مواردی که نیاز به سکس تراپی دارند

مواردی که نیاز به سکس تراپی دارند

مواردی که نیاز به سکس تراپی دارند


سکس تراپی به منظور کمک به افرادی است که از نظر روابط جنسی خود دچار مشکل و نگرانی هستند. بسیاری از مشکلاتی که زوجین را به کلینیک های مشاوره می‌کشاند، مشکلات جنسی است. براساس گزارش ها یکی از مشکلات عمده در بین افراد متقاضی طلاق، عدم رضایت کافی از روابط جنسی است. این امر می‌تواند لزوم استفاده از خدمات مشاوره جنسی و مراجعه به کلینیک‌های مشکلات زناشویی را روشن‌تر سازد.

سکس تراپی شاخه ای از علم روانشناسی است که به حل مشکلات و مسائل جنسی می پردازد. این حوزه درمانی برای تمام اشخاص در هر سن، جنسیت و هر نوع تمایل جنسی مفید است. برخی از مشکلات جنسی، مانند بسیاری از موارد نظیر انزال زودرس، مستقل از رابطه هستند. اما بیشتر این مسائل حول محور رابطه و رابطه جنسی می گردند. در درمان جنسی از روان درمانی به روش گفتگو و ارائه تمرین های جنسی به زوج استفاده می شود.

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی یا مشاوره جنسی نوع خاصی از روان درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا عوامل پزشکی، روانی، شخصیتی و بین فردی موثر در رضایت جنسی را بشناسند و در صورت لزوم مشکلات را رفع و درمان کنند. هدف از این روش درمانی کمک به افراد برای عبور از چالش‌های جسمی و عاطفی برای داشتن یک رابطه رضایت‌بخش و زندگی جنسی لذت‌بخش است. سکس تراپی جنسی یکی از ابزارهایی است که می‌تواند رضایت جنسی را بین زوجین افزایش دهد.

رضایت جنسی به احساس خوشایند فرد از نوع و کیفیت رابطه جنسی گفته می‌شود. رضایت جنسی از عوامل اصلی رضایت از رابطه و یکی از شاخص های مهم ازدواج موفق، بقا و سلامت خانواده است. بسیاری از افراد ممکن است به سختی در مورد مسائل جنسی صحبت کنند، به خصوص با متخصصی که به خوبی نمی‌شناسند و غریبه است.

این را هم اضافه کنید که همسرشان در کنارشان حضور دارد. همه این موارد صحبت را برای بیمار سخت می‌کند اما باید بدانید سکس ‌تراپی به افزایش اعتماد به نفس زوجین و کمک شایانی می‌کند و گذشته از این‌ها سلامت جنسی را بهبود می‌بخشد.

سکس تراپی چیست؟

در چه مواردی مراجعه به سکس تراپی توصیه می شود؟

ممکن است بسیاری از افراد از اینکه مستقیماً مشکلات جنسی خود را بیان کنند، احساس شرم داشته باشند. همین موضوع باعث می‌شود مشکلات در قالب اضطراب، افسردگی ، مشکلات خواب و غیره ظاهر شوند. این افراد نیز با مراجعه به کلینیک مشکلات زناشویی و کمک روانشناس جنسی می‌توانند از ریشه مشکلات خود آگاه شوند و برای درمان آن اقدام کنند.

ذکر این نکته خالی از اهمیت نیست که خیلی از زوجین ممکن است در دوره هایی از زندگی خود دچار یک یا برخی از مشکلات فوق شوند، اما باید توجه داشت که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی و روانشناسی دارند و سکس تراپی می‌تواند به خوبی به کمک آنها بیاید.

اختلالات جنسی زوجین

اختلالات جنسی زوجین بسیار معمول و فراگیر هستند و چیزی در حدود ۴۳ درصد زنان و ۳۱ درصد مردان نوعی از اختلالات جنسی را گزارش کردند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اختلال نعوظ
  • دیرانزالی
  • بی میلی و یا کم میلی جنسی
  • زودانزالی
  • پرمیلی جنسی
  • آنورگاسمی (ناتوانی در رسیدن به ارگاسم) و اختلالات ارگاسمی
  • واژینیسموس (ترس از مقاربت و مقاربت دردناک)
  • افکار جنسی آزاردهنده
  • میل جنسی بیش از اندازه
  • فانتزی‌های جنسی آزاردهنده

درصورت بروز هر یک از مشکلات فوق، سکس تراپی می‌تواند شما را در جهت رفع مشکل راهنمایی کند. شاید تصور بسیاری از افراد این باشد که مشاوره جنسی و سکس تراپی فقط محدود به افرادی که دچار مشکلات جنسی هستند، می‌شود.

این در حالی است که تمام افراد جامعه می‌توانند برای آموزش جنسی، یادگیری روش های افزایش لذت از زندگی جنسی و عمیق تر شدن رابطه خود به کلینیک مشکلات زناشویی مراجعه و از خدمات مشاور روابط جنسی استفاده کنند. یک رابطه جنسی خوب علاوه بر این موارد، برای سلامتی، افزایش طول عمر و پایین آوردن احتمال ابتلا به سرطان نیز می‌تواند مفید باشد.

اختلالات جنسی زوجین

چه زمانی به متخصص سکس تراپی مراجعه کنم؟

ممکن است برخی افراد، اولین راه درمان مشکلات جنسی خود را دارو بدانند. این موضوع در حالی است که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌ شناختی دارند. مصرف دارو علاوه بر عوارضی که دارد، ریشه مشکل را برطرف نمی‌کند. مشکل جنسی فرد تنها در زمانی که دارو را مصرف می‌کند، به صورت موقت برطرف می شود اما مشکل اصلی همچنان به قوت خود باقی می‌ماند و بلافاصله پس از قطع مصرف دارو، بازمی‌گردد. در نتیجه از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد،

تنها یک روانشناس و روان‌درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی مشکلات فردی، اجتماعی و شخصیتی بیمار است و می‌تواند در حل آنها به وی کمک کند. از طرفی یک متخصص سکس تراپی می‌بایست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگان های جنسی و عملکرد آنها احاطه کامل داشته باشد.

در نتیجه می‌تواند اختلالات روانی و جسمی را از هم تمیز داده و در رفع آنها به بیمار توصیه‌های لازم را ارائه دهد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که در موارد معدودی هم ممکن است مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی نداشته و مستقیما فیزیولوژیکی باشد؛ در این صورت با تشخیص روانشناس می‌توان به پزشک متخصص در حوزه اورولوژی مراجعه کرد.

چه زمانی به متخصص سکس تراپی مراجعه کنم؟

یک زندگی جنسی کامل منجر به رضایت از یک زندگی سالم و طبیعی خواهد بود. صمیمیت جسمی و عاطفی قسمت‌های اساسی سلامتی شما هستند. هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می‌دهد، داشتن چنین زندگی جنسی ممکن است دشوار باشد.

سکس تراپی می‌تواند به شما کمک کند چالش‌های جنسی خود را اصلاح کرده و رضایت جنسی خود را افزایش دهید. از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ناشی از عدم هماهنگی بین زن و مردی است که در آستانه ازدواج قرار دارند؛ بنابراین می‌توان گفت نقش مشاوره دوران عقد، در کاهش مشکلات می‌تواند بسیار مهم باشد.

مشاوره جنسی در دوران عقد می‌تواند برای زوج‌های جوان بسیار مفید باشد و در پیشگیری از بسیاری از مشکلاتی که منجر به کج کاری رابطه جنسی می‌شود، مؤثر باشد. همچنین سطح کیفی رابطه زناشویی زوجین را ارتقا دهد. با توجه به اهمیت زندگی جنسی سالم و رضایت بخش، چه خوب است تا برای پیشگیری قبل از درمان، تداوم در ازدواج و رفع مشکلات احتمالی در ادامه مسیر، پیش از به وجود آمدن مشکل به مرکز و کلینیک مشکلات زناشویی مراجعه کرده و فرآیند مشاوره را آغاز نمود.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =