کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

6 راه برای داشتن رضایت شغلی بیشترنوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 8, 1400

6 راه برای داشتن رضایت شغلی بیشتر

6 راه برای داشتن رضایت شغلی بیشتر


اگر رضایت شغلی ندارید و هر روز صبح را با ترس رفتن به محل کار خود شروع کنید، این امر می تواند آسیب جدی را برای سلامتی شما به وجود آورد. حتی افرادی که شغل خود را دوست دارند، گاه و بی گاه از جنبه های کار خود خسته، ناامید و ناراضی می شوند. در موارد دیگر، افراد می توانند فرسودگی شغلی یا عدم رضایت از فرهنگ کار خود را تجربه کنند. اگر از شغل خود راضی نیستید چه کاری می توانید انجام دهید؟ راه حل آشکار تغییر کار است، اما این همیشه یک گزینه نیست. خوشبختانه مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا هم اکنون نسبت به کار خود احساس بهتری داشته باشید.

برای داشتن رضایت شغلی روی نکات مثبت کار خود تمرکز کنید

حتی اگر جنبه هایی از شغل شما وجود داشته باشد که از نظر ذهنی شما را درگیر می کند، با تمرکز روی مواردی که دوست دارید می توانید با داشتن رضایت شغلی احساس بهتری در مورد شغل خود داشته باشید.

از انجام چه کارهایی بیشتر لذت می برید؟

آیا موارد خاصی وجود دارد که آرزو می کنید بیشتر از آن کار انجام دهید؟

از شغل خود چه می آموزید؟

رضایت شغلی

برای شروع رضایت شغلی این احتمال وجود دارد که شما بتوانید حداقل به چند نکته فکر کنید که در مورد شغل خود دوست دارید. از این موارد به عنوان نقطه پرش استفاده کنید تا راه هایی برای رشد حرفه ای پیدا کنید. اگر انواع خاصی از کارها وجود دارد که شما بیش از دیگران از انجام آنها لذت می برید، بپرسید آیا می توانید این مسئولیت ها را بیشتر انجام دهید. پذیرفتن چالش های جدید همچنین می تواند راهی برای جذابتر کردن کارتان باشد و به شما این امکان را می دهد که خود را به یادگیری چیزهای جدید سوق دهید. حتی اگر شغل فعلی شما کاری نباشد که بخواهید برای همیشه انجام دهید، باز هم می تواند فرصتی برای یادگیری، رشد و کاوش در سایر مسیرهای شغلی باشد.

روز خود را با خلق و خوی مناسب شروع کنید

تحقیقات نشان می دهد افراد شاغلی که روز خود را با خلق و خوی خوب شروع می کنند، در طول روز مثمر ثمر و مثبت تر عمل می کنند. بنابراین اگر روز خود را با ترس یا با خلق و خوی بد شروع می کنید، احتمال اینکه در محل کار خود اوقات خوبی را سپری کنید کمتر است. اگرچه ممکن است نتوانید برخی از جنبه های شغل خود را تغییر دهید، اما می توانید اطمینان حاصل کنید که هر روز صبح چه چیزی را انتظار دارید.

سعی کنید در مسیر کار خود به پادکست مورد علاقه خود گوش دهید

اطمینان حاصل کنید که حداقل چند دقیقه بیرون از محل کار و برای گرفتن مقداری هوای تازه می گذرانید

از یک خوردنی مورد علاقه مانند یک فنجان قهوه یا چای لذت ببرید

صرف داشتن یک مراسم صبحگاهی می تواند احساس آرامشی را برای آرام کردن بدن و ذهن شما قبل از شروع روز کاری فراهم کند و رضایت شغلی شما را افزایش دهد.

برای داشتن رضایت شغلی از منفی نگری بپرهیزید

حتی اگر از نوع کاری که انجام می دهید لذت ببرید، شرکت در یک محل کار سمی می تواند احساس نارضایتی و اضطراب در شما ایجاد کند و رضایت شغلی شما را کاهش دهد. ممکن است تغییر کامل فرهنگ شرکت برای شما ممکن نباشد، اما مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که فضای کار شما مکان مثبت تری است.

منفی نگری

برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید:

از شایعات در محل کار خودداری کنید

تمرکز خود را بر کمک به همکاران بگذارید تا اینکه با آنها رقابت کنید

سعی کنید مکالمه منفی را هدایت کنید

به جای شکایت بر روی حل مشکلات کار کنید

اگر متوجه شدید که افراد خاصی در محل کار هستند که شما را به زمین می اندازند یا سعی می کنند رفتارهای سمی انجام دهند، تمام تلاش خود را بکنید تا از آن افراد فاصله بگیرید.

هر جا می توانید تغییر ایجاد کنید

اگر وظایفی که هر روز بر روی آنها انجام می دهید با شخصیت و خلقیات شما مطابقت ندارد، داشتن رضایت شغلی دشوار است. به عنوان مثال، اگر فردی هستید که در کار مستقل پیشرفت می کنید، اگر همیشه ملزم به کار در گروه های مشترک باشید، می تواند ناامید کننده باشد. تحقیقات نشان داده است که وقتی بین شخص و شغل او عدم تطابق وجود داشته باشد، فرسودگی شایع است.

گرچه ممکن است نتوانید ماهیت شغل خود را تغییر دهید، می توانید به دنبال راه هایی باشید تا شغل خود را با ترجیحات خود هماهنگ کنید و رضایت شغلی خود را افزایش دهید. به عنوان مثال، اگر معمولاً به تنهایی کار می کنید اما در تعامل اجتماعی پیشرفت می کنید، ممکن است به دنبال راه هایی برای کار در پروژه های گروهی بیشتر یا انتقال فضای کاری خود به منطقه ای باشید که فرصت صحبت بیشتر با دیگران را داشته باشید. چنین مراحلی نه تنها می تواند فرسودگی شغلی را به حداقل برساند – بلکه می تواند بهزیستی ، انگیزه و لذت بردن از شغل شما را افزایش دهد.

فضای کاری خود را شخصی سازی کنید

اینکه بتوانید فضای کار خود را شخصی سازی کنید می تواند تأثیر روانی مثبتی در احساس رضایت شغلی داشته باشد. حتی ایجاد تغییرات کوچک نیز می تواند به شما در داشتن فضایی که بیشتر روز خود را در آنجا می گذرانید، احساس بهتری داشته باشد.

تحقیقات نشان داده است افرادی که در مناطق دفاتر آزاد کار می کنند انگیزه کمتری دارند، میزان استرس را افزایش می دهند، بهره وری را کاهش می دهند و تمرکز آنها کاهش می یابد. عدم وجود حریم خصوصی، افزایش حواس پرتی و سطح سر و صدای زیاد باعث می شود که کارگران انرژی شناختی بیشتری نسبت به تمرکز روی کار برای مدیریت این فشارها اختصاص دهند. ایجاد تغییراتی کوچک در فضای کار نیز می تواند به شما کمک کند تا در مورد کار خود احساس بهتری داشته باشید. مهم نیست که در کجا کار می کنید ، مهم است که:

  • یک منطقه کاری امن و ارگونومیک
  • نور خوب
  • دمای اتاق راحت

فضای کاری خود را شخصی سازی کنید

برای کسانی که از یک دفتر خانه کار می کنند، ممکن است گزینه های شما فقط با بودجه شما محدود شود. منطقه کار خود را با مواردی پر کنید که به شما کمک می کند از کار الهام گرفته و انگیزه بگیرید. اگر در فضاهایی کار می کنید که کمتر قابل تغییر هستند، مانند خرده فروشی یا انبار، گزینه های شما محدودتر است. تغییرات کوچک مانند نگهداری برخی از وسایل شخصی در کمد خود و یا محل استراحت کارمندان می تواند راحتی و استرس را در طول روز کاری فراهم کند. تمرکز خود را بر این بگذارید که فضای کار شما راحت ، حرفه ای ، بدون سر و صدا و کاربردی باشد.

واقعیت این است که بسیاری از افراد دوره هایی از نارضایتی از شغل خود را تجربه می کنند. یک تحقیق گالوپ نشان داد که 13٪ از کارگران آمریکایی احساس می کنند که به طور فعالانه از کار خود جدا شده اند. حتی اگر هدف نهایی شما این است که به موقعیت یا شغل مطلوبتری بروید ، چیزهایی وجود دارد که اکنون می توانید انجام دهید تا کار خود را راحت تر کنید.

به عنوان مثال، اگر ترک شغل فعلی در حال حاضر گزینه ای نیست، یا نمی توانید همکاران خود را از شایعات یا ایجاد یک محیط کار سمی کنترل کنید، می توانید نحوه واکنش شما در برابر این شرایط را کنترل کنید. همچنین به دنبال روش هایی برای احساس بهتر در مورد شغل خود می توانید به شما کمک کند احساس شادی ، سلامتی و رضایت بیشتری داشته باشید.

مشاوره شغلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 2 =