کلینیک رویا

کنترل خشم و مدیریت آننوشته شده توسط در تاریخ تیر 10, 1399

کنترل خشم

یکی از بدترین صفاتی که هر انسان ممکن است داشته باشد، خشم است. به هر حال طبیعی است که ما نسبت به برخی از امور عصبی شویم اما اگر این عصبانیت بارها تکرار شد، هر بار زمان بیشتری شما را درگیر کرد و از همه بدتر، با گذر زمان عصبانیت شما تشدید شد، این نشان دهنده این است که به یک انسان خشمگین تبدیل شده اید. آیا می دانید چنین کسی به چه مشکلاتی دچار خواهد شد؟ توصیه می کنیم این مقاله در رابطه با کنترل خشم را با دقت مطالعه کنید.

دلایل بروز خشم

در طول دوران زندگی، شرایط مختلفی را تجربه می کنید که بر روی حالات روحی شما به مرور زمان تاثیر خواهد گذاشت. بدترین اتفاق برای انسان، عادت کردن و خو گرفتن است. اگر شما برای مدتی رفتاری را تکرار کنید، این رفتار عادت شده و بخشی از وجود شما خواهد شد. اکنون ترک عادت سخت خواهد شد. اکنون تصور کنید که شما در خانواده ای زندگی می کنید که پدر و مادر همیشه با عصبانیت و بدخلقی با هم رفتار می کنند. این والدین رفتار خود را به فرزند نیز انتقال می دهند چرا که فرزند، به دیدن چنین برخوردهایی عادت می کند.کنترل خشم

از سویی دیگر اگر در محیط کار خود با همکارانی بداخلاق و خشن سر و کار داشته باشید که حتی اول صبح هم عصبانی هستند، به مرور زمان شما نیز به فردی عصبی تبدیل می شوید. لذا می توان اینگونه نتیجه گرفت که خشم به شدت مسری است و اگر یکی از نزدیکان شما به این اختلال روحی مبتلا شده است، باید درمان را شروع کند قبل از اینکه دیگران را همانند خود کند. البته کسانی که مدتی با اختلالات روانی درگیر بوده اند نیز بسیار مستعد ابتلا به خشم خواهند بود. به همین دلیل است که اکیدا توصیه می کنیم در صورت ابتلا به هر نوع اختلال روانی، حتما درمان را در اولین فرصت شروع کنید.

عواقب و پیامدهای خشم

آیا می دانید خشم چه عواقبی را برای شما به دنبال خواهد داشت که گاها جبران ناپذیر هستند؟

  • افراد خشمگین، به زودی طرد می شوند.

هیچکس علاقه ای ندارد با یک فرد خشن معاشرت داشته باشد. لذا چنین فردی کم کم از جانب اطرافیان خود رانده شده و تنها می شود. این تنهایی، عواقب دیگر همانند افسردگی، نفرت و… را به دنبال خواهد داشت.

  • اتفاقات ناخوشایند رخ خواهد داد.

کافی است کمی خبرهای مربوط به قتل های غیرعمد را دنبال کنید تا متوجه شوید عمده این اتفاقات، به دلیل عدم کنترل خشم رخ داده است. راننده ای که در ترافیک تصادف نموده و به دلیل عصبانیت، کنترل خود ار از دست داده که نهایتا منجر به قتل شده است. از این قسم مثال ها بسیار هستند اما اگر ما هزاران مثال برای شما ذکر کنیم و شما تصمیم راسخ برای کنترل خشم خود نگیرید، هیچ فایده ای نخواهد داشت.کنترل خشم

  • خشم، به امور کاری شما لطمه می زند.

حضور یک کارمند خشن و بد اخلاق در محیط کار، نه تنها کارایی خوبی نداشته بلکه بر روی دیگران نیز تاثیر می گذارد. از طرفی هر روز با همکاران خود چالش خواهد داشت. در نتیجه مدیر عامل ترجیح می دهد این کارمند بدخلق را اخراج کند تا محیط کاری آرام و کارآمد باشد.

  • زندگی با فرد خشن واقعا سخت است.

اگر شما خشمگین هستید و قصد ازدواج دارید، قبل از هر چیز باید راه حلی برای کنترل خشم خود داشته باشید چرا که در غیر این صورت، بعد از ازدواج این خشم مشکل ساز شده و حتی در مدت زمان کوتاهی باعث جدایی شما می شود.

راهکارهای کنترل خشم

اما اکنون که از مهمترین عواقب خشم آگاه شدید، لازم است به فکر چاره ای برای کنترل خشم باشید تا شما نیز با آرامش بتوانید در کنار دیگران زندگی کنید. چند راهکار اساسی را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • دلیل خشم خود را بشناسید.

تا زمانی که ندانید چرا شما اینقدر سریع خشمگین می شوید، نمی توانید خشم خود را کنترل کنید. در واقع شما باید دلیل خشم را رفع کنید تا خشم در وجود شما از بین برود. برای مثال معاشرت با دوست عصبی، دیدن فیلم های ترسناک و خشن، رفت و آمد با افرادی از فامیل که عصبی هستند و.. را کنار بگذارید.کنترل خشم

  • به صحبت کردن خود توجه کنید.

حتما برای شما عجیب خواهد بود اگر بگوییم حتی یک کلمه منفی آنقدر تاثیرگذار است که به مرور زمان خشم را در وجود شما نهادینه می کند. گفتار انسان، بر روی کردار و طرز تفکر او تاثیر می گذارد به همین دلیل است که می گوییم گفتار نیک داشته باشید تا پندار و کردار شما نیز نیک باشد. از همین امروز شروع کنید صحبت کردن خود را به شدت زیر ذره بین ببرید. هر روز که می گذرد، باید تعداد عبارات منفی که به کار می برید کمتر شود.

  • گذشته، تنها یک تجربه است.

به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید گذشته شما، زندگی امروز را متاثر کند. هر اتفاقی که در گذشته رخ داده است، گذشته و تنها باید به چشم یک تجربه به آن نگاه کنید. خودخوری کردن، افسوس خوردن، سرزنش کردن خود و دیگران، همگی منجر خشم می شود. گذشته را رها کنید تا آرامش امروز زندگی خود و دیگران را از دست ندهید و همچنین، از نظر روحی دچار لطمه نشوید.

کنترل خشم با کمک کلینیک رویا

این مقاله با هدف آگاهی شما از پیامدها خشم نگارش شد تا بدانید این صفت بد، چه عواقب تلخی را به دنبال خواهد داشت. اما اگر شما یک انسان بسیار خشمگین هستید و نگران این مسئله هستید که چگونه خشم خود را کنترل کنید، جایی برای نگرانی نخواهد بود. چرا که متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در بلوار فردوس و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) با ارائه مشاوره ، روانکاوی و همچنین کارگاه های آموزش مهارت زندگی به شما کمک می کنند تا سریع تر خشم خود را کنترل نموده و به یک فرد آرام و خوش اخلاق تبدیل شوید.کنترل خشم

در این صورت هم خودتان و هم اطرافیان از زندگی لذت خواهید برد. ما مشکل شما را به صورت ریشه ای حل خواهیم کرد.

درمان اختلالات هیجانیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *