در مورد اختلال مبدل پوشی چه می دانید؟

در مورد اختلال مبدل پوشی چه می دانید؟

در مورد اختلال مبدل پوشی چه می دانید؟


افرادی که دچار اختلال روحی می شوند، در نوع رفتار و حتی نوع پوشش، علائم این ناهنجاری ار آشکار می کنند. شاید تا به حال با افرادی برخورد داشته اید که علاقه زیادی به پوشیدن لباس های جنس مخالف دارند در حالی که این امر، در جامعه ناپسند و غیر متعارف است. در چنین مواردی متخصصین معتقد هستند فرد به اختلال مبدل پوشی مبتلا شده است. آیا با این ناهنجاری روحی آشنایی دارید؟

اختلال مبدل پوشی یا درگ کویین چیست؟

همانگونه که گفته شد، در این نوع اختلال فرد علاقه دارد لباس های جنس مخالف را به تن کند و جالب اینکه آمار نشان می دهد غالبا مردان دچار این نوع اختلال می شوند. این مشکل از زمان کودکی آغاز شده و از همان بچگی تمایل زیادی به استفاده از وسایل و لباس های جنس مخالف دارد. ممکن است اوضاع ساده به نظر برسد تا اینکه به دوران عاشقی برسد. در این زمان مجددا با دیدن جنس مخالف، علاقه او به مبدل پوشی بیشتر خواهد شد. اوج اختلال مبدل پوشی، در جوانی است. متخصصین علم روانشناسی، اختلال مبدل پوشی را در گروه اختلالات جنسی قرار داده و بر این باور هستند دلایلی مختلفی منجر به چنین اتفاقی در فرد می شود:

– تراجنسیتی یا ترنس بودن

اولین و مهمترین دلیل تمایل فرد به پوشیدن لباس جنس مخالف، ترنس بودن او است. کسی که ظاهرا مرد است اما خلق و خوی زنانه دارد، به ظاهر مردانه خود توجه نکرده و به سراغ لباس های زنانه می رود.

اختلال مبدل پوشی یا درگ کویین

– شرایط خاص حاکم بر جامعه

حتما برای شما نیز جالب خواهد بود اگر بگوییم در طول تاریخ خانم ها برای فرار کردن از جنگ، در امان ماندن از تجاوز و حتی سیاست، به سراغ پوشیدن لباس های مردانه می روند.

– جلب توجه کردن

انسان همیشه دوست دارد جایگاه بسیار ویژه ای در میان اطرافیان خود به دست آورده و جلب توجه کند. به همین دلیل سراغ راهکارهای مختلف می رود. دسته ای از روش هایی که برای جلب توجه انتخاب می شوند، منطقی نبوده و با فرهنگ کشور تطابق ندارد. برای مثال خانم ها یا آقایانی که لباس جنس مخالف را پوشیده و در سطح شهر قدم می زنند، همواره به این توجه می کنند که آیا در معرض دید مردم قرار دارند یا نه.

– ابتلا به فتیشیسم

افرادی که به فتیشیسم مبتلا هستند نیز به سراغ مبدل پوشی می روند. فتیشیسم به نوعی اختلال جنسی گفته می شود که حتی یک شی یا یک صحنه، منجر به تحریک و حتی ارضای فرد خواهد شد. اکثرا مردها دچار چنین مشکل جنسی هستند. بنابراین این دسته افراد به سراغ پوشیدن لباس های زنانه نیز خواهند رفت.

ابتلا به اختلال مبدل پوشی جنسی

نوعی از اختلال مبدل پوشی، به فتیشیسم مربوط می شود. برای مثال مردی که لباس زنانه به تن می کند، از قدرت تخیل خود استفاده می کند تا با همین لباس بتواند خود را تحریک نموده و به ارضای جنسی برسد. در واقع چنین فردی مبدل پوشی را برای خودارضایی انجام می دهد. مبدل پوشی جنسی در مردان شایع تر بوده و جالب اینکه تنها به پوشیدن لباس جنس مخالف ختم نمی شود. چنین فردی حتی در رفتار خود نیز، رفتار جنس مخالف را تقلید خواهد کرد.

ابتلا به اختلال مبدل پوشی جنسی

علائم ابتلا به اختلال مبدل پوشی جنسی

این نوع اختلال روحی نیز علائم و نشانه های خاص خود را دارد که اگر به رفتار فرد دقیق شوید، با اطمینان می توانید در مورد ابتلای او به اختلال مبدل پوشی جنسی صحبت نمایید:

– چنین فردی وقتی لباس جنس مخالف می پوشد، به شدت تحریک می شود به گونه ای که نه تنها در خیال بلکه در رفتار و خواسته های او نیز می توان تحریک شدن را رویت نمود.

– اختلال مبدل پوشی جنسی باعث اضطراب و پریشانی فرد خواهد شد به گونه ای که همه زندگی او را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

– چنین فردی در زندگی کاری، شغلی و اجتماعی نیز دچار مشکل می شود.

البته عزیزان توجه داشته باشید که این علائم باید حداقل 6 ماه در فرد دیده شود تا بتوان با قطعیت در مورد اختلال مبدل پوشی جنسی صحبت کرد. نکته جالب این است که اختلال مبدل پوشی جنسی در جوانی باعث ارضای جنسی و در افراد مسن باعث آرامش روانی خواهد شد.

علائم ابتلا به اختلال مبدل پوشی جنسیدرمان اختلال مبدل پوشی جنسی تحت نظر کلینیک رویا

به هر حال هر نوع اختلال روحی به نحوی می تواند زندگی فرد و اطرافیان او را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع مشکلات روحی، تنها مختص خود فرد نیست بلکه حتی ممکن است رفتارهای او مسری بوده و اطرافیان نیز از او تقلید نمایند. لذا باید درمان را در اولین فرصت تحت نظر متخصص شروع نمود. برای درمان اختلال مبدل پوشی جنسی می توانید از کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) کمک بگیرید.

متاسفانه بارها دیده ایم که این دسته از افراد به جای اینکه سراغ درمان بروند، به راهکارهایی همانند استفاده از مواد مخدر می روند تا به آرامش برسند. اما این کار نه تنها موثر نبوده بلکه شما ار دچار اعتیاد می کند. بهترین کار این است که تا قبل از پیشروی اختلال، درمان را تحت نظر مشاور و روانپزشک شروع نمایید. مسیر درمان به این صورت خواهد بود که در ابتدا جلسات روانکاوی تحت نظر مشاورین و روانشناسان انجام می گیرد. باید ریشه اصلی این مشکل کشف شود تا بتوان درمان را با دقت و قطعی انجام داد.

در برخی موارد نیاز به مصرف دارو وجود خواهد داشت. در این زمانم باید پرونده درمانی شما به یک روانپزشک ارجاع داده شود تا نوع و میزان مصرف دارو تجویز گردد. از خوردن دارو هراسی نداشته باشید چرا که متخصص به خوبی می داند روند درمان را چگونه پیش ببرد تا هیچ وابستگی به دارو در فرد ایجاد نشود.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

2 دیدگاه ها

  • سلام ،من نمیدانم مردهستم بازن!!
    ازسن۸سالگی مبدل‌پوشی میکنم،متأسفانه الآن۳۸سال سن دارم،دقیقامانندمعتادی که احتیاج به مواددارد،من هم احتیاج به لباس جنس مخالف دارم!
    شایدتابه الآن دههابارلباسهایم روریختم دور،اما!!مجدد شروع کردم!
    الآن هم که این تاپیک را مینویسم،احتیاج مبرم به لباس جنس مخالف دارم،اماشرایط پوشیدن فراهم نمیشودوبالاجبارخودم راباسیگارنگه میدارم،خیلی دوست دارم مانند یک مرد واقعی بایک زن واقعی باشم،حداقلش اینه تکلیفم باخودم مشخص بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =