جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مازوخیسم و تاثیری که در زندگی افراد می گذاردنوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 1, 1400

مازوخیسم و تاثیری که در زندگی افراد می گذارد

مازوخیسم و تاثیری که در زندگی افراد می گذارد


مازوخیسم یا همان اختلال آزارخواهی جنسی، یک نوع اختلال نابهنجاری جنسی تلقی می‌شود که در آن افراد از عذاب و شکنجه‌‌ای که متحمل می‌شوند، لذت جنسی کسب می‌کنند. کانون اصلی این نابهنجاری جنسی تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن است. در واقع تحقير شدن حين رابطه جنسی برای افراد مازوخیسم لذت بخش است.

مازوخیسم یک اختلال روان جنسی است که در آن فرد از طریق تحمیل درد به خود یا فرد دیگر به رضایت جنسی می رسد. این اختلال از نام Chevalier Leopold von Sacher-Masoch ، اتریشی نشأت گرفته است که درباره رضایت مندی خود از ضرب و شتم و انقیاد به طور گسترده نوشته است. میزان درد درگیر می تواند از تحقیر آیینی با خشونت کم تا شلاق شدید یا ضرب و شتم متفاوت باشد.

به طور کلی، مازوخیست تا حدی کنترل اوضاع را حفظ می کند و قبل از آسیب جدی به رفتار توهین آمیز پایان می دهد. در حالی که درد ممکن است باعث ایجاد میزان خاصی از هیجان جنسی در بسیاری از افراد شود ، اما برای مازوخیست این درد در واقع هدف اصلی فعالیت جنسی است. این اصطلاح غالباً در زمینه اجتماعی به معنای مشابه دیگری استفاده می شود که در آن مازوخیسم به عنوان رفتار کسی تعریف می شود که موقعیت تحقیر یا سو استفاده را جستجو می کند.

مازوخیسم به عنوان یک ویژگی منفرد نسبتاً نادر است. به طور معمول، ارتباط درد با لذت جنسی هم به صورت مازوخیسم و هم سادیسم (q.v.) ، بدست آوردن لذت جنسی از طریق تحمیل درد به دیگران است. غالباً، یک فرد نقش های متناوب را تجربه می کند ، و از طریق تجربه درد در یک مورد و از طریق تحمیل درد در مورد دیگر تحریک می شود. مازوخیسم در واقع نقطه مقابل انحراف جنسی سادیسم (دیگر آزاری) است.

طبیعتا افرادی که مازوخیست یا آزار طلب می‌باشند به دنبال افرادی می‌گردند که دارای تمایلات دگرآزاری یا سادیسمی هستند. به طور کلی مازوخیسم‌ها، خفت طلب و دارای عزت نفس پایین بوده و به هر طریقی خود را به شخص مورد علاقه ‌شان تحمیل می‌کنند و هر گونه توهینی را از سمت او می‌پذیرند و همه گونه خود را در اختیار شریکشان قرار می‌دهند و از توهین و زجر کشیدن و شنیدن حرف‌های رکیک، لذت می‌برند. برده جنسی از جمله افرادی با این ویژگی‌ها هستند.

علائم مازوخیسم

علائم مازوخیسم

آغاز یک بحث بدون این که دلیل مشخصی داشته باشید

بلعیدن غذا تا جایی که موجب آزار دیدن شما شود

بی خیال هدف خود شدن درست در هنگامی که همه چیز به خوبی پیش می رود

گریز از رابطه های خوشحال کننده و سالم

استعفا دادن از محل کار خود

پایان دادن به دوستی های خود به علت های واهی و نا مشخص

خرج کردن آگاهانه مقداری زیادی پول و بیش از آن چه که داریم

استفاده بیش از حد از مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

تحمل افرادی که به ما آسیب می رسانند

تحمل افرادی که ما را کنترل و هدایت می کنند

تحمل افرادی که به ما دستور می دهند و یا نسبت به ما بی توجه هستند

تحمل افرادی که ما را تحقیر می کنند

حاضر به دفاع از خود نیستند

به احساسات دردناک وابسته شده اند

به شدت خود را سرزنش می کنند

انواع مازوخیسم

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانی در زندگی روزمره ما اتفاق می افتد. در مازوخیسم روانی افراد به دنبال تحقیر شدن هستند . هرچه انها بیشتر تحقیر و کوچک شمرده شوند احساس لذت بیشتری خواهند داشت .و تا وقتی که به انها توهین نشود و شخصیتشان خورد نشود احساس ارامش نمیکنند .

افرادی که به مازوخیسم روانی دچار هستند خود را تمام و کمال در اختیار فرد مقابل (معشوق) قرار میدهند . روابط این افراد با یکدیگر همانند روابط عادی نیست و بیشتر شکل و ظاهر ارباب و برده به خود دارد . در این اختلال افراد اصرار بر این دارند که توسط معشوق خود ازار کلامی ببینند . شنیدن الفاظ رکیک و نامناسب ، بد رفتاری ، خرد کردن شخصیت و.. از مواردی است که این افراد از آن لذت میبرند. متاسفانه این اختلال در بسیاری افراد دیده میشود که این افراد باید هر چه سریع تر مورد درمان قرار گیرند.

مازوخیسم روانی

مازوخیسم فیزیولوژیکی

این نوع از مازوخیسم بدترین و خطرناک ترین نوع از مازوخیسم به شمار میرود . چرا که همانند مازوخیسم روانی فرد با ازار کلامی و اهانت های کلامی به احساس ارامش دست نمی یابد . در مازوخیسم فیزیولوژیکی فرد در خواست شکنجه و ازار جسمی دارد . و از اینکه مورد ضرب و شتم و اسیب قرار گیرد احساس لذت میکند . اسیب هایی چون سوختگی پاره شدن پوست کنده شدن مو و… میتواند برای او لذت بخش باشد .

در مازوخیسم فیزیکی فرد با اشتیاق بدن خود را در مقابل شکنجه قرار میدهد . و گاهی این شکنجه ها برای شرایط جسمی او می تواند بسیار خطرناک باشد .

مازوخیسم احساساتی

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولأ کمرو، نادان و بی‌سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌ عادی خود را نشان دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیست های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

درمان مازوخیسم

دانستن و آگاهی از علائم مازوخیسم اولین قدم در درمان این اختلال می باشد. در واقع اگر فردی نداند که چه مشکلی دارد، نمی تواند برای حل مشکل خود اقدام نماید. هنگامی که یک فرد به هنگام رابطه جنسی تمایل به تحقیر شدن، درد کشیدن جسمی یا روحی داشته باشد احتمالا می گوییم که به اختلال مازوخیسم جنسی مبتلاست. مهم نیست که چه کسی درد می کشد، (خود فرد یا شریک جنسی ) یا این که درد جسمی باشد یا روانی چرا که زمانی که اشتیاق و تمایل به این نوع از رفتارهای جنسی بروز پیدا می کنند، بر زندگی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و باید فورا به دنبال درمان باشید.

درمان مازوخیسم

به دلیل پایداری مازوخیسم درمان آن سخت‌ و زمان بر است. مبتلایان به این اختلال می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره اختلال‌های جنسی با کمک روان درمانی بینش مدار یا شرطی سازی انزجاری نسبت به درمان اقدام نمایند. در این بین همسر نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل مدیریت و شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی و درمان‌هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارت‌های اجتماعی نیز استفاده کرد. از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود.

این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خودآزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است. دریافت مشاوره جنسی و مشاوره فردی برای این افراد ضروری می‌باشد. مشاوره جنسی به طور کلی برای همه اختلالات جنسی از جمله مالش دوستی، سادیسم، فتیشیسم و… نیز مفید است.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =