زوج درمانی چیست؟ و فواید و مزایای آن

زوج درمانی چیست؟ و فواید و مزایای آن

زوج درمانی چیست؟ و فواید و مزایای آن


زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می تواند به شما و همسرتان در بهبود رابطه کمک کند. اگر مشکلاتی در رابطه زناشویی خود دارید، می توانید برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشید. «زوج‌ درمانی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه، از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط، رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی را برطرف کند.»

زوج درمانی می تواند در هر مرحله از رابطه شما، صرف نظر از وضعیت تاهل، سن، نژاد، ایمان یا گرایش جنسی به شما کمک کند. برخی از اشکال این درمان شامل مشاوره ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج و خانواده درمانی است. این روش معمولا یک شکل کوتاه مدت درمان است.

انواع زوج درمانی

انواع زوج درمانی

رویکردهای متعددی برای زوج درمانی وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

درمان عاطفی متمرکز (EFT)

EFT بر بهبود وابستگی و پیوند بین شما و شریک زندگیتان تمرکز دارد. درمانگر به شما کمک می کند الگوهایی را که منجر به احساس قطع ارتباط می شود، درک کرده و تغییر دهید.

روش گاتمن

این روش شامل پرداختن به مناطق درگیری و تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت های حل مسئله است. هدف آن بهبود کیفیت دوستی و سطح صمیمیت بین شما و شریک زندگیتان است.

رویکرد الن واچتل

این یک رویکرد مبتنی بر قدرت است که شامل تمرکز بر جنبه های مثبت رابطه است. به جای سرزنش، بر بازتاب خود تمرکز می کند.

زوج درمانی روان پویا

درمان روان پویایی امیدها و ترس های اساسی را که به شما و شریک زندگیتان انگیزه می دهد را بررسی می کند تا به شما در درک بهتر یکدیگر کمک کند.

رفتار درمانی

همچنین به عنوان زوج درمانی رفتاری (BCT) شناخته می شود، این شکل از درمان شامل شکل دادن به رفتار با تقویت رفتارهای مثبتی است که ثبات و رضایت را افزایش می دهد، در حالی که رفتارهایی را که باعث منفی گرایی می شود، دلسرد می کند.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

همچنین به عنوان زوج درمانی شناختی رفتاری (CBCT) شناخته می شود، این شکل از درمان شامل شناسایی و تغییر الگوهای فکری است که بر رفتار تأثیر منفی می گذارد.

در زوج درمانی از چه تکنیک هایی استفاده می شود

زوج ‌درمانگران اغلب از یک رویکرد یکپارچه برای درمان استفاده می‌کنند، و بسته به نیاز شما، تکنیک‌هایی را از اشکال مختلف درمان می‌گیرند. موارد برخی از استراتژی هایی است که زوج درمانگر ممکن است از آنها استفاده کند:

آشنایی با شما

«درمانگر با شناختن شما و شریک زندگیتان، احساس ایمنی ایجاد می کند. مولر می‌گوید: آن‌ها به طور فعال و مشارکتی با شما کار می‌کنند تا به شما کمک کنند خود و شریک زندگی‌تان را بهتر بشناسید. مولر می‌گوید: «درمانگر به شما و همسرتان کمک می‌کند تا احساسات را شناسایی کرده و آن‌ها را در قالب کلمات برای یکدیگر بیان کنید».

کاوش در گذشته

زوج درمانی می تواند شامل کاوش در گذشته شما باشد، زیرا می تواند به شما کمک کند ترس ها، انگیزه ها و رفتارهای خود را در یک رابطه بهتر درک کنید. همچنین می تواند به رفع تعارضات حل نشده ای که بر زمان حال شما تأثیر می گذارد کمک کند.

تمرکز بر راه حل ها

درمانگر شما با شما و همسرتان برای حل مسائل، اصلاح الگوهای رفتاری منفی و تمرکز بر جنبه های مثبت رابطه همکاری خواهد کرد.

مهارت‌های آموزشی

زوج‌ درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مهارت‌های مدیریت خشم، حل مسئله و حل تعارض را آموزش دهید. هدف این است که شما و شریک زندگی تان را با ابزارهایی تجهیز کنیم تا به شما در مقابله با مسائل در هنگام بروز آنها کمک کنند.

در زوج درمانی از چه تکنیک هایی استفاده می شود

فواید زوج درمانی در هنگام جدایی

زوج‌درمانی می‌تواند به شما و همسرتان این فرصت را بدهد که در مورد مسائل مربوط به چندین جنبه از رابطه‌تان بحث و حل و فصل کنید، که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

نقش‌ها در رابطه

زوج‌ درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا نقش‌هایی را که شما و همسرتان در رابطه بازی می‌کنید بررسی کنید و پویایی‌های ناسالم را شناسایی کنید. همچنین می تواند به رفع تفاوت در انتظارات کمک کند.

باورها و ارزش‌ها

زوج‌ درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در مورد عقاید، ارزش‌ها، و احساسات مذهبی خود و پیامدهای این جنبه‌ها در زندگی روزمره خود صحبت کنید.

امور مالی

امور مالی می تواند منبع اصلی درگیری در روابط باشد. زوج درمانی می تواند به ترویج گفتگوی باز و شفافیت در مورد عادات درآمد و هزینه کمک کند.

زمان صرف شده با هم

شما و شریک زندگی تان می توانید به مسائلی رسیدگی کنید که باعث خرابکاری در زمان با هم بودن شما شده است. می‌توانید درباره فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برید و نحوه لذت‌بخش‌تر کردن زمان با هم صحبت کنید.

کودکان

اگر شما و همسرتان در مورد اینکه آیا می خواهید بچه دار شوید یا نه و یا چگونه می خواهید آنها را بزرگ کنید، همدل نیستید، زوج درمانی می تواند به شما در بیان این نگرانی ها کمک کند. همچنین می تواند به عوامل استرس زا مانند مشکل در باردار شدن یا فرزندخواندگی کمک کند.

روابط خانوادگی

زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مشکلات ناشی از درگیری با سایر اعضای خانواده مانند والدین، فرزندان و خواهر و برادر را حل کنید.

رابطه جنسی و صمیمیت

اگر شما و شریک زندگیتان با مسائل مربوط به رابطه جنسی و صمیمیت یا خیانت روبرو هستید، زوج درمانی می تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید.

مسائل مربوط به سلامتی

بیماری های جسمی یا روانی ممکن است برای شما و همسرتان سخت باشد. زوج درمانی می تواند به شما در مقابله با استرسی که بر رابطه شما وارد می کند کمک کند.

عوامل استرس زای بیرونی

درمان همچنین می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا با تعارضات ناشی از عوامل خارجی، مانند کار، مقابله کنید که می تواند بر رابطه شما استرس وارد کند.

فواید زوج درمانی

در زوج درمانی افراد گزارش می دهند که احساس می کنند با شریک زندگی خود و احساسات خود ارتباط بیشتری دارند و همچنین در رابطه احساس امنیت، خودانگیختگی و بازیگوشی بیشتری دارند. مولر می‌گوید: وقتی مردم در رابطه‌شان احساس امنیت بیشتری می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های دیگر زندگی‌شان قاطع‌تر و ماجراجوتر شوند از مزایای زوج درمانی می توان به کاهش پریشانی رابطه و افزایش رضایت از رابطه اشاره کرد.

برخی از مزایایی که زوج درمانی می تواند ارائه دهد:

یکدیگر را بهتر درک کنید

زوج درمانی می تواند به شما کمک کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. می تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس ها، اولویت ها، ارزش ها و باورهای خود را بیان کنید.

مشکلات رابطه را شناسایی کنید

به گفته مولر، درمانگر شما می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری‌های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می‌شوند شناسایی کنید.

بهبود مهارت های ارتباطی

درمان می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. این می تواند به شما کمک کند تا خود را بیان کنید و بدون اینکه شریک زندگی خود را مورد حمله قرار دهید یا سرزنش کنید، آنچه را که نیاز دارید بخواهید.

فواید زوج درمانی

تعارضات را حل کنید

درمانگر می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا مشکلات خود را حل کرده و آنها را حل کنید.

تقویت دوستی و دلبستگی

زوج درمانی می تواند به تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند.

خاتمه دادن به رفتار ناکارآمد

درمانگر شما می تواند رفتارهای ناکارآمد را شناسایی کرده و به حذف آنها کمک کند.

مهارت‌ها را بیاموزید

زوج‌درمانی شکل بلندمدت درمانی نیست. در عوض، این یک درمان کوتاه‌مدت است که هدف آن تجهیز شما و شریک زندگی‌تان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در مسیر ایجاد می‌شوند پیشگیری و مدیریت کنید.

بهبود رضایت از رابطه

زوج درمانی می تواند به بهبود کیفیت کلی رابطه شما کمک کند، به طوری که شما و شریک زندگیتان در کنار هم شادتر باشید.

میزان اثربخشی زوج درمانی

طبق خلاصه‌ای از یک مطالعه در سال 2014، زوج ‌درمانی می‌تواند به رضایت از رابطه، ارتباط، بخشش، حل مسئله و رفع نیازها و احساسات کمک کند. به گفته مولر، درمان متمرکز بر عاطفی (EFT) به ویژه از پشتیبانی تحقیقاتی قوی در طیف گسترده ای از نگرانی ها برخوردار است. او می‌گوید مطالعات متعدد نشان داده‌اند که زوج‌هایی که 8 تا 12 جلسه EFT دریافت می‌کنند، ناراحتی را کاهش داده و رضایت از رابطه را برای هر دو طرف افزایش می‌دهند و مزایای آن حتی دو سال پس از درمان ادامه دارد.

مواردی که باید در نظر بگیرید

زوج درمانی در حالت ایده آل مستلزم مشارکت شما و همسرتان است. با این حال، اگر شریک زندگی شما تمایلی به آن ندارد، می توانید زوج درمانی را به تنهایی انجام دهید تا رابطه خود را بهتر درک کنید و چگونه می توانید آن را بهبود بخشید. اگر شما و همسرتان با هم این کار را انجام دهید،

ممکن است متوجه شوید که یکی یا هر دوی شما به جلسات درمانی جداگانه برای کمک به مقابله با مسائل مطرح شده در زوج درمانی نیاز دارید. اگر شما یا شریک زندگیتان با مسائل دیگری مانند سوء مصرف مواد نیز سروکار دارید، درمانگر شما ممکن است درمان تخصصی را برای درمان پیشنهاد کند. زوج درمانی می تواند به حل مسائل مربوط به آزار خانگی کمک کند.

اگر شما و شریک زندگیتان در حال گذراندن دوران سختی هستید، زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا روی رابطه خود کار کنید و آن را بهبود بخشید. درمانگر می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را بیان کنید، در مورد مسائل با شریک زندگی خود صحبت کنید و تعارضات را حل کنید. زوج درمانی می تواند به افزایش درک، احترام، محبت و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند، که می تواند به شما کمک کند با هم شادتر باشید..

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 12 =