جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ارتباطات اجتماعی برای کودکان اوتیسمنوشته شده توسط در تاریخ آبان 17, 1399

ارتباطات اجتماعی برای کودکان اوتیسم

ارتباطات اجتماعی برای کودکان اوتیسم


متاسفانه یکی از مشکلات روانی که در سال های اخیر در میان کودکان زیاد شده است، ابتلا به اوتیسم است. افرادی که به این اختلال مبتلا می شوند، اختلالات مغزی پیچیده ای دارند که از سه منظر، دچار مشکل می شوند. از یک سو منزوی شده و منزوی می شوند. از سویی دیگر در تکلم دچار مشکل خواهد شد و همچنین این افراد رفتارهای تکراری نشان می دهند. متخصصین بیان می کنند که افراد اوتیسم، با این سه مشخصه اصلی شناخته می شوند. از آنجایی که مهمترین مشکل این افراد، انزوای اجتماعی است، لذا در این مقاله قصد داریم مهارت هایی را بیان کنیم تا کودک بتواند روابط اجتماعی خود را تقویت نماید.

راهکارهایی برای تقویت روابط اجتماعی در کودکان اوتیسم

1- کارهایی را انجام دهند که روابط اجتماعی آن ها را تقویت می کند.

اینکه آن ها را وادار کنید در جمع حضور داشته باشند، باعث مقاومت آن ها شده و باعث می شود بیشتر منزوی شوند. در واقع شما باید با ترفندی، آن ها را به جمع بکشانید. برای مثال تحت نظر مدرسه و مربیان، در کارهای گروهی شرکت کنند. به خاطر داشته باشید که هر اندازه کودک اوتیسم از نظر اجتماعی بیشتر تقویت شود، در واقع عمده درمان انجام شده است. برای همه ما آدم ها، انزوای اجتماعی محدود کننده بوده و باعث می شود از پیشرفت و رشد استعدادها جلوگیری شود. چنین شرایطی برای کودک اوتیسم اهمیت بیشتری دارد.

ارتباطات اجتماعی برای کودکان اوتیسم2- با دوستانی ارتباط داشته باشند که علائق شبیه به هم دارند.

اجازه دهید کودک در جمع دوستان مورد علاقه خود باشد نه اینکه شما تعیین کنید با چه کسی در ارتباط باشند. در این صورت کودک بیشتر تشویق می شود در جمع حضور داشته باشد چون می داند همان دوستانی که به آن ها علاقمند است، در آن جمع حضور دارند. در این صورت به شوق رسیدن به دوستان، بر ترس خود غلبه می کند. به تدریج رابطه اجتماعی او قوی شده و بد مجامع دیگر نیز حضور پیدا خواهد کرد.

3- زبان بدن را به آن ها آموزش دهید.

کودکان اوتیسم از نظر زبان بدن بسیار ضعیف بوده و نیم توانند حالات روحی خود را به این روش بیان کنند. از سویی دیگر این مشکل باعث می شود نتوانند منظور دیگران را از روی حرکات بدن و حالات چهره دریابند. در نتیجه والدین باید زبان بدن را به کودک خود آموزش دهند. یک راهکار موثر، استفاده از کارت هایی است که حالت های مختلف بر روی آن نقاشی شده و فرزند می تواند عصبانیت، خوشحالی، خشم، ناراحتی و… را از طریق این کارت ها یاد گرفته و زبان بدن خود را تقویت کند.

4- دوستانش را به خانه دعوت کنید.

در ابتدا، کودک اوتیسم حتی از بیرون رفتن از خانه می ترسد. شما به هیچ عنوان نباید او را تحت فشار روحی قرار دهید. با او صحبت کنید و در صورتی که موافقت کرد، دوستانش را به خانه دعوت کنید. چون محیط خانه برای او غریبه نیست و احساس راحتی می کند، بهتر با دوستان وارد رابطه خواهد شد.

ارتباطات اجتماعی برای کودکان اوتیسم5- مهارت های دوست یابی را به فرزند خود آموزش دهید.

حضور در اجتماع، عمدتا با داشتن دوست تعریف می شود. شما به کسانی نیاز دارید که قسمتی از زمان خود را با آن ها سپری نموده، به گردش بروید و… . داشتن دوست خوب، نعمتی است. فرزند اوتیسم خود ار از این نعمت محروم نکنید. قرار گرفتن در جمع دوستان باعث می شود ناخودآگاه استعدادهای زیادی در او شکوفا شود. اما فرزند شما باید بداند در یک جمعی که همگی تازه وارد هستند، چگونه می تواند دوست پیدا کند. مهارت های دوست یابی را به او آموزش دهید.

این مهارت ها عبارتند از:

– در فعالیت های گروهی چگونه باید مشارکت کند.

– چگونگی پذیرفتن بچه های دیگر به بازی ها یا استفاده از اسباب بازی های خود

– تشخیص اینکه چه زمانی می توانند به دیگران کمک کنند.

– تشخیص اینکه چه زمان باید از اطرافیان خود درخواست کمک داشته باشند.

– چگونه باید در مورد دیگران به صورت مودبانه صحبت کنند.

– زمانی که از او تعریف می شود، چه برخوردی باید داشته باشد.

– وقتی از او انتقاد می شود، چه رفتاری باید نشان دهد.

– یادگیری اینکه چگونه باید از دیگران انتقاد کنند.

– چگونه می توانند مهارت های خود را به دیگران یاد بدهند.

– چگونه اختلافات خود را با دوستا نحل کند بدون اینکه نزاع رخ بدهد.

– زبان بدن را به خوبی یاد بگیرد.

– چگونه می تواند با دوستان خود همدردی کند.

– زمانی که می خواهد تنها باشد، چگونه این درخواست خود را به دوستان نشان دهد.

ارتباطات اجتماعی برای کودکان اوتیسم

تقویت ارتباطات اجتماعی کودکان اوتیسم در کلینیک رویا

اوتیسم از جمله مشکلات روانی است که تا همیشه با کودک همراه خواهد بود. لذا این مسئله بسیار مهم است که فرزند شما بتواند این موضوع را پذیرفته و به زندگی خود ادامه دهد. ما در جامعه زندگی م کنیم و بدون روابط اجتماعی، به مرور زمان افسرده و منزوی خواهیم شد. در واقع متخصصین معتقد هستند رمز موفقیت در همه امور زندگی، ارتباط اجتماعی سالم است. از آنجایی که کودکان اوتیسم از این نظر بسیار مشکل داشته و هر اندازه منزوی شوند، شرایط روحی آن ها حادتر می شود، لذا حتما باید برای تقویت ارتباط اجتماعی آن ها چاره ای اندیشید. متخصصین ما در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) در این زمینه همراه شما خواهند بود. ما سعی می کنیم به شما کمک کنیم فرزند خود را به آرامی وارد جامعه کرده و او بتواند با پذیرش موقعیت و شرایط خود، به زندگی خود ادامه دهد. براساس شرایط فرد اوتیسم و میزان ضعف در روابط اجتماعی، جلسات درمانی تعریف شده و از شما والدین نیز می خواهیم با ما همکاری کنید تا درمان با موفقیت پیش برود.

روانشناسی کودک و نوجوانمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + نه =