کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چه زمانی باید به یک روانشناس مراجعه کنیم؟نوشته شده توسط در تاریخ اسفند 19, 1400

چه زمانی باید به یک روانشناس مراجعه کنیم؟

چه زمانی باید به یک روانشناس مراجعه کنیم؟


ممکن است در یک مقطع زمانی به این فکر کرده باشید که به یک روانشناس مراجعه کنید یا خود را متقاعد کرده اید که اگر فقط کمی صبر کنید، ممکن است مشکل برطرف شود. دانستن زمان مراجعه به یک روانشناس ممکن است گاهی اوقات کمی چالش برانگیز باشد.

به هر حال، همه روز بدی دارند یا هر از چند گاهی مشکلات سختی را پشت سر می‌گذارند، اما چگونه می‌دانید که صحبت کردن با کسی ممکن است به شما کمک کند یا خیر؟ فهرست زیر برخی از دلایلی که ممکن است از صحبت کردن با یک روانشناس سود ببرید را بیان می کند. البته اینها تنها دلایل جستجوی یک روانشناس نیستند، اما این فهرست می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

چه زمانی باید به یک روانشناس مراجعه کنیم؟

مدیریت سلامت روان

با تمام چالش های زندگی ممکن است در ایجاد تعادل بین لیست طولانی مسئولیت های خود دچار مشکل شوید. ممکن است استرس داشته باشید و در مدیریت و پردازش تمام احساسات خود مشکل داشته باشید. و، این امکان وجود دارد که شما با آنها به مؤثرترین راه‌ها برخورد نمی‌کنید—یک روانشناس می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را هدایت کنید و ابزارهایی برای مدیریت آنها در اختیار شما قرار دهد.

مدیریت سلامت روان

برای مدیریت استرس کمک می خواهید

زندگی ذاتاً استرس زا است. شما نمی توانید از شر تمام استرس های زندگی خود خلاص شوید. در واقع، مقداری استرس برای شما خوب است. اما، اگر در مدیریت استرس خود مشکل دارید، ممکن است بخواهید با کسی صحبت کنید.

استرس داشتن می تواند منجر به مسائل مختلفی شود، مانند تحریک پذیر و کوتاه مزاج بودن یا ناکارآمد شدن و عصبانی شدن. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند مهارت های مدیریت استرس سالم را بیاموزید یا ممکن است در حل مسئله به شما کمک کند تا بتوانید برخی از جنبه های استرس زا از زندگی خود را حذف کنید.

شما در تنظیم احساسات خود مشکل دارید

کنترل احساسات ناخوشایند، مانند اضطراب و کنترل خشم، گاهی اوقات می تواند سخت باشد. و در حالی که ممکن است برخی از احساسات را به خوبی مدیریت کنید، ممکن است یک یا دو مورد وجود داشته باشد که به نظر می رسد بیشتر از شما بهترین استفاده را می کنند. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا تکنیک های خاص مدیریت خشم را که برای شما مفید است، کشف کنید.

یا می توانند به شما کمک کنند تا راهبردهای کاهش اضطراب را تمرین کنید که به شما کمک می کند تا سریعتر احساس بهتری داشته باشید. مهم نیست که با چه احساساتی دست و پنجه نرم می کنید، یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای تهیه کنید تا مطمئن شوید که احساسات شما به خوبی به شما خدمت می کنند.

شما به مهارت های مقابله ای ناسالم دست می یابید

چه به دلیل استرس زیاد در حال خوردن باشید و چه برای کمک به رها شدن از مشروبات الکلی، مهارت های مقابله ای ناسالم مشکلات جدیدی را وارد زندگی شما خواهد کرد و در دراز مدت نتیجه معکوس خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که تقریباً هر مهارت مقابله ای می تواند ناسالم باشد.

تماشای تلویزیون، بازی های ویدیویی یا حتی خواندن کتاب اگر از آنها برای جلوگیری از حل مشکلات استفاده کنید، می توانند ناسالم شوند. یک روانشناس می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های مقابله‌ای سالم را پیدا کنید که شدت احساسات ناراحت‌کننده را کاهش می‌دهد و در عین حال به شما کمک می‌کند تا با مشکلات روبرو شوید.

شما برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنید

از اهداف کاهش وزن گرفته تا اهداف مالی، چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند بین شما و موفقیت شما قرار گیرد. و اگر برای غلبه بر موانع سر راه خود تلاش می کنید، ممکن است یک روانشناس بتواند به شما کمک کند. متخصصان سلامت روان می توانند به مسائل مختلفی مانند مشکلات انگیزشی، کمال گرایی و خود خرابکاری بپردازند که همگی می توانند رسیدن به یک هدف را تقریباً غیرممکن کنند.

کمالگرایی

شما می خواهید روابط خود را بهبود بخشید

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است در مدیریت روابط خود دچار مشکل شوید. مسائل دلبستگی، مشکل قاطعیت و ترس از رویارویی تنها چند مورد هستند.

یک روانشناس می تواند به شما کمک کند مشکلاتی را که در روابط تداخل دارند کشف کنید و با مهارت ها و ابزارهایی که برای ایجاد و حفظ ارتباطات سالم تر نیاز دارید به شما کمک کند. کار شما با هم ممکن است شامل هر چیزی باشد، از یادگیری چگونگی ایجاد مرزهای سالم‌تر تا کشف اینکه چرا اغلب روابط خود را خراب می‌کنید.

شما می خواهید خودآگاهی خود را افزایش دهید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا کارهایی را که انجام می دهید انجام می دهید، مانند جدایی از شریک زندگی که برای شما خوب به نظر می رسد یا زمانی که عصبی هستید چیزهای نامناسبی می گویید؟ یک روانشناس می تواند به شما در کشف دلایل رفتارهایتان کمک کند. یک روانشناس همچنین می تواند به شما کمک کند تا در مورد الگوهای زندگی خود، مانند الگوهای تفکر یا الگوهای روابط خود، بیاموزید.

همچنین ممکن است باورهای خود محدود کننده ای را کشف کنید که شما را در زندگی عقب نگه می دارد، مانند این که باور کنید برای موفقیت به اندازه کافی باهوش نیستید. شاید شما برخی از الگوهای ارتباطی دارید که ناموفق هستند. یا شاید برای رساندن مقاصد خود به شیوه ای مفید تلاش می کنید.

یک نظر عینی از یک روانشناس می تواند به شما کمک کند یک گام به عقب بردارید و انواع الگوهایی را که مدام در زندگی شما تکرار می شوند مرور کنید. سپس، آنها می توانند ابزارهایی را در اختیار شما بگذارند تا به شما کمک کنند از ابزارهایی که به شما کمک نمی کنند رهایی یابید.

شما در حال عبور از یک دوره انتقال هستید

شروع یک شغل جدید، نقل مکان به یک شهر جدید، تبدیل شدن به یک والدین یا پایان دادن به یک رابطه تنها چند نمونه از تغییرات عمده زندگی است که ممکن است مقدار زیادی ناراحتی برای شما ایجاد کند. صحبت کردن با کسی ممکن است به شما حمایت عاطفی، راهنمایی و توصیه هایی را بدهد که برای سازگاری با تغییرات زندگیتان نیاز دارید.

شما کمی حمایت والدین می خواهید

فرزندپروری سخت است. و گاهی اوقات می تواند ترسناک باشد. پس از همه، چگونه می دانید که آیا به فرزندتان مسئولیت زیادی می دهید یا به اندازه کافی حمایت نمی کنید؟ اگر مهارت‌های فرزندپروری خود را زیر سوال می‌برید یا در مورد طبیعی بودن رفتار فرزندتان سؤال دارید، ممکن است با یک روانشناس صحبت کنید.

یک متخصص سلامت روان می تواند به شما قدرت دهد تا بهترین انتخاب را برای خود و فرزندتان داشته باشید. خواه این بدان معناست که ابزارهایی را که برای تربیت فرزند مبتلا به ADHD نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد یا فقط به این معنی است که به شما اطمینان می دهد که در مسیر درستی هستید.

یک بازخورد عینی کوچک از طرف دیگر ممکن است در حصول اطمینان از تربیت کودکی سالم از نظر عاطفی که بزرگ می‌شود تا بزرگسالی مسئولیت‌پذیر شود، مفید باشد.

برای پردازش یک رویداد آسیب زا کمک می خواهید

رویدادهای آسیب زا، مانند تجربیات نزدیک به مرگ، همیشه باعث آسیب دیدن افراد نمی شوند. افراد به رویدادهای آسیب زا واکنش متفاوتی نشان می دهند و گاهی اوقات می توانند آنها را به گونه ای پردازش کنند که دچار PTSD نشوند.

یک روانشناس می تواند به شما در مقابله با یک رویداد آسیب زا کمک کند. این می تواند شما را از ابتلا به PTSD جلوگیری کند یا به شما کمک کند تا معنای بیشتری در زندگی خود پیدا کنید. حتی ممکن است به شما کمک کند از تجربه خود رشد کنید.

PTSD

پیدا کردن یک روانشناس

در مدل‌های قدیمی‌تر و سنتی‌تر درمان، برای دریافت کمک منتظر می‌مانید تا «بیمار» شوید. در واقع، شرکت‌های بیمه تنها زمانی هزینه درمان را پرداخت می‌کنند که قبلاً افسردگی، اضطراب یا بیماری روانی دیگری داشته‌اید. اکنون که افراد بیشتری از اهمیت سلامت روان آگاه شده‌اند و تمایل بیشتری به بحث در مورد آن دارند، این شیوه قدیمی‌تر نگاه به درمان در حال تکامل است.

اکنون، راه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای وجود دارد که می‌توانید قبل از اینکه مشکل سلامت روانی را تجربه کنید، به یک روانشناس مراجعه کنید (به عنوان مثال، برنامه‌های کمک به کارکنان و درمان آنلاین). صحبت کردن زودهنگام با یک متخصص سلامت روان ممکن است از بیماری های روانی قبل از شروع آنها جلوگیری کند – و همچنین ممکن است به شما کمک کند تا بهترین فکر کردن، احساس کردن و عملکرد را داشته باشید.

آیا به یک روانشناس مراجعه کنید یا خیر؟

اگر در مورد اینکه آیا به یک روانشناس مراجعه کنید یا خیر، فکر می کنید، ممکن است امتحانش کنید. صحبت کردن با فردی خارج از خانواده و دوستانتان ممکن است به روش های مختلفی به شما کمک کند.

به خاطر داشته باشید که صحبت با یک متخصص سلامت روان به این معنی نیست که مشکلی برای شما وجود ندارد. ممکن است به سادگی تصمیم بگیرید که دیدن یک روانشناس چیزی است که به شما کمک می کند بهترین نسخه از خود شوید و صحبت کردن با کسی نشانه ضعف نیست. به هر حال، اعتراف به اینکه همه پاسخ ها را ندارید، به قدرت نیاز دارد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + یک =