جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چطور و چگونه صحبت با یک روانشناس حال ما را بهتر خواهد کرد؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 15, 1399

چطور و چگونه صحبت با یک روانشناس حال ما را بهتر خواهد کرد؟

چطور و چگونه صحبت با یک روانشناس حال ما را بهتر خواهد کرد؟


شرایط زندگی فعلی بشر به گونه ای است که به دلیل حجم زیاد کار، مشکلات زندگی، تربیت فرزندان، شرایط اقتصادی و… استرس زیادی را متحمل می شود. انسان امروزی اگر چه از نظر امکانات در سطح بسیار عالی و پیشرفته به سر می برد اما متاسفانه آرامش در زندگی کمرنگ شده است. همین توضیح کوتاه کافی است تا از اهمیت علم روانشناسی آگاه شوید. در ادامه مقاله چطور و چگونه صحبت با یک روانشناس حال ما را بهتر خواهد کرد؟ با ما همراه باشید.

تاثیر مشاوره، روانکاوی و روان درمانی

هم جسم و هم روح انسان به مراقبت نیاز دارد. حتی به جرات می توان گفت در صورتی که به بیماری جسمی مبتلا شویم، درمان بسیار ساده تر از بیماری ها و اختلالات روانی است چرا که گروه اول، علائمی دارند که تشخیص را راحت تر خواهد کرد. زمانی که در وجود انسان کوچکترین مشکل روحی به وجود می آید، در صورتی سریعا درمان نشود، عوارض زیادی را به دنبال خواهد داشت. طلاق، جدایی عاطفی زوجین، خودکشی، اعتیاد و افسردگی از مهمترین عوارض جانبی اختلالت روانی است. اما اکنون این سوال پیش می آید که چگونه می توان از وجود این مشکلات روانی مطلع شد و قبل از اینکه دردسر ساز شوند، درمان را آغاز نمود؟ در این زمان است که علم روانشناسی به کمک انسان می آید. روانشناسی و روانکاوی چه تاثیری بر زندگی ما دارند:

1- ما هیچ گونه تخصصی در این علم نداریم و در نتیجه نمی توانیم تشخیص دهیم آیا تغییرات رخ داده در احوالات نشانه ای از ناهنجاری روانی است یا خیر. فرض کنیم فرزند شما بیش فعال است اما آیا شما به شخصه می توانید بیش فعالی را تشخیص دهید؟ قطعا خیر. لازم است علائم را به مشاور و روانشناس توضیح دهید تا بر مبنای علم روانشناسی وضعیت فرزند را بررسی نموده و تشخیص نهایی را بیان کند. در واقع شما بدون مشاور و روانشناس قادر نخواهیم بود اختلالات روانی را تشخیص دهیم.

2- یکی از مزیت های علم روانشناسی و روانکاوی، در بحث ازدواج و زندگی مشترک است. وقتی دو نفر می خواهند زندگی جدید را در کنار هم تشکیل دهند، عمدتا احساس بر منطق غلبه کرده و نمی توانند واقعیت خلق و خو و خانوادگی یکدیگر را ببینند. نتیجتا، ممکن است این ازدواج به شکست منتهی شود. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا دید شما نسبت به این واقعیت ها باز شده و آنچه را که تا قبل از این مهم به نظر نمی رسید، با دقت بررسی کنید.

چطور و چگونه صحبت با یک روانشناس حال ما را بهتر خواهد کرد؟3- اگر فرزند شما دل به درس خواندن نمی دهد آیا می دانید چگونه با او رفتار کنید که هم از نظر روحی دچار آسیب نشده و هم علاقمند به درس شود؟ کوچکترین اشتباه شما والدین عزیز کافی است تا فرزندتان سرخورده و عصبی شود. رد واقع در چنین شرایطی شما شبیه به یک بندباز هستید که روی بند راه رفته و کوچکترین حرکت اشتباه منجر به سقوط می شود. در چنین شرایطی وجود یک مشاور تحصیلی واقعا موثر خواهد بود.

4- متاسفانه در کل جهان افرادی مبتلا به بیماری های خاص همانند اوتیسم، نشانگان داوون و … وجود دارند که از نظر روحی و رفتاری با سایر انسان ها تفاوت دارند. کسانی که چنین افرادی را در خانواده خود دارند، بیشتر از هر چیز باید بدانند چه رفتاری باید با این عزیزان داشته باشند. این افراد باید تمام طول عمر خود تحت نظر مشاور و روانشناس باشند چون همین محدودیت ها باعث می شود در جامعه در شرایط بد روحی قرار بگیرند در نتیجه خانواده ها باید همواره با روانشناس در ارتباط باشند تا بهتر بتوانند اوضاع ار مدیریت نمایند.

5- نقش دیگر روانکاوی، درمان مشکلاتی است که ریشه در گذشته انسان دارند. گاها با افرادی مواجه می شوند که در سن جوانی، همچنان کابوس های دوران کودکی با او همراه است و علت آن، اتفاق تلخی بوده که در بچگی برای او رخ داده است. اگر چنین فردی در همان ایام تحت روان درمانی قرار می گرفت، اکنون در چنین شرایطی قرار نداشت.

چطور و چگونه صحبت با یک روانشناس حال ما را بهتر خواهد کرد؟انواع متد درمانی بر پایه مشاوره و روانشناسی

1- خانواده درمانی

در این روش با کلیه اعضای خانواده صحبت می شود تا شرایط خانوادگی برای درمان اختلال روانی در فدیکه دچار مشکل شده است، فراهم گردد.

2- گروه درمانی

براساس این روش، گروهی از افراد مبتلا به نوعی اختلال روانی را دور هم جمع می کنند. هر کدام از آن ها در مورد شرایط خود صحبت می کنند و دیگران از میان گفته های او می توانند راهکاری را برای بهتر شدن حال خود پیدا کنند.

3- درمان میان فردی

متخصص از شما می خواهد در مورد رابطه خود با دیگران و تاثیری که آن ها روی شما می گذارند صحبت کنید. براساس گفته های خودتان، نوع اختلال، سطح آن و حتی پذیرش ناهنجاری در خودتان تشخیص داده خواهد شد.

4- روانشناسی حمایتی

عمدتا افرادی که به نوعی اختلال روانی مبتلا هستند، خجالت می کشند در مورد آن صحبت کنند. در این روش متخصص به گونه ای رفتار می کند که احساس راحتی بیشتری داشته باشید و بدون نگرانی و استرس بتوانید شرایط خود را بیان کنید.

چطور و چگونه صحبت با یک روانشناس حال ما را بهتر خواهد کرد؟خدمات مشاوره و روانشناسی در کلینیک رویا

در صورتی که این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید که انسان گاهی نیاز دارد حتی یک جلسه با مشاور صحبت کند تا بین دو راهی، بتواند بهترین مسیر را انتخاب کنید و یا اینکه از ناراحتی رها شود. خوشبختانه با فرهنگ سازی هایی که در سال های اخیر انجام شده است، امروزه دیدگاه مردم نسبت به مشاور و روانشناس تغییر کرده و با سطح فکر و نگرش برتر، تصمیم می گیرند برای حل برخی از مشکلات به این متخصصین مراجعه نمایند.

کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با تیمی از مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان حرفه ای در خدمت شما است تا در هر مرحله از زندگی که به مشکل برخورد کردید، در کنار شما بوده و حمایت خود را برای رد شدن از این بحران دریغ نخواهند کرد. در این مرکز امکان مشاوره به صورت آنلاین و یا غیر حضوری نیز فراهم شده تا در ابتدا بدون نیاز به مراجعه حضوری بتوانید با متخصصین صحبت کنید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + چهار =