کلینیک رویا

اختلال مانیا چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 26, 1399

اختلال مانیا چیست؟

اختلال مانیا چیست؟


آنچه که واقعیت زندگی دنیای انسانی است این است که همه ما ممکن است روزی به نوعی اختلال روانی مبتلا شویم اما در برخی از افراد این اختلال به حدی سطحی و کم عمق است که خیلی زود رفع می گردد حتی بدون اینکه متوجه آن شوند. اما در مواردی دیگر این اختلال روانی حاد خواهد شد به حدی که می تواند زمینه ساز سایر مشکلات شود. در این مقاله می خواهیم در مورد اختلال مانیا یا شیدایی صحبت کنیم که دقیقا برعکس افسردگی است.

منظور از اختلال مانیا یا شیدایی چیست؟

همانگونه که گفته شد اختلال مانیا دقیقا برعکس افسردگی است به این معنا که فرد بسیار سرخوش است و به اصطلاح خلق بالا دارد. این ناهنجاری غالبا به صورت ارثی به نسل بعد منتقل می شود. اما تحقیقات نشان داده است که استرس و یا مشکلات فیزیکی در بخشی از مغز نیز به شدت در بروز اختلال شیدایی نقش دارند. البته اختلال مانیا تنها زمانی مشخص می شود که شما با فرد مبتلا به این مشکل، معاشرت داشته باشید.

اختلال مانیا یا شیداییعلائم اختلال مانیا

– سه علامت اصلی این اختلال روانی که به عنوان شاه علامت ها شناخته شده است عبارتند از تحریک پذیری بالا، خلق بالا و گشاده

– همین تحریک پذیری باعث می شود فرد بسیار جاه طلب شود. در صورتی که در درمان کوتاهی شود و این مشکل پیشرفت کند، حالت سرخوشی و تحریک پذیری روز به روز بیشتر خواهد شد.

– جالب است بدانید که خلق بیمار یکسان نیست. بلکه در طول روز تغییر می کند برای مثال در طول شب علائم افسردگی و در طول روز مانیک می شود.

– چنین فردی تمایل به لخت شدن در ملا عام دارد.

– از لباس هایی استفاده می کند که غیر معمول بوده و با عرف سازگاری ندارد.

– برخی از امور را فراموش می کند. برای مثال موقع خروج از خانه فراموش می کند کلید را با خود به همراه داشته باشد.

– به استفاده از مشروبات الکلی روی می آورند تا حالات غیر عادی خود را برای چند ساعت تسکین دهند.

اختلال مانیا چیست؟– میل او به غذا خوردن زیاد می شود.

– به اختلالات خواب دچار خواهد شد.

میل جنسی او به شدت بالا می رود.

– دچار خود بزرگ بینی می شوند.

– هر کاری را که شروع می کنند به صورت نیمه تمام می گذارند چون سریعا دوست دارند یک کار جدید را تجربه کنند.

علائم اختلال مانیا در نوجوانان

متاسفانه تشخیص این اختلال در دوره نوجوانی سخت است و روانپزشکان غالبا دچار خطا می شوند. مهمترین علائم شیدایی در این دوران عبارتند از:

– به مصرف مشروبات الکلی روی می آورد.

– دچار روانپریشی شده و حتی ممکن است دست به خودکشی بزند.

– در تحصیل دچار مشکل خواهد شد.

– به شدت تحریک پذیر می شود.

– افکار فلسفی زیادی به سراغ او می آید.

– چنین فردی علائم اختلال وسواس جبری را نشان می دهد.

اختلال مانیا چیست؟درمان اختلال مانیا

در صورتی که در میان دوستان و آشنایان خود کسی را می شناسید که علائم اختلال مانیا در او دیده می شود، توصیه می کنیم سریعا مسئله را با یک مشاور خبره در میان بگذارید. درمان به صورت زیر آغاز خواهد شد:

1- روان درمانی

در ابتدا روانشناس و مشاور سعی می کنند در چند جلسه، علت اختلال مانیا و شدت آن را در فرد تشخیص داده و سپس با کنترل رفتارهای او و کنترل عوامل تحریک کننده، مانع از پیشرفت اختلال شیدایی شوند.

2- دارو درمانی

در اغلب موارد لازم است در کنار روان درمانی، دارو درمانی نیز انجام شود. در این صورت مشاور یا روانشناس شما را به یک روانپزشک معرفی می کنند. پس از مطالعه پرونده، متخصص داروهایی را تجویز خواهد کرد. دقت داشته باشید که داروها باید براساس دستورالعمل پزشک مصرف شده و همچنین بدون نظر متخصص، مصرف آن را کنار نگذارید.

3- تشنج درمانی

متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که فرد خیلی دیر درمان را شروع می کند به حدی که اختلال در او بسیار شدت گرفته و روان درمانی و دارو درمانی به تنهایی اثر بخش نخواهند بود. در چنین مواردی لازم است تشنج درمانی انجام شود. در این روش دو الکترو به شقیقه ها وصل شده و سپس سپس جریان ضعیف برق بین 1600-200 میلی آمپر برقرار می شود. این روش بهترین تاثیرگذاری را در درمان افسردگی و اختلال مانیا دارد.

اختلال مانیا چیست؟درمان اختلال مانیا در کلینیک رویا

با مطالعه این مقاله متوجه شدید که اختلال شیدایی تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد. شخصی که دچار این ناهنجاری شده است، نه تنها خودش به مشکلات زیادی برخورد خواهد کرد بلکه زندگی را برای اطرافیان نیز سخت خواهد کرد. نزدیکان او باید همیشه مراقب باشند مبادا کاری دست خود بدهد چون همانگونه که گفته شد در صورت حاد شدن اختلال مانیا، ممکن است دست به خودکشی بزند. لذا اکیدا توصیه می کنیم درمان را از همان ابتدای ناهنجاری شروع کنند. در مورد همه اختلالات روانی در صورتی که تاخیر در درمان وجود داشته باشد، به دلیل اینکه ریشه دار می شود، درمان بسیار سخت خواهد شد.

درمان اختلال مانیا در کلینیک روانپزشکی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) توسط متخصصین حرفه ای انجام می شود. در ابتدا جلسات مشاوره برگزار خواهد شد. البته شما می توانید به صورت غیر حضوری و یا آنلاین با کارشناسان ما صحبت کرده و شرایط فرد مبتلا به این ناهنجاری را مطرح کنید. ما به شما عزیزان اطمینان می دهیم که اگر درمان را همراه با دستورالعمل متخصصین پیش ببرید، خیلی سریع بهبودی روحی حاصل خواهد شد. البته لازم است نزدیکان مبتلا به اختلال شیدایی نیز با متخصصین ما همکاری داشته باشند چرا که رفتار آن ها، به شدت بر روی سرعت و کیفیت درمان تاثیر خواهد گذاشت.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *