کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال نقص توجه یا ADHD چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 10, 1399

اختلال نقص توجه یا ADHD چیست؟

اختلال نقص توجه یا ADHD چیست؟


اختلال روانی ممکن است برای همه ما رخ بدهد. تحقیقات نشان داده است همه انسان ها در طول دوران زندگی خود حداقل یکبار اختلال روانی را تجربه می کنند اما سطح آن در بین افراد متفاوت بوده و در نتیجه ممکن است سریع رد شود. در برخی موارد نیز این ناهنجاری ها ریشه دار شده و حتی مشکلات جسمی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از مشکلات رایج روانی تحت عنوان اختلال نقص توجه صحبت کنیم.

اختلال نقص توجه چیست؟

این ناهنجاری که تحت عنوان بیش فعالی شناخته شده است، غالبا ریشه در کودکی داشته و در صورتی که درمان نشود حتی تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا خواهد کرد. متاسفانه بارها دیده ایم که والدین به دلیل اینکه نسبت به این اختلال اطلاعات کافی نداشته اند، اقدامی برای درمان اختلال نقص توجه در فرزند خود انجام نداده و اکنون در بحرانی ترین مراحل زندگی همانند بلوغ، آزمون کنکور، شرایط کار، زندگی مشترک و… به مشکلات جدی برخورد کرده است. اختلال نقص توجه در واقع نوعی ناهنجاری ترکیبی است که از ترکیب دشواری در توجه کردن، بیش فعالی و رفتارهای مداخله ای ایجاد می شود.

علائم اختلال نقص توجه در بزرگسالان

گاها علائم بیش فعالی در کودکی به اندازه ای حاد نیست که والدین متوجه شوند اما در زمان بزرگسالی، علائمی رویت می شود که نشان دهنده اختلال نقص توجه خواهد بود. این علائم عبارتند از:

1- فرد نمی تواند بر روی هیچ امر همانند درس خواندن، کار و حتی صحبت کردن با دیگران، تمرکز داشته باشد.

اختلال نقص توجه یا ADHD چیست؟

2- شما نمی توانید از چنین کسی انتظار داشته باشید به قواعد پایبند باشد. جالب است بدانید که حتی موقع راه اندازی وسیله جدید، حوصله خواندن دستورالعمل را نخواهد داشت.

3- اگر فردی به بیش فعالی دچار باشد، نمی توان حتی کمترین اطلاعات را به خاطر بسپارد.

4- شما نمی توانید به او اعتماد کرده و کاری را به فرد بیش فعال بسپارید به دلیل اینکه از عهده مدیریت کار برنمی آید و منجر به خرابی خواهد شد.

5- ابتلا به اضطراب، افسردگی، حساسیت و تحریک پذیری بالا، خستگی های مزمن و.. از جمله علائم اختلال نقص توجه در بزرگسالان است.

6- کسی که به این اختلال دچار باشد، به تدریج انگیزه خود را برای ادامه زندگی از دست می دهد. منزوی شده و در ارتباطات اجتماعی بسیار ضعیف خواهد شد.

7- دقت داشته باشید که فرد مبتلا به این اختلال اگر درمان نشود، ممکن است به استفاده از مواد مخدر روی بیاورد.

علائم و نشانه های اختلال نقص توجه در کودکان

والدین گرامی دقت داشته باشند که اگر علائم زیر را در فرزند خود مشاهده کردید، نشان می دهد او به اختلال نقص توجه دچار است و باید در اولین فرصت با مشاور و روانشناس صحبت نمایید:

1- فرزند شما به بازی های پر هیجان و پر سر و صدا علاقمند است و بازی هایی که آرام هستند را دوست ندارد. حتی خواندن کتاب را نمی پسندد.

اختلال نقص توجه یا ADHD چیست؟2- دقت کنید که آیا به خوبی می تواند روی امور کاری خود و حتی بازی کردن تمرکز کند؟

3- بسیار پر حرف است به خوبی که حتی اجازه صحبت کردن به دیگران نمی دهد.

4- به هیچ عنوان نمی توانید از او بخواهید که صبر کند. برای داشتن هر آنچه می خواهد، اصلا صبر نمی کند حتی برای گفتن حرفش، توجه نمی کند که دیگران در حال صحبت کردن بوده و بین حرف آن ها می پرد.

بارزترین نشانه این ناهنجاری روانی این است که کودک نمی تواند چند دقیقه سر جای خود نشسته و کاری نکند.
انرژی او به حدی زیاد است که مدام در حال فعالیت و بازی است.

5- با توجه به اینکه نمی تواند تمرکز کند، در شنیدن صحبت دیگران نیز به مشکل برخورد می کند. نمی تواند به خوبی مفهوم حرف دیگران را درک کند و همین مسئله در یادگیری درس، دردسر ساز خواهد شد.

6- بسیار عجول است و دوست دارد تمام کارهایش را هر چه سریع تر انجام دهد. اگر او را به شهربازی ببرید، حوصله ندارد در صف منتظر بماند و خیلی زود از کوره در می رود.

7- با شروع دوران مدرسه، علائم بیش فعالی بیشتر خواهد شد به گونه ای که فرزند علاقه ای به درس خواندن ندارد.

اختلال نقص توجه یا ADHD چیست؟8- به غذا خوردن فرزند خود دقت کنید. کودک دوست ندارد غذا بخورد و هربار والدین دردسر دارند که او را تشویق کنند سر سفره نشسته و غذا بخورد. به تدریج اشتهای او کم می شود.

9- کودکی که بیش فعال است، از نظر بیش فعالی بسیار ضعیف است. ترجیح می دهد تنها باشد و از جمع دوری می کند.

درمان ADHD در کلینیک رویا

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، متوجه شده اید اختلال نقص توجه چه عواقبی را به دنبال دارد. متاسفانه برخی از والدین نمی خواهند قبول کنند فرزندشان به چنین مشکلی دچار شده است و به جای اینکه به فکر درمان باشند، آن را کتمان می کنند. با این کار ضربه بدی به آینده فرزند خود وارد خواهند کرد. این اختلال اگر در دوران کودکی و به موقع درمان شود، می تواند از بروز مشکلات بزرگ در بزرگسالی پیشگیری نماید. در نتیجه توصیه می کنیم به محض اینکه اولین علائم را در فرزند و یا یکی از نزدیکان خود مشاهده کردید، مورد را با روانشناس و مشاور در میان گذاشته و از او بخواهید درمان را شروع کند.

برای این منظور می توانید بر روی کمک متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کید. در این مرکز ابتدا جلسات مشاوره برگزار می شود تا شدت اختلال در فرد تشخیص داده شده و بتوان بهترین متد را برای درمان اختلالات روانشناختی در پیش گرفت. در صورتی که نیاز به دارو درمانی باشد، از روانپزشکان مرکز نیز کمک می گیریم تا درمان به بهترین شکل ممکن پیش برود.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 12 =