جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

رفتار درمانی شناختی چیست و چه کاربردی دارد؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 2, 1399

رفتار درمانی شناختی چیست و چه کاربردی دارد؟

رفتار درمانی شناختی چیست و چه کاربردی دارد؟


حتما تا به حال شنیده اید که آنچه شرایط زندگی، سلامت روح و جسم و حتی موقعیت کاری ما را تعیین می کند، طرز تفکر ما است. تمامی قوانین جذب به این مسئله تاکید می کنند که حتما تفکر مثبت داشته باشید تا بتوانید به خواسته های خود برسید. این طرز تفکر، در درمان بیماری های جسمی نیز بسیار موثر است.در ادامه مقاله رفتار درمانی شناختی چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید.

تحقیقات نشان داده است افراد سرطانی که همواره نگرش مثبت داشته و امیدوار هستند، غالبا از شرایط سخت بیماری جان سالم به در می برند اما کسانی که از همان ابتدا دچار ناامیدی و استرس می شوندف حتی نمی توانند از سطح پایین بیماری عبور کرده و فوت می کنند. تمامی این مثال ها نشان دهنده اهمیت رفتار درمانی شناختی است.

رفتار درمانی روانشناختی چیست؟

اساس این کار، صحبت کردن با فردی است که دچار اختلال روانی شده است. انسان تا زمانی که سکوت کرده است، هیچکس نمی تواند بفهمد در ذهن او چه می گذرد و این تنها خودمان هستیم که امواج زیادی از افکار را مدام در ذهن مرور می کنیم. در نتیجه در روش رفتار درمانی شناختی، روانشناس و مشاور از شما می خواهند صحبت کنید. اما این بدان معنا نیست که همانند پلیس و مجرم عمل کرده و بخواهند از شما بازجویی کنند بلکه به طور غیر مستقیم با یک گپ دوستانه موضوع را به گونه ای پیش می برند که بدون اینکه خودتان متوجه شوید،

رفتار درمانی شناختی چیست و چه کاربردی دارد؟تمام افکار ذهنی خود را بیان کنید. زمانی که متخصص تصمیم می گیرد از رفتار درمانی روانشناختی برای درمان ناهنجاری روحی استفاده کند، این روش را در دو مرحله اجرا خواهد کرد:

1- در ابتدا متخصص باید بفهمد چه در ذهن شما می گذرد

طرز فکر و نگرش شما نسبت به خودتان، اطرافیان و حتی زندگی تعیین کننده شرایط زندگی خواهد بود و به جرات می توان گفت بخش عمده ای از مشکلاتی که ما در زندگی خود داریم، به دلیل طرز فکر نادرست است و نتیجه آن، از بین رفتن آرامش روانی، ابتلا به مشکلات روحی، لذت نبردن از زندگی و… خواهد بود. در واقع در این روش، متخصص می خواهد ریشه اصلی اختلال روحی را بیابد در این صورت هر نوع درمان که در پیش گیرد به احتمال بسیار زیاد موثر خواهد بود.

2- اکنون متخصص به دنبال علت شکل گیری این طرز فکر و رفتار در شما خواهد بود

برای مثال روانشناس متوجه می شود که شما نسبت به اطرافیان خود بدبین هستید و احساس می کنید همه می خواهند به شما لطمه بزنند. متخصص باید کشف کند چه عاملی باعث شکل گرفتن این حس بد در شما شده و این عامل را از بین ببرد.

اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد عملکرد رفتار درمانی روانشناختی صحبت کنیم باید بگوییم در این روش ما طرز فکر شما را عوض خواهیم کرد. شما باید نگرش قبلی که منجر به بروز اختلالات روانی و مشکلات در زندگی شده است را رها کرده و طرز فکر جدید و مثبت داشته باشید. ضعف روانی، احساس بد، افکار منفی و نادرست، همگی به شدت سلامت روح و روان شما را متاثر کرده و به دنبال آن، بیماری های جسمی نیز بروز خواهد کرد.

رفتار درمانی شناختی چیست و چه کاربردی دارد؟

نحوه عملکرد رفتار درمانی روانشناختی

در ابتدا لازم است بدانید وقتی به متخصص مراجعه می کنید، ابتدا با چند جلسه مشاوره، سعی می شود نوع اختلال و شدت آن در وجود شما کشف شده و سپس بررسی می شود که آیا رفتار درمانی روانشناختی برای شما موثر است یا نه. غالبا روش های درمانی که متخصصین علم روانشناسی استفاده می کنند، ترکیبی است و تنها به یک روش اتکا نخواهند کرد.

جلسات رفتار درمانی روانشناختی به صورت زیر اجرا می شود:

1- بسته به نوع اختلال، شدت آن و میزان همکاری شما با روانکاو، بین 20-5 جلسه درمان برای شما در نظر گرفته می شود. مدت زمان هر جلسه، 60-30 دقیقه خواهد بود. در هر هفته تنها دو جلسه برگزار می شود چرا که بعد از جلسه باید به فرد فرصت داده شود تا صحبت های روانشناس و کارهایی که از او خواسته، تاثیرات خود را نشان دهد.

2- در همان چند جلسه اول روانشناس متوجه خواهد شد که شرایط روحی شما در چه وضعیتی است و آیا رفتار درمانی روانشناختی برای درمان این مشکل موثر است یا خیر. در صورتی که تشخیص دهد این روش برای ما کارایی ندارد، درمان را از مسیر دیگری پیش خواهد برد.

3- آنچه که علم روانشناسی ثابت کرده است این است که عمده مشکلات روحی، ریشه در گذشته دارند وبا گذر زمان، شرایط زندگی به آن دامن شده و وضعیت را بدتر خواهد کرد. لذا روانکاو نه تنها شرایط فعلی بلکه گذشته شما را کاوش می کند در این صورت ریشه اصلی مشکل کشف می شود.

4- در طول درمان خارج از جلسات مشاوره می توانید با متخصص خود صحبت کنید. اگر احساس می کنید لازم است خارج از برنامه تنظم شده با روانکاو حرف بزنید، حتما در اولین فرصت با او تماس بگیرید.

5- جالب است بدانید که تمام جلسات درمان توسط خود شما مدیریت می شود. اینکه در چه مورد صحبت کنید، این جلسه چه مدت زمان طول بکشد و حتی تاریخ هر جلسه را خودتان تعیین خواهید کرد. هدف از این کار این است که شما در راحتی کامل و بدون استرس، درمان را شروع کنید.

رفتار درمانی شناختی چیست و چه کاربردی دارد؟رفتار درمانی شناختی در کلینیک رویا

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید که این روش درمانی بسیار موثر بوده و سعی دارد با مدیریت افکار شما، اختلال روحی را درمان کند.

متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با مهارت علمی و عملی بالا در این روش، در خدمت شما خواهند بود تا در بهترین شرایط، رفتار درمانی شناختی را برای شما اجرا کنند. در ابتدا با مشاورین ما صحبت کرده و درمان اولیه شروع یم شود. در صورت تایید تاثیرگذاری این روش در رفع اختلال روحی، درمان ادامه پیدا خواهد کرد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 8 =