کلینیک رویا

اختلال بوردرلاین یا بین مرزی و علائم و دلایل ابتلا به آننوشته شده توسط در تاریخ فروردین 15, 1400

اختلال بوردرلاین یا بین مرزی و علائم و دلایل ابتلا به آن

اختلال بوردرلاین یا بین مرزی و علائم و دلایل ابتلا به آن


اختلال شخصیت بوردرلاین یک اختلال روانی است که بر نحوه تفکر و احساس شما در مورد خود و دیگران تأثیر می گذارد و باعث بروز مشکلاتی در زندگی روزمره می شود. این اختلال شامل مسائل مربوط به تصویر از خود، مشکل در مدیریت احساسات و رفتار و الگویی از روابط ناپایدار است.

در اختلال شخصیت بوردرلاین، ترس شدیدی از رها شدن یا بی ثباتی دارید و تحمل تنها ماندن را ندارید. با این وجود عصبانیت نامناسب، تکانشگری و تغییرات خلقی مکرر ممکن است دیگران را از شما دور کند، حتی اگر می خواهید روابط عاشقانه و پایداری داشته باشید. اختلال شخصیت بوردرلاین معمولاً از اوایل بزرگسالی شروع می شود. به نظر می رسد این وضعیت در اوایل بزرگسالی بیشتر است و ممکن است با افزایش سن به تدریج بهتر شود.

اگر دچار اختلال شخصیت بوردرلاین هستید، دلسرد نشوید. بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال با گذشت زمان با درمان بهتر می شوند و می توانند زندگی رضایت بخشی را یاد بگیرند.

علائم اختلال شخصیت بوردرلاین

اختلال شخصیت بوردرلاین بر احساس شما نسبت به خود، نحوه ارتباط شما با دیگران و رفتار شما تأثیر می گذارد. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ترس شدید از رها شدن، حتی اقدامات شدید برای جلوگیری از جدایی یا طرد واقعی یا تصوری

الگویی از روابط شدید ناپایدار، مانند ایده آل کردن شخصی برای یک لحظه و سپس ناگهان باور اینکه فرد به اندازه کافی اهمیتی نمی دهد یا رفتار بی رحمانه دارد

تغییرات سریع در هویت و تصویر از خود که شامل تغییر اهداف و ارزشها است، و خود را بد می بیند یا انگار اصلاً وجود ندارد

دوره های پارانویای مرتبط با استرس و قطع ارتباط با واقعیت، از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد

رفتارهای تکانشی و پرخطر، مانند قمار، رانندگی بی پروا، رابطه جنسی غیر ایمن، ولگردی و قانونی شکنی، پرخوری یا سو مصرف مواد مخدر یا موفقیت در خرابکاری با ترک ناگهانی یک کار خوب یا پایان دادن به یک رابطه مثبت

تهدیدهای خودکشی یا رفتار یا صدمه به خود، اغلب در پاسخ به ترس از جدایی یا طرد شدن

تغییرات خلقی گسترده ای که از چند ساعت تا چند روز طول می کشد، که می تواند شامل شادی شدید، تحریک پذیری، شرم یا اضطراب باشد

احساس پوچی مستمر

عصبانیت نامناسب و شدید، مانند از دست دادن مکرر حوصله ، کنایه یا تلخی ، یا درگیری فیزیکی

علائم اختلال شخصیت بوردرلاین

دلایل بروز اختلال شخصیت بوردرلاین

مانند سایر اختلالات روانی، دلایل بروز اختلال شخصیت بوردرلاین به طور کامل شناخته نشده است. علاوه بر عوامل محیطی – مانند سابقه کودک آزاری یا بی توجهی – اختلال شخصیت بوردرلاین ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:

ژنتیک برخی از مطالعات بر روی دوقلوها و خانواده ها حاکی از آن است که اختلالات شخصیتی ممکن است ارثی باشد یا به شدت با سایر اختلالات بهداشت روان در میان اعضای خانواده مرتبط باشد.

ناهنجاری های مغز. برخی تحقیقات تغییراتی را در مناطق خاصی از مغز نشان داده است که در تنظیم احساسات، تکانشگری و پرخاشگری نقش دارند. علاوه بر این، برخی مواد شیمیایی مغزی که به تنظیم خلق و خو کمک می کنند ، مانند سروتونین ، ممکن است به درستی عمل نکنند.

درمان اختلال شخصیت بوردرلاین

درمان اختلال شخصیت بوردرلاین معمولاً بسیار مشکل است زیرا اکثر افراد دوره درمانی را کامل نمی کنند و دائم روان درمانگر خود را تعویض می کنند (به همین دلیل گروه درمانی روش مناسبتری از درمان انفرادی است). اساس درمان اختلال شخصیت بوردرلاین روان درمانی (خصوصاً کار بر روی اعتماد به نفس و حرمت نفس، اصلاح پیوند عاطفی، شکل دادن هویت طبیعی و مناظره ای شناختی-رفتاری) است که معمولاً چندین ماه تا چندین سال و گاهی بیشتر طول خواهد کشید. بر حسب مورد ممکن است نیاز به درمان دارویی نیز پیدا شود. چندین روش موثر برای درمان این اختلال وجود دارد.

دارو درمانی شامل: داروهای ثابت کننده خلق و خو، داروهای ضدجنون و ضد افسردگی می توانند این علائم را کنترل کنند. روش های مختلف مشاوره و درمان شامل روان درمانی و یک درمان جدید که به نام رفتار دیالیتیکی خوانده می شود نیز می تواند برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت مفید باشد و بیماری آنها را کنترل کند.

درمان های گروهی نیز می تواند باعث شود افراد رفتارهای خوب را جایگزین رفتارهای بد کنند و به همسالان و دیگر بیماران نیز این کار را یاد دهند.

درمان اختلال شخصیت بوردرلاین

عوامل خطر

برخی از عوامل مرتبط با رشد شخصیت می توانند خطر ابتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین را افزایش دهند. این شامل:

استعداد ارثی. اگر یکی از نزدیکان شما – مادر ، پدر، برادر یا خواهر شما – اختلال مشابه یا مشابه داشته باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.

کودکی پر استرس. بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال گزارش می کنند که در دوران کودکی مورد آزار و اذیت جنسی یا جسمی قرار گرفته اند. برخی از افراد در سن جوانی یا داشتن والدین یا سرپرستان با سو استفاده از مواد یا سایر موارد بهداشت روانی، والدین یا مراقبت نزدیک خود را از دست داده یا از آنها جدا شده اند. دیگران در معرض درگیری خصمانه و روابط خانوادگی ناپایدار بوده اند.

عوارض احتمالی

اختلال شخصیت بوردرلاین می تواند به بسیاری از زمینه های زندگی شما آسیب برساند. این می تواند بر روابط صمیمی، شغل، مدرسه، فعالیت های اجتماعی و تصویر از خود تأثیر منفی بگذارد، در نتیجه:

 • تغییر یا از دست دادن شغل مکرر
 • عدم اتمام تحصیلات
 • چندین مورد حقوقی ، مانند زمان زندان
 • روابط پر از درگیری ، استرس زناشویی یا طلاق
 • صدمه به خود ، مانند برش یا سوزش ، و بستری مکرر در بیمارستان
 • درگیر شدن در روابط سو استفاده کننده
 • حاملگی های برنامه ریزی نشده، عفونت های مقاربتی، تصادفات وسایل نقلیه موتوری و درگیری های بدنی به دلیل رفتارهای تکانشی و پرخطر
 • اقدام به خودکشی یا کامل شدن

عوارض اختلال شخصیت بوردرلاین

علاوه بر این، ممکن است اختلالات روانی دیگری نیز داشته باشید، مانند:

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

2 دیدگاه ها

 • سلام خواهر 36ساله من بوردرلاین .واقعا سخته زندگی باهاش .قبول نمیکنه بره دکتر.حتا جرات نداریم بهش بگیم .چیکار کنیم؟؟؟میشه راهنمایی کنید

  • سلام و وقت بخیر
   برای مساوره مب توانید با کارشناسان ما از طریق شماره های تماسی که پایین صفحه قرار دارند در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *