جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

7 راه کاهش و کنترل اضطراب در کودکاننوشته شده توسط در تاریخ آبان 27, 1399

7 راه کاهش و کنترل اضطراب در کودکان

همه ما می دانیم که دوره کودکی، حساس ترین دوران زندگی هر فردی است. عمده شخصیت ما در این زمان شکل می گیرد لذا کوچکترین اشتباه والدین در تربیت فرزندان باعث می شود که کودک به فردی تبدیل شود آینده خوبین داشته و حتی ممکن است زندگی او از دست برود. متاسفانه بارها دیده ایم که والدین به مرکز مشاوره ما مراجعه می کنند و از این موضوع گلایه می کنند که فرزندشان به اضطراب دچار شده است و به فک درمان هستند. در این مقاله سعی بر این داریم راهکارهایی را برای کنترل اضطراب در کودکان ارائه نماییم که البته در کنار جلسات مشاوره، بسیار اثربخش خواهند بود.

راهکارهایی برای کاهش و کنترل اضطراب در کودکان

1- به فرزند خود یاد بدهید به جای فرار کردن از ترس هایش، با آن ها روبرو شود

ترس، اولین و مهمترین عامل استرس و اضطراب در وجود همه ما آدم ها است که این مسئله در کودکان، بیشتر تاثیرگذار است. تا وقتی فرزند شما از چیزی می ترسد، استرس در وجود او بیشتر می شود. به او کمک کنید با ترس هایش روبرو شود. برای مثال اگر از آب می ترسد، شرایطی را فراهم کنید که بتواند آب بازی کند در این صورت به تدریج ترس او از بین خواهد رفت.

7 راه کاهش و کنترل اضطراب در کودکان

2- برای کنترل اضطراب در کودکان به نقاط قوت او توجه کنید

سعی کنید توانایی ها و استعدادهایی که فرزندتان دارد را بیشتر مورد توجه قرار داده و به خاطر آن ها، کودک را تشویق کنید تا حدی که اضطراب او به خاطر ناتوانی هایش از بین برود. این کار شما در واقع باعث می شود کودک به این باور برسد که بسیار قوی است و چند نقطه ضعف، نمی تواند او ار از موفقیت دور کند.

3- شرایط زندگی را برای فرزند آرام کنید

محیط خانه و محلی که زندگی می کند باید دور از تنش باشد. قطعا در خانه ای که پدرو مادر همواره در حال جر و بحث هستند، نمی توان انتظار داشت کودکی رشد کند که از نظر روحی در شرایط بسیار عالی به سر می برد. شما باید اساس کار ار درست کنید. رابطه محبت آمیز بین والدین و رفتار پر مهر آن ها نسبت به کودک باعث می شود آرامشی در وجود او شکل بگیرد که جایی برای نفوذ استرس وجود نداشته باشد.

4- برای صحبت کردن با او وقت بگذارید

عمده اضطراب هایی که در وجود فرزندان شکل می گیرد، به خاطر تنهایی است که مجبور هستند حجم زیادی از حرف ها و اتفاقات را در وجود خود نگه دارند و کسی نیست که پای حرف های آن ها بنشیند. در طول روز، وقتی را به کودک خود اختصاص دهید و در حین بازی کردن از او بخواهید با شما حرف بزند. از اتفاقات روز برای شما صحبت کند. در واقع شما باید شرایطی را فراهم کنید تخلیه ذهن کودک انجام شود.

7 راه کاهش و کنترل اضطراب در کودکان5- مشغله ذهنی برای فرزند درست نکنید

متاسفانه اغلب والدین در شرایط امروز که هم پدر و هم مادر در بیرون از خانه مشغول به کار هستند، تصمیم می گیرند برای اینکه فرزندشان تنها نباشد، چندین مشغله برای او درست کرده و کودک را به کلاس های مختلف بسپارند. البته آن ها اعتقاد دارند با این کار فرزندشان شادتر خواهد بود در حالی که سخت در اشتباه هستند. ذهن فرزند که شلوغ باشد و بتواند بین کارهای خودش هماهنگی ایجاد کند، به تدریج منجر به اضطراب در وجودش خواهد شد چرا که نگران کارها است که زمان کمی برای هر کدام دارد.

6- اجازه ندهید زمان زیادی با فناوری سپری شود

با توجه به اینکه در سال های اخیر، موبایل و تبلت در اختیار کودکان قرار گرفته و علاقمند به بازی های اینترنتی شده اند، اکنون والدین باید بیشتر مراقب فرزندان خود بوده و اجازه ندهند زمان زیادی را به این کار سپری کنند. بازی های اینترنتی از یک سو اعتیادآور بوده و از سویی دیگر برخی از ان ها با خشونت همراه هستند. هر دو منجر به اضطراب در کودک می شود.

7 راه کاهش و کنترل اضطراب در کودکان7- حتما از مشاور کمک بگیرید

والدین عزیز دقت کنند که برای کاهش و کنترل اضطراب در کودک لازم است با متخصص مشورت کنید تا راهکار درست را به شما پیشنهاد کرده و از سویی دیگر تمامی امور زیر نظر مشاور باشد تا مبادا دچار خطا شده و در نتیجه شرایط فرزند را بدتر کند. البته این بسته به شدت استرس در وجود فرزند شما دارد ولی حتی گاها نیاز به مصرف دارو است تا درمان نتیجه بخش باشد.

درمان اضطراب کودکان در کلینیک رویا

فردی که دوران کودکی خود را با استرس و اضطراب طی کرده باشد، هرگز فرق موفق و مفیدی برای جامعه نخواهد بود. این موضوع برای والدین بسیار ناراحت کننده است. همه ما دوست داریم آینده ای روشن برای فرزندان خود رقم بزنیم اما این آینده تنها با پول و علم به دست نمی آید بلکه حتی لازم موفقیت علمی، داشتن آرامش است. دوران کودکی بسیار مهم است. در واقع تعیین کننده شخصیت فرزند در تمام طول عمر خواهد بود. به همین دلیل است که والدین باید بسیار مراقب رفتار خود باشند تا فرزندشان به اضطراب دچار نشود اما اگر به هر دلیل این اختلال روانی در وجود او شکل گرفت، قبل از اینکه ریشه بدهد و تمام ذهن و روح او را فرا بگیرد، به محض اینکه نشانه های اضطراب دیده شد باید به مشاور و روانشناس مراجعه نمایند.

یکی از خدماتی که در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) برای شما عزیزان ارائه می شود، خدمات مشاوره کودکان برای درمان استرس و اضطراب است. متخصصین ما از نظر علمی بسیار مهارت داشته و با تمامی متدهای پیشرفته علم روانشناسی آشنا هستند. در نتیجه با در نظر گرفتن جلسات متعدد، کمک می کنند فرزند شما هر چه زودتر به آرامش روانی رسیده و اضطراب در وجود او از بین برود.

روانشناسی کودک و نوجوانروانکاویمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =