جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

افراد کمال گرا چگونه هستند؟نوشته شده توسط در تاریخ اسفند 9, 1398

کمال گرایی

حتما تا به حال با افرادی برخورد داشته اید که همیشه دوست دارند در هر کاری اول بوده و امور مربوط به خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند، در غیر این صورت از نظر روانی ارضا نخواهند شد. این ویژگی روانی را کمال گرایی می گویند. این افراد اگر در انجام هر کاری به کمال نرسند، آن کار را قبول نخواهند داشت. متاسفانه کمال گرایی باعث می شود افراد کمال گرا دچار وسواس و خودخوری شده و به بیماری های عصبی دیگر نیز مبتلا شوند.

مهمترین عوارض کمال گرایی

کمال گرایی نوعی مشکل روانی به حساب می آید، که زندگی را بسیار سخت و غیر قابل تحمل خواهد کرد. نه تنها افراد کمال گرا بلکه نزدیکان آن ها نیز از این ویژگی کمال گرایی رنج خواهند برد. زیرا به هر حال زندگی وابستگان را متاثر خواهد کرد. کمال گرایی باعث می شود که:

 • شما نمی توانید از زندگی خود لذت ببرید. کوچکترین اتفاقاتی که برای دیگران بسیار خوشایند بوده و آن ها را سر ذوق می آورد، برای افراد کمال گرا هیچ ارزشی ندارد. افراد کمال گرا حتی از دیدن زیبایی های طبیعت نیز چندان لذتی نخواهند برد.
 • کمال گرایی به مرور زمان اعتماد به نفس شما را از بین خواهد برد. این بیماری روانی، به تدریج شما را منزوی کرده و حتی از افراد فامیل نیز دور می شوید.کمال گرایی
 • هر بار که برای انجام دادن فعالیت جدید نتوانید روح خود را ارضا کنید، حس شکست به سراغ شما می آید. در نتیجه با گذر زمان توانایی خود را از دست خواهید داد.
 • اگر به افراد کمال گرا دقت کنید، این افراد همانند دیگران شاد نیستند.

مهمترین ویژگی های کمال گرایی

افراد کمال گرا ویژگی هایی دارند که وجه تمایز آن ها با افراد دیگر خواهد بود. شاید شما نیز یک فرد کمال گرا هستید، اما به دلیل اینکه تا به حال به روانشناس مراجعه نکرده اید، متوجه این مشکل روانی نشده اید. این مقاله به شما کمک می کند تا با کمال گرایی بیشتر آشنا شوید:

 • شما طرز فکر بینابینی ندارید.

افراد کمال گرا در مورد هر امری، تفکر صفر و یک دارند. برای مثال مدعی هستند فلان کار یا کاملا درست و یا کاملا غلط است. یک فعالیت یا خوب و یا بد است. در واقع کمال گرایی باعث می شود که شما ابتدا و انتهای هر بازه را دیده و تفکر میانه نداشته باشید. یک فرد نرمال، در هر فعالیتی تفکر مطلق نداشته و همه چیز را نسبی می داند اما افراد کمال گرا، میانه رو نیستند.

 • افراد کمال گرا، افراطی هستند.

یکی از مهمترین ویژگی های کمال گرایی افراطی بودن است. پرخوری بیش از حد، تندروی های سیاسی و یا اجتماعی، شروع پرشور یک فعالیت و توقف ناگهانی آن به دلیل یک اشتباه کوچک و…. از جمله مواردی است که نشان از کمال گرایی است.کمال گرایی

 • به کار گروهی و مشارکتی اعتماد ندارید.

افراد کمال گرا به سختی ارضا می شوند. به این معنا که یک اتفاق و یا فعالیت، باید بسیار عالی باشد تا بتواند آن ها با سر ذوق بیاورد. همین مسئله باعث می شود افراد کمال گرا نتوانند به دیگران اعتماد نموده و بخشی از کار خود را به آن ها بسپارند. زیرا به کیفیت کار دیگران اعتماد نداشته و گمان می کنند کار به صورت ناقص انجام می شود.

 • افراد کمال گرا بسیار سختگیر هستند.

استانداردهای کیفی از نظر افراد کمال گرا با افراد نرمال متفاوت است. این افراد بسیار سختگیر بوده و اگر قرار است مورد رضایت آن ها قرار گیرید، باید از فیلتر مورد نظرشان رد شوید. افراد کمال گرا در انتخاب رشته تحصیلی، شغل، همسر آینده و… بسیار دچار مشکل می شوند.

 • افراد کمال گرا نمی توانند پایانی برای فعالیت های خود تعریف کنند.

کمال گرایی باعث می شود که شما هر چه در انجام یک پروژه پیش می روید، حس کنید هنوز هم جای پیشرفت داشته و اقدامات قبلی، ارزش چندانی ندارند. در نتیجه به سختی می توانید پروژه را بسته و به دیگران نشان دهید.

 • تکیه کلام افراد کمال گرا، “باید” است.

اگر با افراد کمال گرا معاشرت کنید، با کمی دقت متوجه می شوید که این افراد از کلمه باید، بسیار استفاده می کنند. این نشان می دهد که کمال گرایی، این افراد را ملزم به انجام کار می کند. برای مثال یک فرد کمال گرا مدام تکرار می کند که باید در پروژه خود موفق شود. این افراد به هیچ عنوان به شکست و نواقص احتمالی نمی اندیشند و در نتیجه در صورت عدم موفقیت، به شدت از نظر روحی آسیب خواهند دید.وسواس

 • افراد کمال گرا در هر بار اشتباه، خود را به شدت سرزنش می کنند.

یک فرد نرمال زمانی که اشتباه می کند، بعد از کمی تاسف، به فکر جبران بوده و سعی می کند به بهترین شکل ممکن اشتباه را رفع کند. اما در مورد افراد کمال گرا، شرایط اینگونه نیست. این افراد به جای اینکه با هر بار شکست، مصمم تر شده و به فکر جبران باشند، بیشتر وقت خود را به سرزنش کردن خود تلف می کنند. دلیل این اتفاق این است که افراد کمال گرا نمی خواهند باور کنند اشتباه از سمت خودشان بوده است.

 • کمال گرایی شما را منزوی می کند.

افراد کمال گرا عمدتا منزوی بوده و ترجیح می دهند به جای حضور در میان دوستان و فامیل، تنها باشند. علت این امر این است که کمال گرایی باعث می شود نتوانید از خود راضی باشید. حتی اگر بهترین لباس خود را پوشیده و با بهترین شرایط در مهمانی حضور پیدا کنید، باز هم حس می کنید ایده آل نبوده و ممکن است دیگران به شما ایراد بگیرند.

 • افراد کمال گرا، یکدیگر را جذب می کنند.

جالب است بدانید که افراد کمال گرا در انتخاب دوستان خود نیز به صورت ناخواسته به سراغ کسانی می روند که کمال گرایی دارند. کافی است روابط دوستانه آن ها را بررسی نمایید تا متوجه این امر شوید. افراد کمال گرا در انتخاب دوست نیز معیارهای بالایی داشته و به همین دلیل نمی توانند با کسانی که خارج از طیف استانداردهای خودشان است رابطه دوستانه موفقیت آمیز برقرار کنند.کمال گرایی

اگرچه شما می توانید با انجام دادن تست ها و آزمون های مرتبط تا حدودی از وضعیت روانی خود و اینکه آیا دچار مشکل روانی کمال گرایی هستید، آگاه شوید. کلینیک رویا با فراهم کردن این تست ها و آزمون ها و قرار دادن اطلاعات در اختیار شما، در این زمینه به شما کمک می کند.

درمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهارده =