کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چگونه استرس سخنرانی را کنترل کنیمنوشته شده توسط در تاریخ بهمن 5, 1399

چگونه استرس سخنرانی را کنترل کنیم

چگونه استرس سخنرانی را کنترل کنیم


هر یک از ما ممکن است در طول دوران زندگی خود حداقل تجربه یکبار سخنرانی را داشته باشیم. در این زمان آدم ها به دو دسته تقسیم می شوند. برخی دارای اعتماد به نفس کافی بوده و در نتیجه بدون هیچ مشکلی، سخنرانی را برگزار می کنند اما دسته دوم، به یک مشکل عظیم به نام استرس سخنرانی برخورد می کنند. این ترس اجازه نمی دهد شما بتوانید بر روی صحبت های خود تمرکز داشته و حتی تمامی موضوعاتی که قرار بوده پیرامون آن ها سخنرانی داشته باشید، فراموش می کنید. اما جایی برای نگرانی نخواهد بود. کافی است ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا بتوانید بر استرس خود غلبه کنید.

نشانه های استرس سخنرانی

استرس سخنرانی نیز نوعی اختلال روانی است که امور کاری ما را به شدت تحت شعاع قرار می دهد. این ناهنجاری نیز علائم خاص خود را دارد که عبارتند از:

1- ضربان قلب به شدت بالا رفته و نامنظم می شود.

2- دست و پا می لرزد.

3- تعریق بدن بالا رفته و بر روی پیشانی عرق زیاد می نشیند.

4- رنگ پریدگی و سرگیجه از دیگر نشانه های استرس سخنرانی است.

5- در حین صحبت کردن، تپق می زند.

6- لکنت زبان پیدا می کند.

7- صورت او سرخ و برافروخته خواهد شد.

8- به شدت دلشوره دارد.

نشانه های استرس سخنرانیراهکارهایی برای مقابله با استرس سخنرانی

همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، اگر به استرس سخنرانی دچار شده اید و این مسئله شرایط کار و درس شما را تحت تاثیر قرار داده است، جایی برای نگرانی نخواهد بود. چند راهکار به شما توصیه می کنیم که با اجرای آن ها می توانید استرس خود را مدیریت نمایید:

1- ترس خود را به هیجان تبدیل کنید

به جای اینکه تلاش کنید ترس خود را کنترل و پنهان کنید، استرس را به هیجان تبدیل نمایید. سعی کنید شاد باشید و با انرژی زیاد در جلسه حاضر شوید. فراموش نکنید اگر چند بار سخنرانی داشته باشید، به تدریج استرس از بین می رود.

2- برای مقابله با استرس سخنرانی خودتان را نصیحت کنید

اکنون با خواندن عنوان این راهکار، تعجب می کنید که چگونه انسان می تواند خودش را نصیحت کند. روزانه چند دقیقه وقت برای صحبت با خود داشته باشید و در این صحبت کردن به جای اینکه از ضمیر “من” استفاده کنید، نام خود را صدا بزنید. در این صورتی خودتان را به عنوان شخص سوم در نظر گرفته اید که مجبور است تحت فرمان شما بوده و همانگونه که می خواهید عمل کند.

3- برای مقابله با استرس سخنرانی خود را دست کم نگیرید

انسان باید همواره اعتدال داشته باشد. مغرور بودن انسان را به قهقرا می کشاند و از سویی دیگر تواضع بیش ازا ندازه نیز باعث می شود دیگران از ما سواستفاده کنند. میانه رو باشید. برای مثال در حین سخنرانی، به این فکر کنید که بالاخره شما فرد ارزشمندی هستید و انسان های زیادی برای صحبت های شما ارزش قائل می شوند به همین دلیل در این جلسه دور هم جمع شده اند تا عرایض شما را بشنوند. در نتیجه ترس شما به تدریج کم می شود. اگر قرار است برای مقاطع تحصیلی و دفاع از رساله سخنرانی داشته باشید، به گونه ای رفتار کنید که گویی پیروز میدان هستید. نه اینکه در رفتار خود غرور داشته باشید بلکه مقتدرانه بر روی سن ظاهر شوید تا داوران باور کنند شما با مطالعه کافی در این جایگاه حاضر شده اید.

4- برای مقابله با استرس سخنرانی قبل از سخنرانی ورزش کنید

ورزش کردن منجر به شادابی و افزایش سطح انرژی بدن خواهد شد در نتیجه استرس به شدت کم می شود. صبح روزی که قرار است سخنرانی داشته باشید، در یک محیط باز ورزش کنید. به هیچ چیز جز شرایط فعلی فکر نکنید. حتی در حین ورزش کردن به یک موسیقی انرژی بخش گوش بدهید.

مقابله با استرس سخنرانیچند نکته برای داشتن یک سخنرانی ایده آل

زمانی که قرار است سخنرانی داشته باشید، این چند نکته را به خاطر بسپارید

– ظاهر شما باید شیک، مرتب و برازنده باشد این مسئله در جلب توجه حضار بسیار مهم خواهد بود. حتی طرز راه افتادن شما نیز بسیار مهم خواهد بود.

– به خودتان اعتماد داشته باشید. اگر می دانید بر موضوع مسلط بوده و هر آنچه لازم است را می دانید، جایی برای نگرانی نخواهد بود. فقط این مسئله بسیار مهم است که مطالب را با خوبی بیان کنید.

– ممکن است شما در نقش یک استاد یا معلم و در زمان تدریس، سخنرانی داشته باشید. در این صورت باید جو کلاس را جذاب و پرهیجان نگه دارید در این صورت هم مدیریت راحت شده و هم استرس از بین می رود.

– زبان بدن و ارتباط چشمی را فراموش نکنید. در چهره نشان دهید که آرام بوده و مقتدرانه آماده سخنرانی هستید. لبخند زدن به طرف مقابل را فراموش نکنید.

– مسئله بسیار مهم، تغییر در تن صدا در حین صحبت کردن است. مدام تن صدا را عوض کنید اما برای این منظور، برنامه داشته باشید. هر جا لازم است که بر روی مطلب تاکید داشته باشید، کمی تن صدا را بالا برده و شمرده تر و دقیق تر صحبت نمایید.

– مسئله بسیار مهم این است که اگر در میان حضار کسی وجود دارد که می خواهد به هر نحوی حواس شما را پرت کند، به او توجه نکنید. حتی ممکن است در بین حضار، تلفن کسی زنگ بخورد. به این موضوع توجه نداشته باشید. این اتفاق معمولا برای دانشجوها در زمان ارائه سمینار رخ می دهد.

– به هیچ عنوان در حین ارائه سخنرانی، به این موضوع فکر نکنید که دیگران در حال حاضر، چه تفکری نسبت به شما داشته و آیا ارائه شما را می پسندند یا نه. شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا بهترین اجرا را داشته باشید.

داشتن یک سخنرانی ایده آل

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =