خواهد شد. در صورتی که یکی از نزدیکان شما به این مشکل دچار شده است باید سریعا شرایط او را با روانشناس و مشاور در میان بگذارید.

افسردگی هم زندگی را برای خود فرد و هم برای اطرافیان دشوار خواهد کرد. در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) مشاورین و روانشناسان ما به صورت آنلاین و غیر حضوری در خدمت شما هستند تا بررسی های اولیه از شرایط فرد افسرده را انجام دهند و سپس جلسات درمان به صورت حضوری آغاز شود.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − شش =