جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

رابطه با افراد مبتلا به بوردرلایننوشته شده توسط در تاریخ خرداد 11, 1400

رابطه با افراد مبتلا به بوردرلاین

رابطه با افراد مبتلا به بوردرلاین


رابطه افراد دارای اختلال شخصیتی بوردرلاین (BPD) اغلب آشفته، مضطرب و مملو از درگیری است. این امر خصوصاً برای روابط عاشقانه در افراد دارای این اختلال می تواند صادق باشد. اگر می خواهید با یک فرد مبتلا به اختلال شخصیتی بوردرلاین رابطه برقرار کنید یا اکنون در یک رابطه هستید، باید درمورد این اختلال و انتظارات خود مطالبی را بیاموزید. به همین ترتیب، اگر با این اختلال تشخیص داده شده باشید، فکر کردن در مورد تأثیر علائم بر زندگی دوستانه و روابط عاشقانه شما می تواند مفید باشد.

تاثیر اختلال شخصیتی بوردرلاین در صمیمیت یک رابطه

در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، متخصصان بهداشت روان علائم اختلال شخصیتی بوردرلاین شامل روابط شخصی شدید، ناپایدار و متناقض است. در حقیقت، افراد مبتلا به این اختلال روانی اغلب از اینكه دیگران آنها را ترك كنند وحشت دارند. با این حال، آنها همچنین می توانند به طور ناگهانی به احساس خفگی و ترس از صمیمیت روی آورند، که این امر آنها را به کناره گیری از روابط سوق می دهد. نتیجه یک رفت و برگشت مداوم بین خواسته های عشق یا توجه و عقب نشینی یا انزوا ناگهانی است.

تاثیر اختلال شخصیتی بوردرلاین در صمیمیت یک رابطه

یکی دیگر از علائم اختلال شخصیتی بوردرلاین که به ویژه بر روابط تأثیر می گذارد، حساسیت به ترک نامیده می شود. این احساسات ممکن است منجر به تلاش های کورکورانه برای جلوگیری از رها شدن، مانند التماس کردن، صحنه های عمومی و حتی جلوگیری از رفتن شخص مقابل به صورت جسمی شود. یکی دیگر از شکایات رایج عزیزان در روابط بوردرلاین، دروغ گفتن است. در حالی که دروغ و فریب بخشی از معیارهای تشخیصی رسمی این اختلال نیست، بسیاری از عزیزان می گویند دروغ یکی از بزرگترین نگرانی های آنهاست. این امر می تواند به این دلیل باشد که BPD باعث می شود مردم چیزها را بسیار متفاوت از دیگران ببینند.

مشکلات جنسی یکی دیگر از علائم کلاسیک اختلال شخصیتی بوردرلاین است و بسیاری از افراد مبتلا به BPD با مشکلات جنسی مقابله می کنند. همچنین، درصد زیادی از افراد مبتلا به این اختلال سو استفاده جنسی در دوران کودکی را تجربه کرده اند ، که می تواند رابطه جنسی را بسیار پیچیده کند.

درنهایت، سایر علائم BPD، از جمله تکانشگری، خودآزاری و علائم تجزیه ای که می توانند تأثیر غیرمستقیمی بر روابط مرزی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر یکی از عزیزان مبتلا به این اختلال رفتارهای تکانشی مانند گذراندن ولگردی و خرج کردن داشته باشد، می تواند استرس عمده ای را در خانواده ایجاد کند. علاوه بر این، حرکات خودکشی می تواند برای شرکای عاشقانه ترسناک باشد و استرس زیادی را در روابط وارد کند.

تحقیقات تأیید کرده است که افراد مبتلا به اختلال شخصیتی بوردرلاین تمایل دارند روابط عاشقانه بسیار طوفانی داشته باشند که با بسیاری از هیاهوها و اختلالات عملکردی مشخص می شود .به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که زنان با علائم BPD استرس رابطه مزمن بیشتر و درگیری های مکرر دارند. همچنین ، هرچه علائم این اختلال در فرد شدیدتر باشد، رضایت شریک زندگی وی کمتر است.

علاوه بر این، تحقیقات همچنین نشان داده است که علائم اختلال شخصیتی بوردرلاین با تعداد بیشتری از روابط عاشقانه در طول زمان و بروز بیشتر بارداری های برنامه ریزی نشده در زنان همراه است. افراد مبتلا به BPD همچنین تمایل به داشتن شرکای قبلی دارند و تمایل دارند روابط بیشتری را قطع کنند در شبکه های اجتماعی خود نسبت به افرادی که اختلالات شخصیتی ندارند. این نشان می دهد که روابط عاشقانه با افراد مبتلا به این اختلال به احتمال زیاد با جدایی پایان می یابد.

در نهایت، از نظر جنسیت، تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به BPD نگرش منفی بیشتری نسبت به رابطه جنسی دارند، به احتمال زیاد برای داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود تحت فشار قرار می گیرند و نسبت به زنان بدون BPD دوگانگی بیشتری در رابطه با رابطه جنسی دارند. متأسفانه، تحقیق در مورد جنسیت در مردان مبتلا به اختلال شخصیتی بوردرلاین انجام نشده است.

شروع یک رابطه عاشقانه

با توجه به تمام دشواری هایی که در روابط اختلال شخصیتی بوردرلاین وجود دارد، چرا کسی می تواند با شخصی که مبتلا به این اختلال است رابطه برقرار کند؟ اول، مهم است که به یاد داشته باشید که با وجود این علائم شدید و مخل، فرد مبتلا به BPD اغلب افراد خوب، مهربان و مراقب هستند.

شروع یک رابطه عاشقانه

غالباً آنها دارای ویژگی های مثبت بسیاری هستند که می تواند بعضی اوقات آنها را به شرکای عاشقانه بزرگی تبدیل کند. به علاوه، بسیاری از افرادی که با شخصی مبتلا به BPD رابطه عاشقانه داشته اند، درمورد اینکه یک شریک BPD می تواند سرگرم کننده ، هیجان انگیز و پرشور باشد، صحبت می کنند. بسیاری از افراد دقیقاً به این دلیل به یک شریک زندگی BPD علاقه مند می شوند که افراد مبتلا به BPD احساسات شدیدی دارند و تمایل زیادی به صمیمیت دارند.

آیا رابطه دوام خواهد داشت؟

بیشتر روابط اختلال شخصیتی بوردرلاین یک دوره ماه عسل را طی می کنند. افراد مبتلا به BPD اغلب گزارش می دهند که در آغاز یک رابطه عاشقانه جدید، شریک زندگی جدید خود را “در بهترین حالت” قرار می دهند و گاهی احساس می کنند که مطابقت کامل خود را پیدا کرده اند، یک جفت روح که آنها را از درد عاطفی آنها نجات می دهد. این نوع تفکر “ایده آل سازی” نامیده می شود.

این دوره ماه عسل می تواند برای شریک زندگی جدید نیز بسیار هیجان انگیز باشد. به هر حال، واقعاً خوب است که کسی اینقدر شدید نسبت به شما احساس کند و احساس کند که به شما احتیاج دارد. با شروع واقعیت، مشکلات شروع می شوند. وقتی فرد مبتلا به اختلال شخصیتی بوردرلاین متوجه می شود که شریک زندگی جدید او بی عیب نیست، ممکن است تصور از همسر روح عالی (ایده آل) خراب شود. از آنجا که افراد مبتلا به BPD با تفکر دوگانگی دست و پنجه نرم می کنند، یا اینکه چیزها را فقط سیاه و سفید می بینند، در تشخیص این واقعیت که اکثر افراد حتی در صورت داشتن معنی خوب ، اشتباه می کنند، مشکل دارند.

در نتیجه، افراد مبتلا به BPD ممکن است به سرعت از ایده آل سازی به کاهش ارزش تبدیل شوند – یا فکر کنند که شریک زندگی آنها فردی وحشتناک است. کلید حفظ رابطه با فرد مبتلا به اختلال شخصیتی بوردرلاین یافتن راه هایی برای کنار آمدن با این چرخه ها و تشویق شریک زندگی BPD برای دریافت کمک حرفه ای برای کاهش این چرخه ها است. گاهی اوقات شریک زندگی با زوج درمانی کمک می کند.

مدیریت یک رابطه عاشقانه

علاوه بر زوج درمانی، برای فرد مبتلا به اختلال شخصیتی بوردرلاین، روش های درمانی وجود دارد که از نظر کمک به روابط موثر است:

رفتار درمانی دیالکتیک (DBT)

DBT نوعی رفتار درمانی شناختی است که تفکر فرد را به رفتار او مرتبط می کند. چهار مهارت اصلی در DBT آموزش داده شده است و یکی از آنها مدیریت مهارت های بین فردی است.

ذهن درمانی (MBT)

MBT نوعی روش درمانی است که بر کمک به کسی برای درک آنچه در ذهن او و دیگران می گذرد متمرکز است.

داروها

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان BPD تأیید نشده است ، اما بعضی اوقات توسط پزشکان برای کمک به بهبود برخی علائم اختلال شخصیت مرزی تجویز می شود. تحقیقات نشان می دهد که برخی از داروها می توانند به فرد کمک کنند تا عصبانیت ، تکانه و افسردگی خود را کنترل کند. با این وجود، ارزیابی دقیق عوارض جانبی دارو با فواید بالقوه آن بسیار مهم است.

اختلال شخصیتی بوردرلاین (BPD)

ممکن است بسیاری از مسائل با پایان یافتن رابطه اختلال شخصیتی بوردرلاین بوجود آیند. از آنجا که افراد مبتلا به BPD ترس شدیدی از ترک دارند، جدایی می تواند احساس ناامیدی و ویرانی کامل در آنها ایجاد کند. حتی اگر یک رابطه ناسالم باشد ، فرد مبتلا به BPD اغلب می تواند در ترک رابطه مشکل داشته باشد. این امر به ویژه در مورد مشارکت های طولانی مدت یا ازدواج صادق است به همین دلیل داشتن یک شبکه پشتیبانی برای شما و شریک زندگی ایده خوبی است ، به خصوص اگر ممکن است یک جدایی رخ دهد و این شبکه اغلب شامل یک متخصص بهداشت روان است.

یک نکته مثبت و نهایی، لطفاً بخاطر بسپارید که پیش آگهی اختلال شخصیتی بوردرلاین خوب است. این بدان معنی است که اگرچه بیشتر افراد مبتلا به BPD علائم ثانویه را حتی پس از گذشت زمان و درمان تجربه می کنند، اما در طولانی مدت اغلب این امید وجود دارد که رابطه شما با عزیزانتان بتواند موثر باشد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + بیست =