کلینیک رویا

جلسه اول درمانی چگونه باید باشد؟نوشته شده توسط در تاریخ خرداد 16, 1402

جلسه اول درمانی چگونه باید باشد؟

جلسه اول درمانی چگونه باید باشد؟


اگر برای جلسه اول درمانی خود با یک مشاور قرار ملاقات داشته باشید، ممکن است ندانید که چه اتفاقی قرار است بیافتد. یا شاید شما در حال بررسی شروع درمان هستید اما نمی دانید از کجا شروع کنید. دانستن اینکه در جلسه اول درمانی از کجا شروع کنید و چه چیزی را انتظار داشته باشید می تواند به شما کمک کند با احساس راحتی و آگاهی بیشتری به جلسات بروید درباره انواع مختلف درمان، انتظارات از اولین جلسه، سوالاتی که باید از درمانگر خود بپرسید و موارد دیگر بیشتر بیاموزید.

برای انتخاب روانشناس مناسب به چه نکاتی باید توجه کنید؟

پرسیدن سوالات مناسب به شما کمک می کند بهترین روانشناس را برای خود انتخاب کنید. سوالاتی که باید قبل از جلسه اول درمانی بپرسید:

وابستگی ها:

“شما متعلق به چه انجمن های حرفه ای هستید؟” دانستن بیشتر در مورد وابستگی‌های حرفه‌ای یک درمانگر می‌تواند به شما ایده بهتری از اعتبار، سابقه و تمرکز فعلی آنها بدهد.

سابقه و هدف:

“پیشینه تحصیلی شما چیست و آموزش شما چه بوده است تا شما را برای تمرین به عنوان یک درمانگر آماده کند؟” اطمینان از اینکه یک درمانگر بالقوه شما آموزش و تجربه ای در درمان بیماری یا نگرانی های شما دارد، به این معنی است که احتمال بیشتری برای دریافت درمان مناسب مورد نیاز خواهید داشت.

سابقه و هدف:

هزینه:

“هزینه های شما چقدر است؟ ادعای بیمه من چگونه رسیدگی می شود؟” همه درمانگران بیمه را قبول نمی کنند، بنابراین مهم است که قبل از شروع درمان، هزینه و پرداخت را در نظر بگیرید. نرخ ها نیز ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

تجربه:

“چه آموزش تخصصی و یا تجربه ای در کار با موضوعی که من با آن سروکار دارم داشته اید؟” یک درمانگر باتجربه می‌تواند مشکلاتی را که با آن روبرو هستید تشخیص دهد، که می‌تواند بینش بیشتری نسبت به درمان‌ها و تکنیک‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند، به او بدهد.

قوانین:

“پروتکل های اداری شما چیست؟” (به عنوان مثال، رزرو قرار، پرداخت برای قرارهای از دست رفته، موارد اضطراری، دسترسی به ساختمان پس از ساعت کاری، و غیره) درک اینکه چگونه چنین موقعیت‌هایی می‌تواند به محافظت از رابطه کاری شما کمک کند و اطمینان حاصل شود که جلسات شما با مشکلات کمتری پیش می‌رود.

تخصص ها:

“چه نوع درمانی انجام می دهید؟” دانستن اینکه آیا درمانگر عمدتاً گفتار درمانی را انجام می دهد یا اینکه فرصت هایی برای ایفای نقش، تجسم، هیپنوتیزم، کارهای هنری، «بدن کاری» و تکنیک های دیگر را در بر می گیرد، می تواند مفید باشد. شما ممکن است یک رویکرد خاص را ترجیح دهید، اما برخی از تکنیک ها ممکن است برای انواع خاصی از مشکلات مفیدتر باشند.

جلسه اول درمانی چگونه پیش خواهد رفت؟

جلسه اول درمانی با ملاقات های بعدی متفاوت خواهد بود. ویزیت اولیه دوره ای برای شما و درمانگرتان است تا با یکدیگر آشنا شوید و درباره نحوه ادامه کار ایده بگیرید. بازدیدهای بعدی ماهیت درمانی بیشتری خواهند داشت. به عنوان مثال، در جلسه دوم خود، ممکن است یک علامت خاص، مشکل، یا ترومای گذشته را که در جلسه اول ذکر کردید، بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که روان‌درمانی معمولاً مستلزم مراجعه‌های متعدد است، بنابراین انتظار نداشته باشید که در روز اول مشکلات خود را به طور فوری حل کنید. درمان در مورد تجهیز شما به راه حل های مادام العمر است و نه یک راه حل سریع.

در طول جلسه اول درمانی، درمانگر شما ممکن است از شما بپرسد:

علائم شما چیست؟

چه چیزی شما را به سمت درمان سوق داد؟

احساس می کنید چه چیزی در زندگی شما اشتباه است؟

برخی از سوالات در مورد سابقه شما، از جمله دوران کودکی، تحصیلات، روابط (خانوادگی، عاشقانه، دوستان)، وضعیت فعلی زندگی و شغل شما

شما و درمانگرتان همچنین باید در مورد طول درمان، روش‌هایی که باید استفاده کنید، و نکاتی درباره رازداری بیمار به توافق برسید.

جلسه اول درمانی چگونه پیش خواهد رفت؟

روش های درمانی

درمانگران در انواع تکنیک ها آموزش می بینند که می تواند به شما کمک کند تا بهتر با بیماری روانی کنار بیایید، مسائل شخصی را حل کنید و تغییرات شخصی در زندگی خود ایجاد کنید. یافتن اینکه درمانگر شما از چه تکنیک یا ترکیبی از تکنیک‌ها استفاده می‌کند، می‌تواند به شما ایده بهتری از آنچه در طول جلسات شما اتفاق می‌افتد، بدهد. برخی از انواع رایج درمان عبارتند از:

درمان مشتری محور (درمان شخص محور): شکلی از گفتار درمانی غیر رهنمودی که بر توجه مثبت بدون قید و شرط تأکید دارد.

درمان شناختی یا شناختی-رفتاری: بر ایجاد ارتباط بین افکار، رفتار و احساسات تمرکز دارد.

درمان اگزیستانسیال: به جای علائم، بر شما (اراده آزاد، تعیین سرنوشت) تمرکز می کند

گشتالت درمانی: گشتالت درمانی بر تجربه “اینجا و اکنون” بیمار تمرکز می کند

درمان روانکاوی یا روان پویشی: بر برقراری ارتباط با احساسات دردناک در ضمیر ناخودآگاه تمرکز دارد.

رازداری بیمار

در بیشتر موارد، یک درمانگر لازم است تا اطلاعات مورد بحث در طول درمان را خصوصی نگه دارد. با این حال، با توجه به “اصول اخلاقی روانشناسان و آیین نامه رفتار” انجمن روانشناسی آمریکا، اطلاعات محرمانه را می توان با اجازه فرد یا طبق قانون مجاز افشا کرد.

در حالی که ویژگی‌های یک وظیفه قانونی برای هشدار در ایالت‌ها متفاوت است، 2 در بیشتر موارد، در صورتی که مشتری تهدیدی قریب‌الوقوع برای خود، درمانگر یا شخص ثالثی ایجاد کند، یک درمانگر ملزم به نقض محرمانگی است. فردی که بتواند برای کاهش تهدید اقدام کند، مثلاً یک افسر پلیس.

روش های درمانی

چه چیزی از درمانگر خود بپرسید

وقتی درمانگر تمام می کند، باید از شما بپرسد که آیا سؤالی دارید. شما می توانید از این فرصت برای شناختن درمانگر خود با پرسش بیشتر در مورد آموزش، تجربه، رویکردها و اهداف درمان استفاده کنید.

سوالاتی که باید در جلسه اول درمانی خود بپرسید

چگونه می توانید از محرمانه بودن اطلاعات من اطمینان حاصل کنید؟

هر جلسه چقدر طول خواهد کشید؟

چند جلسه طول می کشد تا مشکل من حل شود؟

آیا به طور خلاصه توضیح می دهید که چه چیزی می تواند در جلساتم اتفاق بیفتد؟

دانستن آنچه در طول جلسه اول درمانی خود باید انتظار داشته باشید می تواند به شما کمک کند احساس آمادگی بیشتری کنید. اولین جلسه شما اغلب درباره شناخت شما و درمانگرتان، تعیین اینکه آیا درمانگر برای نیازهای شما مناسب است یا خیر، و در مورد آنچه می خواهید در درمان به دست آورید، می پردازد.

سلامت روانمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *