کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

درک عوامل محرک اختلال شخصیت بوردرلایننوشته شده توسط در تاریخ فروردین 24, 1400

درک عوامل محرک اختلال شخصیت بوردرلاین

درک عوامل محرک اختلال شخصیت بوردرلاین


اکثر افراد مبتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین (BPD) عوامل محرکی دارند. وقایع یا موقعیت های خاص علائم آنها را آغاز یا تشدید می کند. عوامل محرک اختلال شخصیت بوردرلاین در افراد مختلف متفاوت است، اما انواع مختلفی از محرک ها وجود دارد که در این اختلال بسیار رایج است. اختلال بوردرلاین یک اختلال روانی است که بر نحوه تفکر و احساس شما در مورد خود و دیگران تأثیر می گذارد و باعث بروز مشکلاتی در زندگی روزمره می شود.

این اختلال شامل مسائل مربوط به تصویر از خود، مشکل در مدیریت احساسات و رفتار و الگویی از روابط ناپایدار است. در اختلال بوردرلاین، ترس شدیدی از رها شدن یا بی ثباتی دارید و تحمل تنها ماندن را ندارید. با این وجود عصبانیت نامناسب، تکانشگری و تغییرات خلقی مکرر ممکن است دیگران را از شما دور کند، حتی اگر می خواهید روابط عاشقانه و پایداری داشته باشید. اختلال شخصیت بوردرلاین معمولاً از اوایل بزرگسالی شروع می شود. به نظر می رسد این وضعیت در اوایل بزرگسالی بیشتر است و ممکن است با افزایش سن به تدریج بهتر شود.

علائم اختلال شخصیت بوردرلاین

اختلال شخصیت بوردرلاین بر احساس شما نسبت به خود، نحوه ارتباط شما با دیگران و رفتار شما تأثیر می گذارد. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ترس شدید از رها شدن، حتی اقدامات شدید برای جلوگیری از جدایی یا طرد واقعی یا تصوری

علائم اختلال شخصیت بوردرلاین

الگویی از روابط شدید ناپایدار، مانند ایده آل کردن شخصی برای یک لحظه و سپس ناگهان باور اینکه فرد به اندازه کافی اهمیتی نمی دهد یا رفتار بی رحمانه دارد

تغییرات سریع در هویت و تصویر از خود که شامل تغییر اهداف و ارزشها است، و خود را بد می بیند یا انگار اصلاً وجود ندارد

دوره های پارانویای مرتبط با استرس و قطع ارتباط با واقعیت، از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد

رفتارهای تکانشی و پرخطر، مانند قمار، رانندگی بی پروا، رابطه جنسی غیر ایمن، ولگردی و قانونی شکنی، پرخوری یا سو مصرف مواد مخدر یا موفقیت در خرابکاری با ترک ناگهانی یک کار خوب یا پایان دادن به یک رابطه مثبت تهدیدهای خودکشی یا رفتار یا صدمه به خود، اغلب در پاسخ به ترس از جدایی یا طرد شدن

تغییرات خلقی گسترده ای که از چند ساعت تا چند روز طول می کشد، که می تواند شامل شادی شدید، تحریک پذیری، شرم یا اضطراب باشد

احساس پوچی مستمر

عصبانیت نامناسب و شدید، مانند از دست دادن مکرر حوصله ، کنایه یا تلخی ، یا درگیری فیزیکی

تعریف محرک اختلال شخصیت بوردرلاین

ممکن است اصطلاح “ماشه” را شنیده باشید اما از معنی آن مطمئن نیستید. معمولاً، ماشه به برخی از رویدادها اشاره دارد که باعث تشدید عمده علائم اختلال شخصیت بوردرلاین می شود. این رویداد می تواند بیرونی (اتفاقی که در خارج از خود شما رخ می دهد) یا درونی (اتفاقی که در ذهن شما می افتد ، مانند یک فکر یا خاطره) باشد.

محرک ها رویدادهایی هستند که به شما این احساس را القا می کنند که علائم اختلال شخصیت بوردرلاین شما “خارج از کنترل” است. بلافاصله به دنبال یک ماشه، یک یا چند مورد از علائم این اختلال در شما ممکن است به طور قابل توجهی تشدید شود.

محرک های رابطه

شایعترین عوامل محرک اختلال شخصیت بوردرلاین مربوط به پریشانی بین فردی، به ویژه روابط است. افراد مبتلا به این اختلال معمولاً هنگامی که وقایع در یک رابطه باعث رد شدن، انتقاد یا رها شدن می شوند، احساس ترس شدید، عصبانیت، رفتار تکانشی، خودزنی و حتی خودکشی می کنند.

به عنوان مثال، ممکن است وقتی برای یک دوست پیامی می گذارید و تماس دیگری دریافت نمی کنید ، احساس تحریک کنید. شاید بعد از برقراری تماس ، چند ساعت صبر کنید اما سپس فکرهایی از قبیل: “او دیگر تماس نمی گیرد ، باید از من عصبانی شود” را شروع کنید.

این افکار ممکن است در الگوهای فکری مانند “او احتمالاً از من متنفر است” یا “من هرگز دوستی نخواهم داشت که کنارم بماند” حلزونی شود. با این افکار مارپیچ ، علائم مارپیچی مانند احساسات شدید ، عصبانیت و اصرار به خودآزاری به وجود می آید.

تعریف محرک اختلال شخصیت بوردرلاینمحرک های شناختی

بعضی اوقات، ممکن است حوادث درونی شما را تحریک کند، مانند افکاری که به نظر می رسد ازکنترل شما خارج شده اند. این امر به ویژه برای افرادی که اختلال شخصیت بوردرلاین مربوط به حوادث آسیب زا مانند کودک آزاری دارند ، صادق است.

به عنوان مثال ، یک خاطره یا تصویر از یک تجربه گذشته (مانند یک واقعه آسیب زا یا از دست دادن) می تواند احساسات شدید و سایر علائم اختلال شخصیت بوردرلاین را تحریک کند. با این حال ، برای ایجاد علائم ، یک حافظه ناراحت کننده نیست. برخی از افراد با خاطراتی از اوقات خوشتر تحریک می شوند ، که ممکن است به آنها یادآوری کند که در حال حاضر اوضاع چندان خوب نیست

نحوه مدیریت محرک های اختلال شخصیت بوردرلاین

خوشبختانه مواردی وجود دارد که شما می توانید در مدیریت محرک های اختلال شخصیت بوردرلاین به شما کمک کنند. برخی از مراحل شما باید انجام شود:

عوامل محرک خود را شناسایی کنید: راه اندازها کاملاً فردی هستند. اولین قدم در مدیریت عوامل محرک خود ، شناختن وقایع ، موقعیت ها ، افکار یا خاطرات مربوط به علائم اختلال شخصیت بوردرلاین مانند خشم یا تکانه است. تمریناتی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها عوامل محرک خود را بفهمید.

نحوه مدیریت محرک های اختلال شخصیت بوردرلایناز ایجاد موقعیت ها خودداری کنید: هنگامی که عوامل محرک خود را شناسایی کردید ، می توانید بفهمید که چگونه با آنها کنار بیایید. شما می توانید با تعیین اینکه آیا می توان از یک ماشه خاص جلوگیری کرد ، شروع کنید. به عنوان مثال، اگر می دانید که تماشای یک فیلم خاص باعث تحریک می شود ، می توانید آن فیلم را تماشا نکنید.

راه های مقابله را بیابید: با این وجود به راحتی نمی توان از بسیاری از عوامل محرک جلوگیری کرد. اگر متوجه شدید که نمی توان از برخی عوامل محرک جلوگیری کرد ، می توانید با تهیه یک برنامه عملی ، مراجعه به یک درمانگر و تلاش برای نزدیک شدن تدریجی به عوامل محرک خود، کنار بیایید.

درک مواردی که می توانند علائم اختلال شخصیت بوردرلاین شما را بدتر کنند، قسمت مهمی در مدیریت وضعیت شماست. اگر به کمک بیشتری نیاز دارید تا یاد بگیرید چگونه عوامل تحریک کننده خود را شناسایی کنید و با آنها کنار بیایید، صحبت با یک متخصص بهداشت روان را در نظر بگیرید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شش =