کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مشاوره خشونت خانگی برای چه کسانی ضروری است؟نوشته شده توسط در تاریخ اسفند 10, 1400

مشاوره خشونت خانگی برای چه کسانی ضروری است؟

مشاوره خشونت خانگی برای چه کسانی ضروری است؟


مشاوره خشونت خانگی نوعی روان درمانی است که ممکن است برای بازماندگان خشونت خانگی مفید باشد. آزار خانگی شامل خشونت خشونت فیزیکی، خشونت جنسی، تعقیب یا آسیب عاطفی یا روانی است که توسط شریک یا همسر فعلی و سابق انجام می شود. خشونت خانگی همچنین می تواند شامل آزار سایر اعضای خانواده از جمله والدین، خواهر و برادر، بستگان یا هم اتاقی ها باشد.

به گفته برخی منابع تا 77 درصد از زنان و مردان ایرانی در خانواده های خود نوعی خشونت خانگی را تجربه می کنند. مشاوره خشونت خانگی می تواند توسط آژانس‌های دارای تخصص در این موضوعات، که به عنوان ارائه‌دهندگان خدمات خشونت خانگی (DVSPs) نیز شناخته می‌شوند، یا توسط مشاوران مستقلی که در این زمینه آموزش دیده‌اند، ارائه شود.

انواع مشاوره خشونت خانگی

به گفته دکتر سالیوان، اینها برخی از انواع درمانی است که مشاوره خشونت خانگی ممکن است شامل شود:

مشاوره فردی، که می تواند به رفع نیازهای منحصر به فرد فرد کمک کند. افراد می توانند با مشاوران خود یک به یک در مورد احساسات و تجربیات خود صحبت کنند و با آنها برای ایجاد اهداف مشاوره همکاری کنند. این نوع رویکرد تشخیص می‌دهد که همه افراد سوءاستفاده را به یک شکل تجربه نمی‌کنند، تأثیر سوء استفاده در افراد متفاوت است، و آنچه افراد برای حرکت به جلو نیاز دارند نیز بسیار متفاوت است.

گروه‌های حمایتی، که بر تجربیات مشترک بین اعضا و کمک به افراد برای درک اینکه تنها نیستند تمرکز می‌کنند. تأثیرات شرکت در این گروه‌ها می‌تواند قدرتمند باشد، به ویژه به این دلیل که بسیاری از افراد سوء استفاده را مخفی نگه می‌دارند و احساس انزوا و تنهایی می‌کنند. درک مشترک و احساس جهانی بودن در میان گروهی از همسالان می تواند بهزیستی را به گونه ای ارتقا دهد که برای برخی از آنها در مشاوره فردی قابل تحقق نیست.

انواع مشاوره خشونت خانگی

درمان های یکپارچه مانند یوگا، مدیتیشن و تمرکز حواس

درمان‌های هنرهای خلاقانه که شامل شیوه‌های بیان هنری مانند موسیقی، هنر تجسمی، نمایش، رقص، نوشتن، شعر یا بازی است.

زوج‌درمانی که قبلاً تابو بود، زیرا ممکن است خطری برای بازمانده وجود داشته باشد، اما شرایط خاصی وجود دارد که تحت آن ممکن است درمان ایمن و مناسبی باشد. این روش شامل یک ارزیابی ایمنی جداگانه با بازماندگان قبل از شروع است.

کمک به غلبه بر PTSD از طریق توانمندسازی (HOPE)، که نوعی درمان است که هدف آن توانمندسازی بازماندگان مبتلا به PTSD است.

نقاط قوت و توانمندسازی (RISE)، که نوعی درمان است که به طور خاص برای افرادی که خشونت شریک جنسی را تجربه کرده‌اند، ایجاد شده است.

خدمات مشاوره خشونت خانگی

به گفته دکتر سالیوان، ارائه دهندگان خدمات خشونت خانگی ممکن است چندین نوع خدمات ارائه دهند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشاوره برای آسیب های عاطفی، افسردگی، اضطراب، PTSD، آسیب به خود یا سایر نیازهای سلامت روان

حمایت قانونی از بازماندگان، به عنوان مثال، اگر شریک زندگی آنها دستگیر شده باشد

برنامه‌های مدیریت مالی که به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌هایی را برای به دست آوردن استقلال مالی از سوء استفاده‌کنندگان خود توسعه دهند

آموزش و پشتیبانی برای اشتغال

برنامه هایی برای کودکانی که ممکن است شاهد آزار خانگی بوده باشند

دکتر سالیوان می گوید: این خدمات می توانند اشکال مختلفی داشته باشند و نیازهای مختلفی را هدف قرار دهند.

چه کسانی ممکن است به مشاوره خشونت خانگی نیاز داشته باشند؟

دکتر سالیوان می‌گوید: این شکل از مشاوره ممکن است برای افرادی که در حال حاضر سوء استفاده را تجربه می‌کنند و همچنین کسانی که در گذشته سوء استفاده را تجربه کرده‌اند، مفید باشد.

چه کسانی ممکن است به مشاوره خشونت خانگی نیاز داشته باشند؟

کلیشه های بازماندگان خشونت خانگی

مردم تمایل دارند بازماندگان خشونت خانگی را زنانی تصور کنند که به شدت مورد آزار و اذیت فیزیکی قرار گرفته اند. با این حال، دکتر سالیوان می‌گوید توجه به این نکته مهم است که همه بازماندگان زن نیستند و همه بازمانده‌ها مورد آزار فیزیکی قرار نمی‌گیرند. بیان این کلیشه بسیار مشکل ساز است که گویی این تنها راهی است که خشونت خانگی تجربه می شود و این تنها نوع فردی است که می تواند از خدمات بهره مند شود.»

به عنوان مثال، دکتر سالیوان توضیح می‌دهد که برخی از افراد هرگز آزار جسمی را تجربه نکرده‌اند، اما همچنان به دلیل آزار روانی که متحمل می‌شوند، هر روز از امنیت خود می‌ترسند. از سوی دیگر، او می‌گوید افرادی هستند که لزوماً از شریک خشونت‌آمیز خود نمی‌ترسند، اما به دلیل تأثیرات سوء استفاده بر ارزش خود و عملکرد روزمره خود رنج می‌برند.

مزایای مشاوره خشونت خانگی

مشاوره خشونت خانگی می تواند برای افرادی مفید باشد که انواع شرایط زیر را تجربه کرده اند:

آزار جسمی، که شامل آسیب فیزیکی از طریق اعمالی مانند سیلی زدن، ضربه زدن، مشت زدن، کشیدن مو، نیشگون گرفتن، لگد زدن، ضرب و شتم، گاز گرفتن، سوزاندن و سایر اشکال خشونت فیزیکی است.

سوء استفاده جنسی، که شامل مجبور کردن شخص به شرکت در یک عمل جنسی مانند تجاوز جنسی، تماس جنسی، پیامک جنسی و سایر رفتارهای جنسی بدون رضایت او می شود.

آزار روانی، که شامل ارتباط کلامی و غیرکلامی است که با هدف کنترل شخصی یا ایجاد آسیب روحی و روانی به او انجام می شود.

تعقیب، که با یک سری پیشرفت‌های مکرر یا توجه ناخواسته مشخص می‌شود که می‌تواند باعث ترس فرد از امنیت خود یا یکی از عزیزانش شود. این همچنین شامل سایبری است که نوعی تعقیب است که از طریق تلفن یا اینترنت انجام می شود.

مزایای مشاوره خشونت خانگی

اثربخشی مشاوره خشونت خانگی

بر اساس یک بررسی در سال 2020، روان درمانی می تواند به کاهش افسردگی و اضطراب در افرادی که خشونت شریک صمیمی را تجربه کرده اند، کمک کند. این بررسی شامل انواع درمان زیر بود:

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که درمان با امید و شکلی از درمان مبتنی بر حال (PCT) که شامل برنامه‌ریزی ایمنی می‌شود، در درمان افرادی که در نتیجه خشونت شریک زندگی صمیمی دچار اختلال پس از سانحه شده‌اند، نویدبخش است.

یک مطالعه آزمایشی کوچک در سال 2021 با 15 شرکت‌کننده نشان داد که RISE ممکن است یک شکل درمانی امیدوارکننده برای افرادی باشد که در سال گذشته خشونت شریک جنسی را تجربه کرده‌اند.

خشونت خانگی موضوعی جدی است که سالانه میلیون‌ها آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 10 در حالی که شناخت آن و درمان آن ضروری است، به همان اندازه مهم است که روی پیشگیری، با ترویج روابط و جوامع حمایتی، سالم، محترمانه و غیرخشونت‌آمیز، که برابری است، کار کنیم. اولویت بندی شده است.

درمان اختلالات هیجانیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =