کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

عوامل موثر در ابتلا به مازوخیسم و سادیسمنوشته شده توسط در تاریخ خرداد 23, 1400

عوامل موثر در ابتلا به مازوخیسم و سادیسم

عوامل موثر در ابتلا به مازوخیسم و سادیسم


مازوخیسم یا همان اختلال آزارخواهی جنسی، یک نوع اختلال نابهنجاری جنسی تلقی می‌شود که در آن افراد از عذاب و شکنجه‌‌ای که متحمل می‌شوند، لذت جنسی کسب می‌کنند. کانون اصلی این نابهنجاری جنسی تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن است. در واقع تحقير شدن حين رابطه جنسی برای افراد مازوخیسم لذت بخش است.

مازوخیسم در واقع نقطه مقابل انحراف جنسی سادیسم (دیگر آزاری) است. به طور کلی مازوخیسم‌ها، خفت طلب و دارای عزت نفس پایین بوده و به هر طریقی خود را به شخص مورد علاقه ‌شان تحمیل می‌کنند و هر گونه توهینی را از سمت او می‌پذیرند و همه گونه خود را در اختیار شریکشان قرار می‌دهند و از توهین و زجر کشیدن و شنیدن حرف‌های رکیک، لذت می‌برند. برده جنسی از جمله افرادی با این ویژگی‌ها هستند.

طبیعتا افرادی که مازوخیست یا آزار طلب می‌باشند به دنبال افرادی می‌گردند که دارای تمایلات دگرآزاری یا سادیسم هستند. سادیسم به معنایی آزار و اذیت جنسی یا روانی رساندن به فرد دیگر برای رسیدن ببه لذت جنسی. سادیسم با رسیدن به لذت جنسی از رنج رساندن به دیگران و دیدن زجر آنها همراه است. توهین،تحقیر، آسیب رساندنن جسمی، و گاهی کشتن از رفتارهایی که شخص مبتلا به سادیسم با انجام آنها به لذت جنسی میرسد.فرد مبتلا به سادیسم از توهین وتحقیر و آسیب رساندن روحی یا جسمی و جنسی به اشخاص افراد به ویژه در حضور دیگران احساس لذت می کند، و این عمل سبب ارضای روحی فرد مبتلا به سادیسم می شود.

سادیسم جنسی معمولاً به علت نیازهای جنسی سرکوب شده و همچنین افکار بیمار گونه است که به این شیوه در زندگی اشخاص پدیدار وسبب ناهنجاری های زیادی در زندگی شخص می شود. افرادی که مبتلا به سادیسم جنسی هسستند در زندگی شخصیشان گرقتار مشکلات و شکست های زیادی می شوند و به خود و جامعه لطمات بسیاری می رسانند.

علائم مازوخیسم

علائم مازوخیسم

 • آغاز یک بحث بدون این که دلیل مشخصی داشته باشید
 • بلعیدن غذا تا جایی که موجب آزار دیدن شما شود
 • بی خیال هدف خود شدن درست در هنگامی که همه چیز به خوبی پیش می رود
 • گریز از رابطه های خوشحال کننده و سالم
 • استعفا دادن از محل کار خود
 • پایان دادن به دوستی های خود به علت های واهی و نا مشخص
 • خرج کردن آگاهانه مقداری زیادی پول و بیش از آن چه که داریم
 • استفاده بیش از حد از مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی
 • تحمل افرادی که به ما آسیب می رسانند
 • تحمل افرادی که ما را کنترل و هدایت می کنند
 • تحمل افرادی که به ما دستور می دهند و یا نسبت به ما بی توجه هستند
 • تحمل افرادی که ما را تحقیر می کنند
 • حاضر به دفاع از خود نیستند
 • به احساسات دردناک وابسته شده اند
 • به شدت خود را سرزنش می کنند

علائم سادیسم جنسی

افراد مبتلا به سادیسم معمولاً پس ازاین رفتارخود احساس گناه و شرم می کنند و به تدریج حالات افسردگی در آنها پدیدار می شود، همین امر باعث می شود بسیاری از این اشخاص در صدد درمان سادسیم جنسی خود باشند. هیپنوتیزم درمانی در کنار سایر روش های درمانی، در درمان سادیسم جنسی بسیار موثر عمل کرده است. نشانه های سادیسم عبارتند از:

۱- چشم چرانی به جنس مخالف و داشتن نگاه شهوت آلود به آنها

۲-وسواس فکری برای ایجاد رابطه جنسی، به طوری که آن را مهم ترین بخش زندگی می دانند.

۳- بددهنی و فحاشی های جنسی.

۴- حسادتهای جنسی کسانی که به روابط عاشقانه بین دو نفر بیش از حد حسد می ورزند معمولا مبتلا به سادیسم جنسی هستند.

۵- متلک های جنسی و گفتن جملاتی غیر اخلاقی به جنس مخالف.

۶- خود ارضایی هم یکی از نشانه های سادیسم جنسی است.

۷- تفکرات منفی راجع به برقراری رابطه جنسی با محارم، آسیب رساندن جنسی کودکان و سوء استفاده جنسی از آنها.

۸- توهین، بد رفتاری و ایجاد محدودیت برای اشخاص دیگر صرفاً به این دلیل سوءداشتن به آنها.

۹-دیدن صحنه های سایتهای جنسی و به نمایش گذاردن اندام خود از نشانه های سادیسم جنسی است.

۱۰-ایجاد روابط جنسی نا متعارف بهمراه آسیب رساندن و ایجاد جراحات در خود یا طرف مقابل

۱۱-علاقه به روابط جنسی آزاد با افراد گوناگون و تنوع طلبی.

۱۲- همجنس بازی و ایجاد روابط جنسی با همجنس خود.

۱۳- شک کردن وسواس گونه به شریک احساسی و تصور مداوم اینکه همسر یا شریک جنسی اش در حال خیانت به او است.

۱۴-فانتزی های جنسی های مثل رابطه جنسی گروهی یا تصورکردن شریک جنسی خود در حال برقراری رابطه جنسی با شخص. این مورد بدترین نوع سادیسم جنسی است.

۱۵-تصور رابطه جنسی با حیوانات.

علائم سادیسم جنسی

دلایل ابتلا به مازوخیسم

طبق دیدگاه روانکاوی مازوخیسم جنسی به تجربیات تلخ دوران کودکی و نفرت و خشم سرکوب شده آن دوران بر می‌گردد. این تنفر و خشم سرکوب شده از خود سبب می‌شود تا شخص با آسیب رساندن به خود احساس آرامش کند و در واقع از خود انتقام بگیرد. افراد مازوخیسمی برای ارضاء تمایلات جنسی خود نیاز به آسیب دیدن جسمانی و تحقیر روانی و حتی نیاز به لگد مال شدن را احساس می‌کنند.

مازوخیسم اختلالی است که شدت آن با گذشت زمان بالا می‌رود، همچنین در موقعیت‌های که فشارهای روانی افزايش مي‌يابد تمایلات مازوخیسمی نیز شدت می‌گیرد كه می‌تواند منجر به آسيب جدی جسمانی هم گردد. به همین جهت باید هر چه زودتر برای درمان آن اقدام کرد. برای پیشگیری از بروز اختلالات جنسی چون آزار خواهی آموزش نکات تربیت فرزند و دریافت مشاوره در زمینه تربیت جنسی از جمله راهکارهای موثر است.

ذکر این نکته مهم است که در تمامی اختلالات جنسی افکار و تخیلات نقش مهمی را ایفا می‌کنند و تاثیر مستقیمی بر اعمال فردی که دچار اختلال است می‌گذارد و او را برانگیخته می‌کند. نقش افکار را می‌توان علاوه بر اختلال مازوخیسم در اختلال‌های دیگر مانند فتیشیسم و اختلال مبدل پوشی نیز مشاهده کرد.

دلایل ابتلا به مازوخیسم

درمان مازوخیسم و سادیسم

به دلیل پایداری مازوخیسم و سادیسم درمان آن سخت‌ و زمان بر است. مبتلایان به این اختلال می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره اختلال‌های جنسی با کمک روان درمانی بینش مدار یا شرطی سازی انزجاری نسبت به درمان اقدام نمایند. در این بین همسر نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل مدیریت و شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی و درمان‌هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارت‌های اجتماعی نیز استفاده کرد. از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود.

این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خودآزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است. دریافت مشاوره جنسی و مشاوره فردی برای این افراد ضروری می‌باشد. مشاوره جنسی به طور کلی برای همه اختلالات جنسی از جمله مالش دوستی، سادیسم، فتیشیسم و… نیز مفید است.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + شش =