کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

7 نشانه برای این که یک روانشناس مناسب شما نیستنوشته شده توسط در تاریخ مرداد 24, 1401

7 نشانه برای این که یک روانشناس مناسب شما نیست

7 نشانه برای این که یک روانشناس مناسب شما نیست


اگر چالش سلامت روانی را تجربه می کنید، ورود به درمان اولین قدم شجاعانه است. با شروع این سفر، به خاطر داشته باشید که هر فرد منحصر به فرد است و در مورد درمان نیازهای خاصی دارد. نه تنها مهم است که نوع درمانی را انتخاب کنید که برای سلامت روان شما بهترین تاثیر را داشته باشد، بلکه ضروری است که یک روانشناس مناسب را پیدا کنید که با آن احساس راحتی کنید.

در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که رابطه روانشناس و بیمار یکی از دغدغه‌های اصلی افراد در درمان است، و زمانی که تطابق خوبی بین درمان‌کننده و روانشناس وجود ندارد، می‌تواند تأثیرات منفی قوی بر تجربه درمانی آنها داشته باشد. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد روانشناس شما مناسب شما نیست، برخی از ویژگی های یک روانشناس خوب چیست – و اگر در موقعیتی قرار گرفتید که نیاز به تغییر روانشناس دارید، چه کاری باید انجام دهید.

ویژگی های یک روانشناس خوب

قبل از اینکه به انواع روابط روانشناس و بیمار که مطلوبیت کمتری دارند نگاه کنیم، اجازه دهید برخی از ویژگی های روانشناسان خوب را در نظر بگیریم. لازم به ذکر است که اغلب اوقات، مهم نیست که چه کسی «روانشناس خوب» یا «روانشناس بد» است، بلکه این مهم نیست که چه کسی برای نیازها و شخصیت خاص شما مناسب است. به طور کلی، روانشناسانی که مناسب شما هستند دارای ویژگی های زیر هستند:

کسی که با او رابطه خوبی دارید، معمولاً احساس راحتی می کنید که با او صحبت کنید و به خوبی گوش می دهد و به نظر می رسد به آنچه می گویید علاقه مند است.

کسی که می‌توانید در مورد مسائل خصوصی، احساساتی که معمولاً با دیگران به اشتراک نمی‌گذارید، به او اعتماد کنید، و به مرزهای شما احترام می‌گذارد از نظر اینکه چه چیزی و چه زمانی به اشتراک بگذارید.

کسی که احساس می کند متحد است، شما را تشویق می کند، بهترین چیز را برای شما می خواهد، و دیدگاه شما را درک می کند.

نشانه های یک روانشناس بد

درست مانند افراد مختلف زندگی شما به نظر نمی رسد که شما را “درک” کنند، یکی دو روانشناس اولی که امتحان می کنید ممکن است احساس درستی نداشته باشند. در واقع، برای مردم عادی است که باید چند روانشناس مختلف را امتحان کنند تا زمانی که روانشناس را پیدا کنند که برایشان مناسب است. روانشناس متفاوت در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد روانشناس شما بهترین گزینه برای شما نیست.

شما به سادگی روانشناس خود را دوست ندارید

لازم نیست روانشناس خود را دوست داشته باشید، یا احساس کنید که او فردی است که خارج از درمان با او دوست خواهید بود، اما باید شخصیت اصلی او را دوست داشته باشید و آنها را قابل اعتماد بدانید. تحقیقات نشان داده است که افرادی که شخصیت روانشناس خود را دوست ندارند یا آنها را فردی نمی دانند که باید به او نگاه کنند، اغلب تجربیات درمانی منفی دارند.

شما به سادگی روانشناس خود را دوست ندارید

روانشناس شما درگیر رفتارهای غیراخلاقی است

رفتارهای غیراخلاقی یک روانشناس ممکن است شامل لمس نامناسب، درخواست لطف جنسی، نقض محرمانه بودن، و درخواست یا پذیرش رشوه باشد. هر یک از سازمان‌های مشاور و روانشناس دارای اصول اخلاقی خاص خود هستند، و اگر به نظر می‌رسد که روانشناس شما این کدها را نقض می‌کند، باید آنها را به سازمان مرتبط با اعتبار آنها گزارش دهید.

در اصل، هر روانشناسی که رفتارهای غیراخلاقی انجام می دهد، اعتماد شما را نقض می کند. مطالعات نشان داده‌اند که تجربه هر نوع رفتار غیراخلاقی می‌تواند برای فرد دریافت‌کننده درمان بسیار مضر باشد، به همین دلیل است که اگر روانشناس شما رفتار غیراخلاقی از خود نشان می‌دهد، باید درمان را در اسرع وقت پایان دهید.

روانشناس شما از نظر فرهنگی حساس نیست

همه ما از پیشینه ها، قومیت ها و مذاهب مختلفی می آییم. لازم نیست روانشناس شما از همان پس زمینه شما باشد، اما ضروری است که آنها نسبت به شما حساس باشند. اگر به نظر می رسد که روانشناس شما برنامه فرهنگی یا مذهبی خود را به شما تحمیل می کند یا از شما می خواهد که دستور کار خود را رد کنید، این یک پرچم قرمز است.

به طور مشابه، اگر روانشناس شما در مورد جنسیت یا گرایش جنسی شما حساس نیست، برای شما مناسب نیست. علاوه بر این، روانشناسی که از بحث در مورد فرهنگ اجتناب می کند، به خصوص زمانی که تفاوت فرهنگی بین روانشناس و مشتری وجود دارد، ممکن است مناسب نباشد.

روانشناس شما در مورد اهداف واضح نیست

درمان به معنای ارائه نتایج فوری نیست، و هر فرد زمانی که نوبت به پیشرفت می رسد، جدول زمانی متفاوتی خواهد داشت. با این حال، روانشناس شما باید در مورد معیارهایی که امیدوار است به آنها دست یابید روشن باشد. آنها باید در مورد اهداف شما برای درمان بحث کنند و باید توجه داشته باشند که چه زمانی پیشرفت کرده اید

روانشناس شما در مورد اهداف واضح نیست

روانشناس شما سابقه یا آموزش مناسبی برای کمک به شما ندارد

انواع مختلفی از درمان وجود دارد – از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT)، رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)، درمان روان پویا و درمان بین فردی. اغلب اوقات، روانشناسان در بیش از یک نوع درمان به خوبی آشنا هستند. با این حال، ممکن است روانشناس شما پیش زمینه یا آموزش لازم برای کمک به شما را نداشته باشد، و این ممکن است دلیلی باشد که آنها بهترین گزینه برای شما نیستند.

علاوه بر حصول اطمینان از اینکه نوع درمانی که روانشناس شما انجام می دهد برای شرایط شما کارآمد است، مهم است که روانشناس شما در برخورد با شرایطی که شما تجربه می کنید تجربه داشته باشد. اکثر روانشناسان تجربه برخورد با اضطراب یا افسردگی را دارند، اما اگر با شرایط کمتر رایجی مانند اختلالات خوردن، اختلال دوقطبی یا نارسایی جنسیتی سر و کار دارید، مهم است که یک روانشناس داشته باشید که تجربه کمک به افراد مبتلا به این شرایط را داشته باشد.

روانشناس شما قضاوت کننده است

برای یک روانشناس مناسب است که رفتارها یا انتخاب هایی را که برای شما مفید به نظر نمی رسد، یا ممکن است به شما آسیب برساند، فریاد بزند، اما یک روانشناس هرگز نباید شما را شرمنده کند. اگر و زمانی که انتقادی هستند، باید از محل شفقت و درک باشد. اگر احساس می کنید که روانشناس شما را تحقیر می کند یا بیش از حد خشن یا قضاوت کننده به نظر می رسد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که ادامه دهید.

روانشناس شما بیش از حد دوست است

داشتن یک روانشناس که احساس می‌کند همتا است، یا فردی که می‌توانید خارج از درمان با او دوست باشید، خوب است. این می تواند به شما کمک کند احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشید. اما مرزهای معین روانشناس و مشتری وجود دارد، و اگر روانشناس شما اغلب آنها را زیر پا می گذارد، این نشانه خوبی نیست.

به عنوان مثال، اگر روانشناس شما زمان زیادی را صرف صحبت کردن در مورد خود یا مشکلات خود می کند، این کار مناسب نیست. گاهی اوقات روانشناسانی که خیلی شبیه دوستان هستند، شما را به چالش نمی کشند یا شما را از منطقه راحتی خود بیرون نمی برند

روانشناس شما بیش از حد دوست است

چگونه از روانشناس خود جدا شوید

حتی اگر احساس می کنید که زمان آن فرا رسیده است، گفتن این موضوع به روانشناستان دشوار است. ممکن است نگران باشید که احساسات آنها را جریحه دار کنید یا از دست شما عصبانی شوند. ممکن است شک داشته باشید که کار درست را انجام می دهید. همه اینها احساسات عادی است و قابل درک است.

اما شما سزاوار مراقبت مؤثر و دلسوزانه هستید و این ممکن است به معنای «از هم گسیختگی» با روانشناس فعلی شما باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که این بخشی از کار یک روانشناس است که با بیمارانی که پیش می‌روند مقابله کند – لازم نیست نگران مراقبت از احساسات آنها باشید.

برخی از نکات برای گفتن به روانشناس خود که آماده ترک آن هستید عبارتند از:

نوشتن دلایلی که می‌خواهید ادامه دهید، می‌تواند به شما کمک کند تا از احساسات خود خلاص شوید و خود را برای آنچه می‌خواهید بگویید آماده کنید، مفید باشد.

به خاطر داشته باشید که لازم نیست دلیل مفصلی داشته باشید – گفتن این جمله که «فکر نمی‌کنم ما مناسب باشیم» کاملاً خوب است.

می‌توانید شخصاً در این مورد صحبت کنید، اما اگر احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید با روانشناس خود تماس بگیرید یا به او ایمیل بفرستید

قبل از اینکه کارها را با روانشناس فعلی خود به پایان برسانید، داشتن یک روانشناس دیگر – یا چند گزینه روانشناس دیگر – می تواند مفید باشد.

در حالی که شما هیچ تعهدی در قبال روانشناس خود ندارید که شخصاً این موضوع را به اشتراک بگذارد، می تواند یک لحظه شفابخش برای شما باشد تا از خود و نیازهای خود دفاع کنید. در حالت ایده آل، روانشناس شما در مورد استدلال شما پذیرا و کنجکاو خواهد بود تا در نهایت به شما در درک بهتر احساسات و تجربیاتتان کمک کند. حتی اگر اینطور نباشد، می‌تواند لحظه‌ای ارزشمند برای شما باشد که یک مکالمه دشوار در خدمت بهترین منافع خود داشته باشید.

همانطور که انتخاب برای شروع درمان یک انتخاب شجاعانه است، درک اینکه روانشناس مناسب شما نیست، شجاعت می خواهد و نشانه قدرت درونی شماست. وقتی متوجه می‌شوید که باید ادامه دهید و یک روانشناس جدید پیدا کنید، می‌تواند ترسناک باشد، اما بسیار رایج است و تناسب بهتری برای شما وجود دارد. تسلیم نشوید – شما روانشناس مناسب خود را پیدا خواهید کرد.

روانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =